Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Tolkien pustostanem być nie powinien

Zapewne wielu z Was pamięta, że multum było już do Tolkiena naborów i innych cudactw, niestety: efektem był jeden czy dwa artykuły, po których nowowybrani pseudoredaktorzy zasypiali snem wiecznym bądź znikali w tajemniczych okolicznościach. Nie zamierzam więc w żadnym wypadku ogłaszać dwudziestego dziewiątego wielkiego "Naboru", bo nie wierzę w jego skuteczność. Cóż w takim razie ogłaszam?

We "Władcy Pierścieni" to nie tak miało być!

Wszystkie stowarzyszenia tolkienowskie obiegła ostatnio zaskakująca wieść: Fragment rozdziału "Most w Khazad-dumie" w "Drużynie Pierścienia" jest fałszywy! Jak udało nam się dowiedzieć, pewni ludzie za wszelką cenę chcieli oczernić miano Balrogów, do niedawna przerażających (i odrażających) demonów.

Tłumaczenia "Władcy Pierścieni"

Rzecz o tym, jak wiele może być interpretacji jednej książki, czyli artykuł i krótki zarys polskich tłumaczeń tolkienowskiego "Władcy Pierścieni". Jak wiele absurdalnych różnic można odnaleźć...

Zarzuty wobec Tolkiena

...czyli rzecz o Wielkim Absurdzie. Obojętnie, czy jest to nowe Porshe, pralka, procesor, genetycznie zmodyfikowany pomidor czy bawełniane skarpetki, rzecz ta musi zyskać grupę ludzi nienawidzących jej namiętnie. Niestety jest tak również z twórczością Tolkiena...

"Powrót Króla" dostaje nagrody od krytyków

"Władca Pierścieni, część III. Powrót Króla" uznany został za Najlepszy Film podczas tegorocznej uroczystości rozdania nagród Critics Choice Awards.

"Hobbit": Tolkien błogosławi

Rosną szanse, że reżyser Peter Jackson stanie wkrótce za kamerą filmowej adaptacji powieści "Hobbit" J.R.R. Tolkiena. Twórca adaptacji "Władcy Pierścieni" poinformował ostatnio, iż jest gotów rozpocząć prace na planie "Hobbita" natychmiast po uzyskaniu od spadkobierców pisarza zgody na przeniesienie powieści na ekran. A wydaje się, że decyzja o pozwoleniu na realizację ekranizacji zapadnie już niedługo.

O „Powrocie Króla” według wyobrażenia P. Jacksona słów kilka.

Jak już zapewne wiedzą wszyscy, i to bardzo dobrze, 1 stycznia roku 2004 na ekrany większości polskich kin weszła trzecia część (próby) ekranizacji „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.

J.R.R. Tolkien

Jak mówili jego uczniowie, był typowym uniwersyteckim profesorem: w sztruksowych spodniach, kraciastej wełnianej kamizelce, starych, ale jakże eleganckich i wzorowo wypastowanych butach, nie rozstawał się z fajką.

HoME vol. III - Lays of Beleriand

Trzecia część serii HoME to poetyckie spojrzenie na świat Tolkiena. Wszystkie prezentowane tu utwory sa pisane wierszem i powstały w latach 1921-1925, podczas pobytu Tolkiena na uniwersytecie w Leeds.

Zagadki!

Oto wiersze z konkursu Tolk Folkowego, napisane przez (oklaski) wspaniałą poetkę Śródziemia, Avari! Brawa!

Nie taka parodia straszna...

Wszystko zaczęło się parę miesięcy temu, gdy moja "koleżanka" usilnie starająca się "wyrwać mnie z łap tych całych magicznych bzdur typu: Tolkieny, Pottery i inna zaraza" Pokazała mi w tzw. prasie kobiecej notatkę o parodii tychże książek napisanej przez dwóch studentów Cambridge

V Tolk Folk

To sprawozdanie jest kompletnie subiektywne. Ale tak wygląda życie na konwentach takich jak Tolk Folk, który propaguje zabawę na trzeźwo.