Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Hobbici istnieli naprawdę

Aibhill Dreamstoher: Hobbici - starodawne plemię malutkich, poczciwych, lubiących wygodne życie stworzeń o twardych stopach pokrytych grubymyi, kręconymi włosami. Wymysł Tolkiena? Chyba jednak nie...
Hobbit, czyli odnaleziony na wyspie Flores szkielet hominida o wyjątkowo małym wzroście, miał mózg niepodobny do żadnego innego gatunku człowieka - ogłosili amerykańscy naukowcy w tygodniku "Science".

Część antropologów do tej pory nie była przekonana o jego wyjątkowości. - To nasz bliski krewniak, na pewno Homo sapiens, tyle że zdeformowany - mówili wątpiący. - Pigmej, ewentualnie karzeł z nienormalnie małym mózgiem - twierdzili nieufni.


Czaszka hobbita (z lewej) kryje inteligentny mózg, mimo że jest dużo mniejsza niż czaszka Homo Sapiens (z prawej)


Grupa z Washington University School of Medicine kierowana przez Dean Falk na podstawie odcisku tkanek we wnętrzu czaszki hobbita wykonała trójwymiarowy model mózgu człowieka z Flores. Naukowcy porównywali go z mózgami różnych ludzi współczesnych (w tym osób chorych i karłowatych), naszych przodków (Homo erectus, australopiteki) i małp (szympansy i goryle). Mózg hobbita nie przypomina żadnego z nich. Niektóre jego części są bardzo prymitywne, inne zaś wyjątkowo rozwinięte. Taki miszmasz pozwala stwierdzić z całą pewnością, że mamy do czynienia z zupełnie nowym gatunkiem człowieka - mówi Dean Falk. - Nie może być tu mowy o pigmejach czy chorobie - dodaje.

Ponadto praca Amerykanów prawdopodobnie wyjaśnia zagadkę obecności przy szkielecie skomplikowanych kamiennych narzędzi. Rozwinięte rejony mózgu odpowiadają bowiem właśnie za zdolności poznawcze i myślenie abstrakcyjne (m.in. planowanie, podejmowanie decyzji). Zatem mały mózg nie przeszkadzał hobbitowi w byciu całkiem inteligentnym człowiekiem.

www.gazeta.pl
8.03.2005, 16:12

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

ktoooś

Ja też uważam, że hobbici naprawde istnieli!! Tylko szkoda, że to już gatunek wymarły :(((a moglibyśmy się od nich tyle dowiedzieć... <"Władca pierścieni" górą!!!>

16.10.2006, 18:55
Miodzianka

Buahahahahahahahhaaaaaaaaaaaa!!!! a ja zawsze w to wierzyłam!!! I jestem hobbitką!!! Każdy mi to mówi:P 158 cm lekko okrągłe kształty nio i .... mam pare leciutkich włosków na stopkach:D:D:D tylko ciiii;)

28.09.2006, 22:44
Matis

ja uważam że mogli istnieć lecz jest to gatunek wymarły może kiedyś dojdzie do większych odkryć i wtedy będziemy pewni na 100%

7.02.2006, 10:50
Eowyn

A ja uważam, że hobbici istnieli i dalej istnieją! A wiecie, ile cm wzrostu ma E. Wood? 165cm! A przecież musiał być dość niski, żeby go wybrali na hobbita, nie?

9.01.2006, 22:01
Ola=]

Taa..no czytalam juz dwa artykuly na ten temat...baaardzo mnie to ciekawi...to musza byc zajebisye zioMMMmy;D

20.11.2005, 15:34
Marta

Tydzień temu na dwójce był Film naukowy o Hobbitach z wyspy Flores bardzo ciekawy.

12.11.2005, 22:45
Tarana Vika

Jestem bardzo rada ze hobbici naprawde byli na swiecie. Chcialabym zeby moje nastepne wcielenie jezeli w ogole bedzie, bede hobbitem. i aby mi sie taka przygoda trafila jak Frodowi!

21.09.2005, 17:15
Frodo

Ja kocham Władcę Pierścieni, uwazam ze to najlepsza Ksiązka jaką czytałam. Tolkien to cały mój Świat... Chociaż nikt mi nie wierzy...

11.08.2005, 13:08
pasiak

Książę przeczytałem po obejrzeniu Filmu, i muszę stwierdzi, iż książka jest o niebo lepsza od ekranizaci:(

10.08.2005, 20:46
paladyn

To była pierwsza książka jaką przeczytałem! Mam wszystkie części gry i książki. Brat uważa że jest kitna ( nie rozumiem go ) moim zdaniem Tolkien miał większą wyobraźnie ode mnie. co chwilę siadam do komputera i próbuję napisać opowieść leprzą od jego. ( ale ku*wa brak mi pomysłów! ).

17.07.2005, 20:15