Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Tolkienowskie Pierścienie Władzy

Historia i opisy...

Choć mieszkali w Śródziemiu i kochali tę krainę, elfowie chcieli być równie szczęśliwi jak ich bracia za Morzem. Z pomocą Saurona ukazującego się pod piękną postacią Annatara, Pana Darów, stworzyli więc piękne i niemożliwie wręcz potężne Pierścienie; lecz Annatar-Sauron zdradził i wykuł dla siebie Jedyny Pierścień, który dawał mu władzę nad wszelkimi innymi Klejnotami elfów. Jak to było z Pierścieniami Władzy oraz samym - tytułowym - ich Władcą?

Three Rings for the Elven-kings under the sky,
Seven for Dwarf Lords in their halls of stone,
Nine for the Mortal Men doomed to die,
One Ring for the Dark Lord on his dark throne
In the land of Mordor, where the Shadows lie.
One Ring to rule them all, One Ring to find them,
One Ring to bring them all and in the darkness bind them
In the land of Mordor, where the Shadows lie.

Trzy Pierścienie dla królów elfów pod otwartym niebem,
Siedem dla władców krasnali w ich kamiennych pałacach,
Dziewięć dla śmiertelników, ludzi śmierci podległych,
Jeden dla Czarnego Władcy na jego mrocznym tronie
W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.
Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć,
Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać
W krainie Mordor, gdzie zaległy cienie.

/wiersz autorstwa Tolkiena, pierwszy w oryginale, drugi zaś w przekładzie Marii Skibniewskiej/Gdy zakończyła się Pierwsza Era dla świata, gdy upadł Thangorodrim i Morgoth strącony został w ciemności poza światem, wielu elfów odpłynęło za morze. Część z nich jednak pozostała w Śródziemiu, z takich czy innych powodów (osobistych bądź nie); wszakże potęga Morgotha została zdruzgotana, a jednak nie został pojmany Sauron, jego najstraszliwszy sługa - zło nie było więc całkowicie pokonane.
Wielu elfów skupiło się w Eregionie. Kochali Śródziemie i nie chcieli odpłynąć za Morze, lecz jednocześnie chcieli cieszyć się takim samym szczęściem, jak ich bracia w Valinorze. Nawiązali przyjazne stosunki z krasnoludami z Khazad-dumu (Morii) i obie strony na tym zyskały; najprzedniejsi z kowali elfów Eregionu założyli Gwaith-i-Mirdain, Bractwo Mistrzów Sztuki Jubilerskiej, chcąc tworzyć rzeczy piękne i potężne - a byli w swym kunszcie naprawdę dobrzy.

Tymczasem Sauron przywdziawszy postać Annatara, Pana Darów, i podając się za emisariusza Valarów ('antycypując w ten sposób przybycie Istarich') podróżował po świecie próbując chytrze nagiąć elfów do swoich (oczywiśnie nikczemnych) celów. Nie miał tylko wstępu do Lindonu, gdzie panował ostatni Najwyższy Król Noldorów, Gil-galad wraz ze swym "wychowankiem", Elrondem Półelfem. Wprawdzie nie wiedzieli oni kim naprawdę jest ten "Annatar", lecz nie ufali pozorom i nie chcieli go słuchać. Zaś najchętniej słuchano słów Saurona właśnie w Eregionie, gdyż wiedzę posiadał wielką i bardzo pomógł elfom z Bractwa w tworzeniu rzeczy nowych, acz potężnych i pełnych mocy.
Tak też doszło do tego, że w swym zapale elfowie - a nade wszystko głowa Bractwa, Kelebrimbor - zaczęli tworzyć Pierścienie Władzy, początkowo wspierani podstępnymi radami Saurona. Jednak ten prędko odszedł do Mordoru gdzie stworzył Jedyny Pierścień, ten, który miały rządzić wszystkimi innymi klejnotami. Włożył w niego wielką część swojej mocy, praktycznie samego siebie - bo przecie potężny musiał być Pierścień, który miał władać wszystkimi - wszystkimi! - innymi wielkimi Pierścieniami. Gdy tylko Sauron wsuwał na palec swój klejnot, widział myśli wszystkich innych posiadaczy Pierścieni, dostrzegał co jest za ich pomocą robione. A jako, że pierścienie stworzone przez elfów skażone były chytrością Nieprzyjaciela, narzucały swą wolę właścicielom. A ich wolą kierował Jedyny Pierścień, własność Saurona.

Elfowie jednak nie dali się łatwo omamić. Gdy tylko zdrajca wsunął na swój palec Pierścień, odczuli to i zrozumieli swój błąd; zdjęli swe pierścienie, wylękli, co teraz może się wydarzyć. Sauron zaś wpadł w gniew i zażądał, aby oddano mu wszystkie pierścienie, które nigdy nie powstałyby bez jego pomocy. Gdy elfowie odmówili, pospiesznie ruszył na wojnę ze swoimi armiami orków.
Mimo wszelkich prób obrony, wdarł się do Eregionu, szczególnie nacierając na siedzibę Bractwa - spodziewając się tam odnaleźć Pierścienie. W ostatnim rozpaczliwym geście drogę zastąpił mu sam Kelebrimbor, został jednakże pojmany. Sauron znalazł Dziewięć Pierścieni, a wziąwszy jeńca na tortury usłyszał, gdzie ukryto Siedem. Kelebrimbor ujawnił to, nie cenił ich bowiem tak, jak Trzy: i o tych Sauron nie dowiedział się nic. Kazał Kelebrimbora zgładzić.

Trzy Pierścienie stworzone bowiem zostały na ostatku i do nich Sauron nie przyłożył ręki, nie znał ich mocy i właśnie ich pożądał najbardziej. Nie były skażone złem i przewrotnością Nieprzyjaciela, lecz podlegały władzy Jedynego. O nie najbardziej lękał się Kelebrimbor, więc - gdy tylko wydała się zdrada i istnienie Jedynego Pierścienia - naradził się z Galadrielą. Postanowili Pierścienie rozproszyć po świecie, ukryć i nie używać ich wcale. Galadriela otrzymała Nenyę, Biały Pierścień z diamentem, aby wzmocnić Lorinand, a Pierścień Powietrza i Pierścień Ognia odesłał Kelebrimbor do Gil-galada. Ten z kolei przekazał Pierścień Ognia do Kirdana z Przystani.

Sauron nie znalazł więc Pierścieni Elfów, których najbardziej pożądał, miał jednak w swoim ręku Siedem i Dziewięć. Obdarował Siedmioma krasnoludów, a Dziewięcioma - ludzi. Krasnoludy ze szczepu Durina wierzyły, że ich praojciec otrzymał swój Pierścień od elfów, nie Saurona; nie wiadomo, czy zaiste tak było.
Dziewięć otrzymali ludzie, możni władcy - mówiono, że pośród nich było trzech wielkich książąt Numenorejskich. Swego czasu zasłynęli jako wielcy władcy lub wojownicy i wielką mieli władzę. Z czasem jednak ich życie wydłużało się wciąż i wciąż, aż w końcu - używając często Pierścieni aby stać się niewidocznymi - sami stali się Upiorami, a każdy z nich był niewolnikiem swojego Pierścienia. Tak powstali Nazgulowie, najstraszniejsi ze sług Saurona, krzyczący głosem śmierci.
Na krasnoludów Pierścienie mały znikomy wpływ, rozbudzały tylko ich pociąg do skarbów. Sauron próbował potem odebrać im Pierścienie; część odzyskał, a część pożarły smoki.

Historia Pierścieni Władzy zakończyła się wraz z wrzuceniem Jedynego Pierścienia do ognia Orodruiny. Straciły wtedy moc Pierścienie Nazguli, a ich niewolnicy stali się tylko nikczemnymi cieniami, podobnie jak ich Władca, Władca Pierścieni. Skończyła się też władza Trzech Pierścieni elfów, które - wraz z ich powiernikami - odpłynęły za Morze na ostatnim okręcie.

Pierścienie elfów:
Narya, Czerwony Pierścień Ognia z rubinem
Naryę otrzymał Gil-galad od Kelebrimbora wraz z Vilyą, lecz przekazał go zaraz Kirdanowi z Przystani. Ten przechowywał go aż do czasu, gdy do Śródziemia przypłynął Mithrandir.

" [Kirdan] Przywitał przybysza z szacunkiem, a potem powierzył mu Trzeci Pierśiceń, Naryę Czerwoną.
-Wielka praca cię czeka - powiedział - i liczne niebezpieczeństwa napotkasz, weź zatem ten Pierscień na wypadek, gdyby zadanie przerosło cię i wymęczyło ponad miarę. Powierzono mi ten skarb, bym przechował go w sekrecie, ale żadnego zeń pożytku tutaj, na zachodnich wybrzeżach. Sądzę, że w czasach, które niedługo już nadejdą, winien on znaleźć sięw dłoniach szlachetniejszych niż moje. Oby pomógł ci rozpalić wszystkie serca odwagą."

/"Niedokończone Opowieści", tłum. Radosław Kot/

"Pierścień ten poczatkowo miał Kirdan, Władca Przystani, lecz odstąpił go Mithrandirowi, gdyż wiedział, skąd ten gość przybył i dokąd w końcu powróci.
-Weź ten Pierściceń - rzekł - aby cię podtrzymywał i bronił od znużenia, gdyż czekają cię wielkie trudy i ciężkie troski. To jest Pierścień Ognia i może z jego pomocą zdołasz zagrzać serca do dawnego męstwa w tym coraz zimniejszym świecie. Co do mnie, serce moje związane jest z morzem i wytrwam na tym szarym wybrzeżu strzegąc Przystani, dopóki nie odpłynie z niej ostatni okręt. Ale wówczas i ciebie tu znów zobaczę.

/"Silmarillion", tłum. Maria Skibniewska/

Nenya, Biały Pierścień Wody z diamentem
Otrzymała go Galadriela i posiadała go aż do końca władzy Pierścieni. Powiedziane jest, że Pierścień rozbudził w niej utajoną tęsknotę za Morzem, przedtem tłumioną chęcią władania rozległymi krainami i ziemiami.

"[Galadriela] Podniosła białe ramiona i wyciągnęła dłonie ku wschodowi takim gestem, jakby coś odrzucała i odpierała. Earendil - Gwiazda Wieczorna, najmilsza sercom elfów - jasno świeciła na niebie. W jej blasku do stóp Galadrieli kładł się na ziemię mętny cień. Promień gwiazdy trafił na pierścień zdobiący jej palec: polerowane złoto zalśniło srebrnym światłem, a biały kamień rozbłysnął, jakby Gwiazda Wieczorna spłynęła na wyciągniętą rękę pani elfów. Frodo ze czcią przyglądał się pierścieniowi, nagle bowiem wydało mu się, że zrozumiał tajemnicę.
-Tak - powiedziała Galadriela odgadując jego myśli - nie wolno tego sekretu zdradzić i dlatego Elrond nie mół ci nic powiedzieć. Lecz nie będę taiła prawdy przed powiernikiem Pierścienia, przed tym, który widział Oko. A prawdą jest, że w kraju Lorien, na palcu Galadrieli przechowuje się jeden z Trzech. Nazywa się Nenya, Diament, a powierzono go mnie. Tamten podejrzewa prawdę, lecz jej nie zna... jeszcze nie."

/"Wyprawa" (stare wydanie) tłum. Maria Skibniewska/

Vilya, Błękitny Pierścień Powietrza z szafirem
Otrzymał Vilyę Gil-galad od Kelebrimbora i oddał ją Elrondowi, aby ten mógł wzmocnić Imladris (Rivendell).
Pierścienie elfów tę moc miały, że pozwalały zachować piękno, uchronić krainę od znużenia i niszczycielskiego działania czasu.

"[Frodo i Sam] Zobaczyli Gildora wśród gromady pięknych elfów, a potem, ku zdumieniu Sama, ukazali się Elrond i Galadriela. Elrond miał na ramionach szary płaszcz, a na czole gwiazdę, w ręku szaś srebrną harfę, a na palcu złoty pierścień z ogromnym błękitnym kamieniem - pierścień Vilyla, najpotężniejszy z Trzech. Galadriela jechała na białym koniu, w białej sukni, świetlistej jak obłoki wokół księżyca; zdawało się, że postać jej cała promieniuje ładodnym światłem. Na palcu miała Nenyę, pierścień z mithrilu, w którym jeden jedyny biały kamień iskrzył się jak lodowa gwizda.
(...)
[Kirdan] poprowadził ich do Przystani, gdzie kołysał się na wodzie biały okręt, a na nabrzeżu czekał ktoś, cały w bieli. Gdy się odwrócił i podszedł bliżej, Frodo poznał Gandalfa. Czarodziej miał na palcu Traci Pierścień, Naryę, z kamieniem czerwonym jak żywy płomień."

/"Powrót Króla", tłum. Maria Skibniewska/

Czy wszyscy już śpią?

Valaraukar
3.08.2004, 18:50

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Jaco007

Świetny artykuł, wiele mi rozjaśnił w głowie.. Bardzo dziękuje ;)

8.08.2009, 00:36
Decym

dziękuję za artykuł, doskonały.

12.07.2009, 02:50
Hobbitka

Moim zdaniem jest jeden pierścień władzy.Przecież jest "Jeden by wszystkimi rządzić,jeden przy wszystkie odnaleźć,jeden by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać.."Moim zdaniem to chodzi własnie o ten "pierścień władzy"

1.07.2006, 16:26
Bywalec

Co tu dużo gadac TA Osoba, która zrobiła tą stronke jest The Best! Jest tu dużo rzeczy, które są potrzebne. A wy se możecie takie debilne komentarze pisać wiecie gdzie ;-) Skoro tacy mądrzy to sami Zróbcie taką strone. Więcej takich stron :-)

6.06.2005, 22:52
Ludvic

Jeden dla Czarnego Władcy = 1 Dziewięć dla śmiertelników = 9 Siedem dla władców krasnali = 7 Trzy Pierścienie dla królów elfów = 3 1973 = rok śmierci Tolkiena

10.04.2005, 15:13
Wrona

Co do tego czy mają być "pierścienie władzy" czy "pierścień władzy" to jestem przekonana, że pierśćieni władzy było więcej ale za to był jeden Pierścień Jedyny lub Pierścień Rządzący...

16.03.2005, 15:13
saphira

artykuł morze mondry ale za długi i za skaplikowany nie chce mi sie czytać

31.01.2005, 22:07
Hubert Przypierdole ci

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaassssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddddffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg

4.01.2005, 16:00
Zielona

Mi się ten artykół się podoba. NISTETY najpierw wziełam się za filmy, a nie za książki i teraz żałuję, bo nie wiem o wielu rzeczach, które są w filmie, a takie artykóły dają szerszy obraz WP takim jak ja.

23.08.2004, 18:40
radho

sorry ten post nie tu do ,,czarni wladcy u tolkiena..." mial trafic

22.08.2004, 01:23