Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

W dziale

Wieczorne rozważanie o języku i książce: Sapkowski oraz, proszę się nie gorszyć, wulgaryzmy.

Rok Języka Polskiego. Spójrzmy na polską fantasy. Takiego Sapkowskiego, dajmy na to. Spośród epitetów, jakimi można by obdarzyć język Andrzeja Sapkowskiego, wybierzmy jeden i przyjrzyjmy mu się bliżej; niech wyciągniętym z wora przymiotników będzie słowo 'barwny'. Gdyby teraz zabawić się w sędziego, wydam werdykt: prawda to. I nawet gotów jestem argumentować. Bo o zdemoralizowaniu i Sapkowskiego, i moim, może świadczyć fakt, że zamierzam przytoczyć co barwniejsze fragmenty wedle upodobania. Ku zgorszeniu społeczeństwa. By opowiedzieć o 'Ostatnim Życzeniu' – zbiorze (raczej swawolnych, rzekłbym) opowiadań. Zapraszam.

Sapkowski dzięki pewnej dziennikarce objawił się jako rasista i pedofil

Wirtualna Polska zamieściła informację o tytule: „Nie czytajmy książek Sapkowskiego!”. Powód? Największy Bufon Polskiej Literatury (bo tak utarło się Sapkowskiego nazywać) orzekł, że człowiek biały może pracować tylko trzy godziny dziennie; rzekomo wygłosił również poglądy pochwalające pedofilię. Może i byłoby to szokujące, gdyby nie fakt, że informację zmajstrowała dziennikarka, której... odmówił wywiadu.

POLCON 2005 zakończony

Wczoraj zakończył się trwający cztery dni w podpoznańskim Błażejewku POLCON 2005 – coroczny zjazd polskich miłośników fantasy. Tegoroczny POLCON odbywał się w 20. rocznicę pierwszej tego typu imprezy zorganizowanej w tym samym ośrodku wczasowym w 1985 roku. Jak zwykle nie zabrakło wielu atrakcji...

Rękopis znaleziony w smoczej jaskini – kompendium wiedzy o literaturze fantasy

Andrzej Sapkowski, polski mistrz fantasy, popełnił przed paru laty rzecz znakomitą i dowodzącą jego fantastycznego kunsztu: Leksykon Miłośnika Fantasy. Jest to książka ciekawa, nawet bardzo, okraszona bogatą polszczyzną, którą bezbłędnie włada Sapkowski; humorystyczna – aż nadto – i kpiarska – aż miło, lecz mimo to – wciąż Oświecająca.

Cośkolwiek biograficzny zarys postaci Andrzeja Sapkowskiego

Mówi Sapkowski... W przypadku pisarza wyobraźnia jest rzeczą nieodzowną, nie można wszak napisać czegoś, czego wcześniej się nie wyimaginowało. Kto z imaginacją ma kłopoty, pisarzem być nie może. Sprawa jest prosta jak dyszel – nie masz wyobraźni, nie pisz. Imaj się innych zawodów. Zostań politykiem, tu zbędna jest zarówno wyobraźnia, jak i inteligencja...