Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Sapkowski dzięki pewnej dziennikarce objawił się jako rasista i pedofil

Wirtualna Polska zamieściła informację o tytule: "Nie czytajmy książek Sapkowskiego!". Powód? Największy Bufon Polskiej Literatury (bo tak utarło się Sapkowskiego nazywać) orzekł, że człowiek biały może pracować tylko trzy godziny dziennie. Rzekomo wygłosił również poglądy pochwalające pedofilię. Może i byłoby to szokujące, gdyby nie fakt, że informację zmajstrowała dziennikarka, której... odmówił wywiadu.

Pełny tekst znajdujący się na Wirtualnej Polsce przedstawia się następująco:

Biały człowiek powinien pracować trzy godziny dziennie. Przecież Bóg po to stworzył inne rasy - Żydów, Cyganów, aby pracowały za niego... To jedna z wypowiedzi Andrzeja Sapkowskiego na sobotnim spotkaniu odbywającym się w ramach Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon, w podpoznańskim Błażejewku.
Inna ze skandalicznych wypowiedzi pisarza miała charakter aprobaty pedofilii... Niektórzy z sympatyków fantastyki byli zszokowani i zbulwersowani tym wystąpieniem, inni zdawali się traktować je jako... dowcipne. Przyjechali, w liczbie około 600, na swoje doroczne święto, tymczasem uczestniczyli też w oburzającym spektaklu.
- Jestem zdumiony takimi wypowiedziami Sapkowskiego podczas spotkania w Błażejewku. Nikt nie powinien się tak wyrażać; a już na pewno w miejscu publicznym. Sam nie uczestniczyłem w tym spotkaniu, ale o bulwersujących wypowiedziach dowiedziałem się od uczestników meetingu z Andrzejem Sapkowskim - powiedział Tomasz Barczyk, współorganizator konwentu, poproszony o komentarz do tych zdarzeń.
Na szczęście popis Andrzeja Sapkowskiego był tylko jednym z punktów konwentu. Odbyły się miedzy innymi pokazy filmów, gier fabularnych, wystawy grafik i malarstwa SF.


Andrzej Sapkowski znany jest jako osoba bardzo duże ździebko kontrowersyjna. Uważa się za "głęboko niewierzącego", operuje słownictwem, od którego pokraśniałby niejeden pijak w rynsztoku; zachowuje się w sposób niewyobrażalnie nadęty i opowiada dowcipy o raczej wątpliwym przesłaniu moralnym.

Co ciekawe, nie przeszkadza to w tym, że jest wciąż najchętniej czytanym i najczęściej nagradzanym pisarzem polskiej Fantasy. Jego dzieła napisane są polszczyzną sienkiewiczowską, do której czasem bez słownika nie podchodź; co prawda okraszoną wulgaryzmami i gwarą.

Pozwolę sobie przytoczyć tutaj wypowiedź, którą znalazłem na Wieży Błaznów - czyli forum znajdującym się na oficjalnej stronie Sapkowskiego.> Byłeś tam? Napisz jak to naprawdę wyglądało. Faktycznie naszemu
> ASowi odbiło?

Już dawno ;-).
Na spotkaniu zachowywał się jak zwykle odpychająco, robiąc z siebie z durnia. Ale to przecież normalka, wszyscy to wiedzą i nikogo w fandomie już nie oburza. Na swoje nieszczęście, Sapkowski trafił na osobę z zewnątrz, której w dodatku nastąpił na odcisk (niegrzecznie odmawiając wywiadu,
podając miesięczny termin odpowiedzi na pytania przesłane mailem i autoryzacji, a chodziło o krótką rozmowę z dziennikarką piszącą notkę z konwentu do lokalnej prasy). (...) Sapkowski faktycznie ją rozsierdził. Wykorzystała więc wypowiedzi, które naprawdę padły (mnie już przy tym nie
było, bo po godzinie załamałem się i poszedłem na inny punkt programu, ale świadkowie potwierdzają), były niespecjalnie mądre i mało śmieszne, a po wyrwaniu z kontekstu bardzo kontrowersyjne. Inna sprawa, że ta o białym
człowieku miałą być ironiczna, a po w stanie konwentowego podchmielenia Sapkowskiemu ostrze miecza ironii niezwykle się stępia.
(...) Ponoć Sapkowski i Nowa już straszą procesem.


Warto dodać, że tekst o trzygodzinnej dziennej pracy i białym człowieku padł, gdy zapytano o postępy w pisaniu nowej książki.
Z kolei ekst uznany przez dziennikarkę za pochwałę pedofilii traktował o Romanie Polańskim (skazanym w USA za stosunek seksualny z nieletnią).

Reasumując: Jeśli ktoś z was zostanie kiedyś (nie daj Boże) pisarzem, nie należy odmawiać szalonej dziennikarce wywiadu. Bowiem jeżeli odmówisz, wnet staniesz się rasistą i pedofilem (bez twojej wiedzy i zgody, i przekonania ideologicznego).

Na złość Wirtualnej Polsce i Madam Dziennikarce serdecznie polecam książki Sapkowskiego - naprawdę wyśmienita literatura.

Valaraukar
30.08.2005, 13:58

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Maawi

To co, kiedy zaczynamy malowanie Iguanko? Ja załatwiłabym farbę. Może być zielona?

1.09.2005, 16:08
Iguanka

Garaż też może być, jak go ładnie urządzimy. Czy ja bym mogła liczyć na przyjęcie do klubu? Ja sobie znajdę jakiś chichy kącik, idealny dla takich małych jaszczurek, nie będę nikomu wadzić.

1.09.2005, 12:12
Maawi

Ale czarownica też człowiek...

1.09.2005, 09:53
Aibhill Dreamstoher

Maawi, ja przecież jestem prawdziwą czarownicą ;)

1.09.2005, 09:04
gvf

znajomi mowią mi nosferatu

31.08.2005, 22:07
Maawi

A co tu Mauzol ma do rzeczy? Ale skoro członek chonorowy klubu służy protekcją... Witamy :)

31.08.2005, 22:03
Aibhill Dreamstoher

Ja się załapuję jako kochanka Lacigama, Mauzola i Valaraukara ;)

31.08.2005, 21:37
Maawi

przeklęta dziewucha -> Jakie naiwniaki?! Elfy są bardzo inteligentne! A przykładem niechaj będzie...eee... Ja, o! Aibhill -> Ale ludzie się do odmieńców nie zaliczają... Chyba że Ci Krasnola po znajomości załatwi członkostwo :)

31.08.2005, 21:10
XXX

Dyrektor umarł:(:(:(

31.08.2005, 20:48
przeklęta dziewucha

Ja też chce do etgo stowarzyszenia! Nie jestem jakś wyjątkowa pod względem gatunku jestem zwykłym małym demonkiem, którego porzucono (nie wiem gdzie) i zgadnijcie kto go znalazł? No jasne, że małe, biedne, nieświadome niczego elfy. Naiwniaki....

31.08.2005, 20:16