Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Sapkowski dzięki pewnej dziennikarce objawił się jako rasista i pedofil

Wirtualna Polska zamieściła informację o tytule: "Nie czytajmy książek Sapkowskiego!". Powód? Największy Bufon Polskiej Literatury (bo tak utarło się Sapkowskiego nazywać) orzekł, że człowiek biały może pracować tylko trzy godziny dziennie. Rzekomo wygłosił również poglądy pochwalające pedofilię. Może i byłoby to szokujące, gdyby nie fakt, że informację zmajstrowała dziennikarka, której... odmówił wywiadu.

Pełny tekst znajdujący się na Wirtualnej Polsce przedstawia się następująco:

Biały człowiek powinien pracować trzy godziny dziennie. Przecież Bóg po to stworzył inne rasy - Żydów, Cyganów, aby pracowały za niego... To jedna z wypowiedzi Andrzeja Sapkowskiego na sobotnim spotkaniu odbywającym się w ramach Ogólnopolskiego Konwentu Miłośników Fantastyki Polcon, w podpoznańskim Błażejewku.
Inna ze skandalicznych wypowiedzi pisarza miała charakter aprobaty pedofilii... Niektórzy z sympatyków fantastyki byli zszokowani i zbulwersowani tym wystąpieniem, inni zdawali się traktować je jako... dowcipne. Przyjechali, w liczbie około 600, na swoje doroczne święto, tymczasem uczestniczyli też w oburzającym spektaklu.
- Jestem zdumiony takimi wypowiedziami Sapkowskiego podczas spotkania w Błażejewku. Nikt nie powinien się tak wyrażać; a już na pewno w miejscu publicznym. Sam nie uczestniczyłem w tym spotkaniu, ale o bulwersujących wypowiedziach dowiedziałem się od uczestników meetingu z Andrzejem Sapkowskim - powiedział Tomasz Barczyk, współorganizator konwentu, poproszony o komentarz do tych zdarzeń.
Na szczęście popis Andrzeja Sapkowskiego był tylko jednym z punktów konwentu. Odbyły się miedzy innymi pokazy filmów, gier fabularnych, wystawy grafik i malarstwa SF.


Andrzej Sapkowski znany jest jako osoba bardzo duże ździebko kontrowersyjna. Uważa się za "głęboko niewierzącego", operuje słownictwem, od którego pokraśniałby niejeden pijak w rynsztoku; zachowuje się w sposób niewyobrażalnie nadęty i opowiada dowcipy o raczej wątpliwym przesłaniu moralnym.

Co ciekawe, nie przeszkadza to w tym, że jest wciąż najchętniej czytanym i najczęściej nagradzanym pisarzem polskiej Fantasy. Jego dzieła napisane są polszczyzną sienkiewiczowską, do której czasem bez słownika nie podchodź; co prawda okraszoną wulgaryzmami i gwarą.

Pozwolę sobie przytoczyć tutaj wypowiedź, którą znalazłem na Wieży Błaznów - czyli forum znajdującym się na oficjalnej stronie Sapkowskiego.> Byłeś tam? Napisz jak to naprawdę wyglądało. Faktycznie naszemu
> ASowi odbiło?

Już dawno ;-).
Na spotkaniu zachowywał się jak zwykle odpychająco, robiąc z siebie z durnia. Ale to przecież normalka, wszyscy to wiedzą i nikogo w fandomie już nie oburza. Na swoje nieszczęście, Sapkowski trafił na osobę z zewnątrz, której w dodatku nastąpił na odcisk (niegrzecznie odmawiając wywiadu,
podając miesięczny termin odpowiedzi na pytania przesłane mailem i autoryzacji, a chodziło o krótką rozmowę z dziennikarką piszącą notkę z konwentu do lokalnej prasy). (...) Sapkowski faktycznie ją rozsierdził. Wykorzystała więc wypowiedzi, które naprawdę padły (mnie już przy tym nie
było, bo po godzinie załamałem się i poszedłem na inny punkt programu, ale świadkowie potwierdzają), były niespecjalnie mądre i mało śmieszne, a po wyrwaniu z kontekstu bardzo kontrowersyjne. Inna sprawa, że ta o białym
człowieku miałą być ironiczna, a po w stanie konwentowego podchmielenia Sapkowskiemu ostrze miecza ironii niezwykle się stępia.
(...) Ponoć Sapkowski i Nowa już straszą procesem.


Warto dodać, że tekst o trzygodzinnej dziennej pracy i białym człowieku padł, gdy zapytano o postępy w pisaniu nowej książki.
Z kolei ekst uznany przez dziennikarkę za pochwałę pedofilii traktował o Romanie Polańskim (skazanym w USA za stosunek seksualny z nieletnią).

Reasumując: Jeśli ktoś z was zostanie kiedyś (nie daj Boże) pisarzem, nie należy odmawiać szalonej dziennikarce wywiadu. Bowiem jeżeli odmówisz, wnet staniesz się rasistą i pedofilem (bez twojej wiedzy i zgody, i przekonania ideologicznego).

Na złość Wirtualnej Polsce i Madam Dziennikarce serdecznie polecam książki Sapkowskiego - naprawdę wyśmienita literatura.

Valaraukar
30.08.2005, 13:58

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Emma Popik

Andrzej jest bardzo miły i życzliwy. Mnie nie odmówił wywiadu, wprost przeciwnie: przysłał mi wyczerpujace materiały. Jego rzekoma bufonada jest skutecznym sposobem wyznaczania granic pola, którego nie należy przekraczać.

15.11.2009, 20:15
1

)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))

11.11.2009, 14:43
j.w.

ps polanski???

10.11.2009, 23:06
artur ogrodnicki

sapkowski w ostatniej fazie sagi to zboczony pedeofil!!!! jak to moglo przejsc przez korekte??? Panie sap, jestes zjeb. zbokiem!!!

10.11.2009, 22:38
PrincessNN

Krzywa, ale Geralt z Rivii to to samo co Geralt Riv. Jak Adaś z Polski i Adaś Polak, prawda?

18.10.2009, 21:34
Gvalch'ca.

uwielbiam, uwielbiam Sapkosia po prostu. chciałabym go spotkać. a ten jego opis "Uważa się za "głęboko niewierzącego", operuje słownictwem, od którego pokraśniałby niejeden pijak w rynsztoku; zachowuje się w sposób niewyobrażalnie nadęty i opowiada dowcipy o raczej wątpliwym przesłaniu moralnym." - sprawia, że widzę w nim Jaskra, poetę z Wiedźmina. ^^ albo na odwrót... xD w każdym razie, nie rozumiem, jak taka wspaniała osoba jak Andrzej Sapkowski może mieć antyfanów, którzy powołują się na bzdurne argumenty. po prostu nie rozumiem. ^_^

16.09.2009, 19:57
Krax

Sapkowski - mistrz. Wiadomo że mistrzowie moją pewne odchyły ale tacy są wszyscy geniusze. To ich święte prawo. Kłaniam się po pas bo każda Pana książka to arcydzieło.

17.01.2009, 00:41
Ruda

AS rasistą i pedofilem, dobre. A członkowie zespołu Dezerter to komuchy, bo przecież milicjant ci prawdę powie...

20.11.2008, 18:31
Kat-jon

To co ta ,,istota'' napisała o Sapkowskim jest po prostu żałosne...

9.10.2008, 20:58
E-Vaire

Droga antyfanko, piszesz kompletne bzdury, a ja niestety muszę ci to wytknąć. Najlepsze jest to, że wcale nie musiałam czytać książek Sapkowskiego, żeby to wiedzieć. "( kradnie z baśni, z książek Tolkiena itp.)" Pisząc książkę fantasy prawie niemożliwym jest stworzenie świata nie 'ściągając'. Ale to ściąganiem nie jest. No bo, kurde, są w książce elfy? Aaa, to z Władcy (mimo, że elfy pojawiały się na 100% o WIELE wcześniej), masz smoki? Smoki w książce to od razu oskarżanie o plagiat! Ale ludzie wierzyli w smoki tysiące lat temu więc dlaczego ludzie się dziwią, że te występują w ksiązkach? Fauny? Centaury? Jednorożce? CZAROWNICE? Fuck! Magia jest w każdej książce fantasy, każdej, też plagiat? Dobra, rozumiem, trzeba skrzyżować smoka, centaura, wróbla i człowieka, żeby nie posądzono o ściąganie? Taak, respekt, antyfanko, respekt... Tak w ogóle, "Uważa się za "głęboko niewierzącego", operuje słownictwem, od którego pokraśniałby niejeden pijak w rynsztoku; zachowuje się w sposób niewyobrażalnie nadęty i opowiada dowcipy o raczej wątpliwym przesłaniu moralnym." Już go lubię! Sympatyczny gość, się wydaje :D Może w końcu przeczytam Wiedźmina...

9.10.2008, 20:48