Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

POLCON 2005 zakończony

- XX Ogólnopolski Konwent Fantastyki

Wczoraj zakończył się trwający cztery dni w podpoznańskim Błażejewku POLCON 2005 – coroczny zjazd polskich miłośników fantasy. Tegoroczny POLCON odbywał się w 20. rocznicę pierwszej tego typu imprezy zorganizowanej w tym samym ośrodku wczasowym w 1985 roku. Jak zwykle nie zabrakło wielu atrakcji, m.in. konkursów, spotkań z pisarzami fantasy, wykładów i prelekcji dotyczących fantasy i magii, jednak najważniejszym punktem tradycyjnie był wybór laureata najważniejszego wyróżnienia w polskiej fantastyce, czyli Nagrody im. Janusza Zajdla. W kategorii „Powieść” drugi raz z rzędu dostał ją Jacek Dukaj za „Perfekcyjną niedoskonałość”, śmiały intelektualnie eksperyment opisujący cywilizację XXIX w., która opanowała już nie tylko prawa fizyki, ale wręcz metafizyki (w pierwotnym arystotelesowskim znaczeniu będącej dociekaniem tego, jakie prawa rządzą prawami fizyki).

W kategorii „Opowiadanie” nagrodzono Annę Brzezińską za „Wody głębokie jak niebo” – tytułowy utwór pochodzący z jej najnowszego zbioru opowiadań, których akcja rozgrywa się w magicznym świecie przypominającym średniowieczną Italię ze znanym z historii kontrastem piękna śródziemnomorskiego krajobrazu i z niewyobrażalnym okrucieństwem pustoszących Włochy wojen między poszczególnymi miastami. Dla Brzezińskiej to już trzecia zjajdlowa statuetka, dla Dukaja – czwarta.

Jubileuszowy POLCON, nad którym patronat objęli: Miasto Poznań, Nowa Gildia, Głos Wielkopolski, Radiostacja, Magazyn KGW, Cyber Wielkopolska i Duże K, był okazją do podróży w wyobraźni do 1985 roku i do korzeni Nagrody im. Zajdla, którego patron i pierwszy laureat, nagrodzony za powieść „Paradyzja” zmarł tuż przed pierwszym POLCONEM. Jednym z gości tegorocznego spotkania miłośników fantasy był pisarz Marek Baraniecki, drugi laureat nagrody wyróżniony za „Głowę Kasandry” – książkę, która 20 lat temu rozeszła się błyskawicznie w nakładzie 150 tys. egzemplarzy. Powieść tę poznało wówczas wiele osób spoza kręgu miłośników fantasy, była on m.in. czytana w odcinkach w radiowej Trójce. Zawierała bardzo realistyczną, a zarazem pesymistyczną wizję przyszłości świata po trzeciej wojnie światowej, w którym pojawił się nowy zawód: profesjonale rozbrajanie niezdetonowanych głowic jądrowych leżących wśród ruin. Na spotkaniu autor stwierdził, że po zakończeniu zimnej wojny jego wizja przyszłości wydaje mu się tylko jeszcze bardziej realna – skoro dziś bombę atomową może mieć praktycznie każdy.

Do roku 1985 nawiązywał też na spotkaniu autorskim Andrzej Sapkowski, który pierwsze opowiadanie o wiedźminie napisał na konkurs miesięcznika „Fantastyka”, rozpisany właśnie w tym roku. Dziś miłośnicy twórczości Sapkowskiego niecierpliwie czekają na powieść „Lux perpetua” mającą zakończyć cykl rozgrywający się w czasach wojen husyckich. Niestety, jak zapowiedział pisarz, powieść ukończy najwcześniej jesienią 2006 roku, ale bardziej realny jest następny rok.

W ramach POLCONU odbył się także Sabat Czarownic, zorganizowany już po raz czwarty przez poznańskie Stowarzyszenie Fantastyki „Druga Era”, o którym pisaliśmy już na Proroku i w którym wzięłam udział wraz z Krasnolą. Jeśli dostaniemy pozwolenie od organizatorów, to szerzej opiszemy ten bardzo ciekawy punkt programu.

Na każdym POLCONIE podejmuje się decyzję o tym, gdzie odbędzie się następne spotkanie. W przyszłym roku zostanie ono zorganizowane w Lublinie, a za dwa lata po raz trzeci w historii POLOCNU w Warszawie.


na podstawie artykułu Wojciecha Orlińskiego „Polcon zakończony”, który ukazał się w dzisiejszym wydaniu Gazety Wyborczej

dodała Aibhill
29.08.2005, 19:22

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Zireael

Olka, spróbuj beze mnie, to się obrażę :P Ja też nie byłam, ale od czego jest przyszłość?

1.01.2006, 18:43
Ola;)

sabaty czarownic są git chociaż na żadnym jeszcze nie byłam;(;( jestem z Lublina więc w przyszłym roku podbije świat czarodziejów;D;D

21.09.2005, 08:36
Krasnola

Czy to serwis reklamowy? :|

14.09.2005, 21:31
www.hogwart.mage.pl

www.hogwart.mage.pl

9.09.2005, 11:34
Cathe

oj, ale bym chetnie pojechala ;) Szkoda, ze jak zwykle przegapilam...

4.09.2005, 16:24
Leszek

POLCON w Lublinie? Fantastyczna wiadomość.

2.09.2005, 13:03
Krasnola

Dzisiaj si dowiedzialam, ze prawdopodobnie bede pomagać przy organizacji POLCNU w przyszlym roku. Kumpel ma mnie wkręcic :-)

1.09.2005, 17:45
Cydienne

A ja nie wiem, co będę za rok robić :P Choc najprawdopodobniej się wybiorę :)

31.08.2005, 23:48
Krasnola

Ja pojade na bank na caly konwent :-)

31.08.2005, 12:12
Zireael

:)

31.08.2005, 11:04