Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Terry Pratchett – biografia oraz nieco ciekawostek

Jego żywot i osoba...Terry Pratchett – pisarz bardzo znany, a jeszcze bardziej kontrowersyjny – urodził się 28 kwietnia 1948 roku w wiosce Forty Green (dosł. czterdzieści zieloności, czterdzieści kapust lub czterdzieści groszy). Pisanie jego biografii jest zajęciem trochę mijającym się z celem, bowiem sam zainteresowany uparcie odmawia ujawniania ciekawszych szczegółów swojego żywota; oznajmił kiedyś, że nigdy nie robił nic interesującego właśnie po to, by nie musieć potem odpowiedać dziennikarzom na namolne pytania z cyklu "co ciekawego robił pan w przeszłości".

Pierwsze opowiadanie popełnił w wieku lat trzynastu; zostało opublikowane w gazetce szkolnej z dopiskiem grona nauczycielskiego, które oświadczało, że "nie aprobuje wydźwięku moralnego" tegoż tekstu. To postscriptum może znakomicie świadczyć o stylu pratchettowskiej twórczości. Kariera biednego opowiadania nie skończyła się jednak na byle gazetce; ciotka przyszłego pisarza ofiarowała się, że przepisze je na maszynie i sprzeda magazynowi "Science Fantasy". Za uzyskaną gotówkę (było to kilka funtów) nabył drogą kupna maszynę do pisania, a jego matka, dumna z osiągnięć syna, opłaciła lekcje pisania na tejże machinie.

Dłuższy czas parał się dziennikarstwem. Jak sam powiedział, w trzy godziny po rozpoczęciu dziennikarskiej pracy już oglądał 'swojego pierwszego trupa'. Pracował w wielu gazetach i magazynach, aż w końcu w 1987 zdał sobie sprawę, że może na siebie wspaniale zarobić, pisząc książki. Wówczas rzucił całą robotę i zajął się na dobre powieściopisarstwem; rozpędził się niesamowicie i w krótkim czasie stał się jednym z najpopularniejszych pisarzy fantasy – głównie dzięki cyklowi Świata Dysku.

W 1998 roku odznaczony został Orderem Imperium Brytyjskiego przez miłosierną królową Elżbietę II, stąd przysługuje mu szlachecki tytuł "sir" przed nazwiskiem. Zasadniczo ów Order nadany został za "zasługi dla literatury"; Pratchett skomentował to w sposób jemu tylko właściwy. Oświadczył, że królowa zapewne nagrodziła go tylko po to, żeby podziękować za jego wysiłki, by nie pisać, i żeby zachęcić go do dalszego powstrzymywania się. Dodał później, że obawia się, iż Brytania chwilowo żadnego Imperium nie posiada, ale gdyby jakieś zdobyła, to będzie mógł porozstawiać ludzi po kątach. Ponadto odebrał dwa honorowe doktoraty.

W 1968 poślubił niejaką Lyn, a osiem lat później stał się ojcem Rhianny; jest ona dziś pisarką fantasy oraz dziennikarką, pierwszą czytelniczką i najważniejszą recenzentką prac ojca.

Jak sam Terry mówi, dnie spędza przed komputerem, usiłując znaleźć czas na pisanie. Rocznie na całym świecie sprzedaje się około dwóch milionów jego książek. Jak dotąd dokonano przekładów na ponad 30 języków. Pasjonują go orangutany (udziela się w organizacji Orang–Uthan) i mięsożerne rośliny. Najlepszym prezentem są dlań banany.

Jeśliby ktoś chciał sobie unaocznić jego postać, wystarczy zerknąć poniżej.Valaraukar
29.07.2005, 16:36

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

cazzo

Mi najbardziej podobaly sie Wiedźmikołaj, Piramidy, Blask Fantastyczny, Mort, Kosiarz, Trzy Wiedźmy :> W sumie najlepiej czyta mi sie te w ktorych wystepuje Smierc. Polecam wszystkim jego ksiazki

15.08.2009, 17:14
Badlura.

Świat Dysku wymiata. :D wystarczy wpisać na wikipedia 'świat dysku' i wyskoczą ci wszystkie tytuły. :p

16.07.2009, 14:26
Assarin

Tytuły jego książek możesz znaleźć (chociażby) na ksiazki.onet.pl albo na wp.pl wyszukasz pratchetta jako autora i odnajdziesz nały jego dorobek literacki.

7.08.2005, 20:17
arwena

Niech mi ktoś powie, gdzie mogę znaleźć chociaż tytuły książek Pratchetta, bo nie czytałam jeszcze żadnej, a chciałabym przeczytać, ale nie znam nawet ich tytułów!!! :(

1.08.2005, 11:57
Rindiglas

HEHE czyli taki życiorys prawie o niczym :D . Bardzo fajna robota , chciałbym aby dział świata dysku się w końcu rozwinął;]

1.08.2005, 10:14