Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Potteromania – audycja radiowa dla prawdziwego potteromaniaka

Choć nie dorównuje jeszcze popularnością słuchowiskom nadawanym w Czarodziejskiej Rozgłośni Radiowej, jest ku temu na najlepszej drodze. Potteromania, pierwsza w Polsce i prawdopodobnie pierwsza na świecie audycja radiowa dla potteromaniaków, od 1 marca bieżącego roku czaruje słowem swoich stałych słuchaczy, których grono powiększa się z każdym kolejnym programem. Jej twórcą jest 16-letni Karol Szałapski, licealista z Głogowa, młody pasjonat radia.

Rozmyślania starego Mugola o Harrym Potterze i tematach pokrewnych

Czego możemy się spodziewać po rozmyślaniach „starego Mugola o Harrym Potterze i tematach pokrewnych”, zwłaszcza jeśli tym Mugolem jest sam Andrzej Fiderkiewicz? Z pewnością skomentowania w perfekcyjny sposób kolejnych tajemnic tkwiących nie tylko w „Harrym Potterze”, ale m.in. w „Opowieściach z Narnii”.

Nomen Omen, czyli co robi Parweniusz ze Stodołą

Nie wiem jak Wy, ale ja zawsze zaczynam lekturę Pottera od słowniczka, który pan Polkowski dodaje na końcu każdego tomu. Finezja, z jaką Rowling nadaje imiona postaciom, stworzeniom i miejscom przez siebie stworzonym – niemal każda nazwa ma swoje znaczenie – budzi we mnie podziw. I, gdy tylko napatoczy mi się jakiś słownik, sprawdzam, czy jakieś miano nie ma innego, jeszcze głębszego znaczenia...

Kilka słów o „Czarze Ognia” i upadku Voldemorta

Przedstawiamy Wam tak bardzo wyczekiwany artykuł pana Andrzeja Fiderkiewicza. I choć – jak sam mówi – poniższy tekst to raczej zbiór luźnych uwag niż w pełni dopracowana teoria, wart jest uwagi, gdyż zwraca uwagę na elementy, na które zwykły czytelnik J.K. Rowling sam z pewnością uwagi nie zwróci. Zachęcamy do lektury!

„Dziedzic Gryffindora. Inne spojrzenie na książki o Harrym Potterze” – wywiad z Andrzejem Fiderkiewiczem

Andrzej Fiderkiewicz, 37-letni warszawski bankowiec, publicysta i miłośnik fantastyki, związany niegdyś z takimi pismami jak „Stańczyk” i „Fronda”, w swym artykule „Dziedzic Gryffindora. Inne spojrzenie na książki o Harrym Potterze” przyjrzał się powieściom o nastoletnim czarodzieju z chrześcijańskiej perspektywy. W przeciwieństwie do znanej wszystkim Gabriele Kuby nie znalazł w nich zbyt wielu niepokojących elementów, a nawet odważył się wysunąć tezę, iż większość zarzutów stawianych „Harry’emu Potterowi” jest niesprawiedliwych i nietrafnych, bądź wyolbrzymionych...

„Przymierzalnia” o Harrym Potterze z naszymi czytelniczkami oraz inne sprawy Proroka się tyczące

Dnia siódmego marca Anno Domini 2006 odbyło się nagranie programu „Przymierzalnia”, emitowanym na młodzieżowym kanale telewizyjnym Zig Zap. Program był oczywiście o Harrym Potterze, niezwykłym fenomenie literackim naszych czasów. I wszystko byłoby w jak najlepszym porządku, gdyby nie to, że jako Wielkie Znawczynie Harry’ego Pottera wystąpiły tam czytelniczki Proroka.

Mary GrandPre

Dla milionów dzieci i dorosłych na całym globie zaczarowany świat małego czarodzieja Harry'ego Pottera opiera się w znaczącym stopniu na cudownej, surrealistycznej pracy Mary GrandPre. Ta niezwykła kobieta z Minnesoty już od blisko dwudziestu lat związana jest z rysunkiem literackim, jednak to dopiero Harry Potter i wykonane na jego potrzeby ilustracje rozsławiły ją w świcie.

Oczarowani miłością – o związkach w „Harrym Potterze”

Stała się tematem przewodnim wielu utworów literackich; opiewali ją minstrele, trubadurzy śpiewali o niej pieśni, filozofowie próbowali zdefiniować, a poeci na jej cześć układali wiersze. W twórczości Rowling jest potężniejsza od śmierci i tylko dzięki niej można pokonać Lorda Voldemorta. Miłość, bo o niej mowa, przewija się przez wszystkie karty najnowszego tomu o przygodach Harry’ego Pottera.

Relacja z warszawskiej premiery Księcia Półkrwi

Tym razem przygotowaliśmy dla Was prawdziwą niespodziankę! Nasza czytelniczka, kryjąca się pod pseudonimem Elfiątko, przygotowała specjalnie dla Proroka relację z warszawskiej premiery Księcia Półkrwi oraz miała - jak mniemam - przyjemność przeprowadzić wywiad z samym panem Andrzejem Polkowskim! Zapraszamy!

"Harry Potter i Książę Półkrwi" - fotoreportaż z Poznania

Czekaliśmy, czekaliśmy i doczekać się nie mogliśmy. Najpierw była światowa premiera w lipcu 2005 roku, później wybuchła Szmaragdowa Rewolucja i napięcie zaczęło się zbliżać do punktu krytycznego. Następowały przecieki informacji i spekulacje. Kto umrze? Kim jest tytułowy Książę Półkrwi? W kim zakocha się Harry? Czego dowiemy się o przeszłości głównych bohaterów? Nareszcie nastała tak długo wyczekiwana noc z 27 na 28 stycznia roku pańskiego 2006...

O biednej pani Rowling i Księciu Półkrwi, którego była spłodziła – trochę myśli na temat szóstego tomu

Nie chcąc, by ktokolwiek – mam na myśli tych, którzy przeczytali nielegalne tłumaczenie i ochoczo pobiegli w świat, by krzyczeć, kto zginie, kto kogo pocałuje, et cetera – zepsuł mi wrażenie książki, przeczytałem ją po angielsku, pół roku temu. Dziś, skoro większość z was zapewne już się uraczyła szóstym tomem (lub uraczy w najbliższym czasie), pozwolę sobie powiedzieć co nieco na temat tego nieszczęsnego Księcia – co myślę, a co myśleć bym chciał, ale mi nie pozwolono. Nie ujawniając szczegółowo, na ile to możliwe, fabuły.

ACCIO VITIA - wielkie łowy na pomyłki czas zacząć!

Redakcja portalu Prorok.pl ogłasza ogólnopolską akcję Accio Vitia!, nad którą patronat objął sam Andrzej Polkowski! Jej zadaniem jest znalezienie przez czytelników jak największej ilości błędów w cyklu książek o Harrym Potterze. Wystarczy wskazać jak największą ilość błędów tłumacza, redakcji bądź samej autorki, by zyskać możliwość wygrania atrakcyjnych nagród ufundowanych przez wydawnictwo Media Rodzina!