Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Wywiad z piratem Spike'em

Prorok.pl prezentuje wywiad ze Spikem – tłumaczem nieoficjalnej wersji piątego tomu przygód Harrego pt. „Harry Potter i Zakon Feniksa”

Jak Powstają różdżki

Nad tworzeniem jednej różdżki schodzi magikowi wiele czasu. Jest to proces wymagający bardzo wielkiej dokładności gdyż w przypadku pomyłki różdżka nigdy już nie zadziała poprawnie. Wszystko zaczyna się od źródła Sekretis znajdującego się tam gdzie co roku przybywają z całego świata producenci różdżek.

Duchy

Duchy można spotkać w Hogwacie wszędzie. Widzą je przerażeni pierwszoroczni udający się na ceremonię przydziału, nauczyciele, woźny Flich, który nieustannie zwalcza Irytka, a wreszcie niemal co krok spotyka je przez całe siedem lat uczęszczania do szkoły każdy uczeń.

Hedwiga

To oczywiste, że pisząc o książkach J. K. Rowling koncentrujemy się głównie na magii i czarodziejach. Chcę jednak uczynić pewien wyjątek i napisać o... Hedwidze. Dlaczego? Ponieważ ta urocza, śnieżna sowa o bursztynowych oczach z całą pewnością na to zasługuje. Hedwiga to podarunek od Hagrida, który Harry otrzymał z okazji swoich jedenastych urodzin

Czarownice

O "Harry'm Potterze" chyba już wszystko zostało napisane i powiedziane. Każdy Potterowiec doskonale zna wszystkie zakamarki Hogwartu ( w końcu, czytając po raz któryś z kolei, można się nauczyć tej książki niemal na pamięć ) i o magicznym świecie wie wszystko. Więc skoro jesteśmy znakomitymi znawcami tematu, możemy zagłębić się w treść tej powieści i zastanowić nad czym tylko mamy ochotę.

Huncwot

Byli paczką przyjaciół z Gryffindoru ( zakładam, że każdy czytający ten tekst wie, co to jest!). Podczas nauki w Hogwarcie byli całkiem normalnymi nastolatkami. UWAGA! - synonim pojęcia ' normalny nastolatek'- Fred lub George Weasley; antonim- Hermiona Granger =>. Rozrabiali i pewnie nieraz podpadli dyrektorowi, którym już wtedy był Albus Dumbledore. Zajmijmy się każdym z nich po kolei...

Czarownice

Czarownice. Wszyscy znamy je od wczesnego dzieciństwa, gdyż pojawiają się w bajkach i dobranockach. Bywają postrachem dla niegrzecznych dzieci oraz źródłem fascynacji czarami i magią. Nie chcę jednak, żeby nasza wiedza o tych wspaniałych istotach kończyła się na fascynacji nimi, dlatego postaram się, abyście po przeczytaniu tego artykułu do końca wiedzieli o nich całkiem sporo.

Wywiad z Gryfkiem

Już dawno wpadłam na pomysł przeprowadzenia wywiadu z Gryfkiem, jednak zwlekałam aż do tej pory, bo nie wiedziałam, czy to dobry pomysł. Zapytałam największego czarodzieja w Polsce (oczywiście, mowa o Gryfku), czy udzieliłby mi wywiadu dla Proroka. Zgodził się natychmiast. Bardzo mnie to cieszy, bo Gryfek jest nie tylko najbardziej znaną, lubianą i utalentowaną postacią polskiego Potteryzmu

Wywiad z R. Gamble

Zawsze jeżeli coś osiąga dobry sukces, jest pod lupą. Ja jako chrześcijanin i pastor uważam, że księża po prostu nie zauważają tego, że Harry toczy walkę ze złem, w każdym tomie! Voldemort to taki magiczny "Osama Ben Laden", który przeciwstawia się Harry'emu, temu dobremu przedstawicielowi szlachetności i miłości. Gdyby było inaczej, co dziś w naszym świecie by się zdarzyło? Pewna kobieta uważa, że wyobraźnia jest niebezpieczna.

Wywiad z B. Kledzikiem

Sądzę, że ten skok Harr'ego jest niewykonalny technicznie i to może się źle skończyć. Powiem, że 28 września samo wydawnictwo M.R. nic nie zrobi. Bedziemy nawoływać księgarnie do zorganizowania premiery i adresy księgarń, które podejmą się tego zadania, będą zamieszczone w Gazecie Wyborczej. Myśle, że zrobienie widowiska w Poznaniu mają za zadanie dzieci. Możemy liczyć na księgarnie "Z Bajki" i jej Funclub.

Wywiad z A. Polkowskim

Tłumaczem z powołania, takim, któremu zależy bardziej na dobrym przekładzie niż na honorarium, zostaje często ten, kto chce albo chciałby być pisarzem. Czyli ten, kto ukochał świat słów i już wie, że słowa to magia, to rodzaj zaklęć.Taki który powinien od najmłodszych lat interesować się prawdziwym znaczeniem słów, ich pochodzeniem, ich skomplikowanym użyciem, bo przecież te same słowa znaczą co innego w różnym kontekście.

Kamień filozoficzny

Kamień Filozoficzny znalazł się w tytule pierwszego tomu Harry'ego Potter'a. To doskonała zachęta dla czytelników, bo nie ma nic lepszego niż magia połączona z filozofią (przynajmniej dla mnie, filozoficznwj duszy :)).