Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Będzie uzupełniony „Tezaurus”, tymczasem J. K. Rowling pisze kolejne powieści

Na polskim rynku wydawniczym wciąż ukazują się nowe, najczęściej zagraniczne, publikacje zainspirowane historią Chłopca Który Przeżył, dowodząc tym samym, ku zdziwieniu niektórych, że o „Harrym Potterze” nie wszystko jeszcze napisano. W jednych na czynniki pierwsze rozkłada się występują w powieści J. K. Rowling magiczne stworzenia, magiczne rzeczy i zjawiska (Kronzek A., Kronzek E., Księga wiedzy czarodziejskiej Przewodnik po zaczarowanym świecie Harry’ego Pottera, Poznań 2003; Highfield R., Harry Potter nauka i magia, Warszawa 2003), w innych piętnuje się brytyjską pisarkę i stworzone przez nią dzieło, które powoduje, że w świadomości zanika naturalna bariera chroniąca przed magią i innymi praktykami okultystycznymi, zarówno u poszczególnych czytelników, jak i w całym społeczeństwie (Kuby G., Harry Potter dobry czy zły?, Radom 2006) . Kolejne przedstawiają namiętność autora do najcudowniejszego czarodzieja w literaturze, jak Mój przyjaciel Harry Potter francuskiego nastolatka, Antonie Guillemaina. Na szczęście ta polska publikacja, będąca obowiązkową pozycją – w przeciwieństwie do powyższych tytułów – na półce każdego prawdziwego polskiego potteromaniaka, jest zupełnie inna: starannie opracowana, wydana na dobrym papierze i, co najważniejsze, ciekawa oraz niezwykle przydatna.

Tezaurus Harry Potter, bo o nim mowa, do polskich księgarń trafił w 2004 roku nakładem wydawnictwa Wojciecha Cejrowskiego. Opracowany przez Andrzeja Polkowskiego i Joannę Lipińską, jest leksykonem opisującym postacie, miejsca, przedmioty, czary, rośliny i zwierzęta pojawiające się w powieściach o Harrym Potterze. Zawiera prawie tysiąc haseł, ich angielskie odpowiedniki i wyjaśnia pochodzenie nazw i imion. Zamieszczone w nim zagadnienia pochodzą, niestety, tylko z czterech tomów opowieści o nastoletnim czarodzieju. Jednak, jak dowiedziałam się bezpośrednio od Wojciecha Cejrowskiego, są plany wydania drugiego, w pełni kompletnego, czyli obejmującego wszystkie siedem tomów „Harry’ego Pottera”, Tezaurusa. Szczegóły przedsięwzięcia na razie nie są znane, niemniej już trzymamy kciuki i czekamy.

Tymczasem pozostaje nam zająć się lekturą „Harry Potter and the Deathly Hallows” lub czekać na polski przekład VII tomu… lub czekać na kolejne powieści J. K. Rowling. Obecnie pracuję nad dwiema książkami. Jedna z nich jest adresowana dla dzieci, a druga dla dorosłych. To dziwne, ale podobnie zaczęła się historia Harry’ego. Przez rok pisałam równocześnie dwie powieści, aż wreszcie jedna z nich całkowicie mnie zaabsorbowała. Przypuszczam, że teraz będzie tak samo: jeden z moich projektów umrze śmiercią naturalną i będę wiedziała, co jest moim następnym zadaniem – powiedziała pisarka, a jej słowa przytoczył m.in. portal internetowy Onet.pl. Trzymamy kciuki i przewidujemy, że odniesie kolejny sukces – jeśli nie literacki, to przynajmniej finansowy.

Aibhill Dreamstoher
30.07.2007, 17:22

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

mc bandito

niech rowling opisze historie mlodosci dumbledorea

15.08.2009, 09:52
IRYTKA

A co z ceną tego TeZaurusa??

27.01.2009, 11:10
Feniks

Ciekawe czy Autorka napisze książkę o HARRYM jak miał 36 lat. Jak myślicie?

27.05.2008, 22:30
Wergilia Modesta

W takim Tezaurusie na pewno dowiemy się więcej o osobach epizodycznych, których losy mogą byc zabawne ;))

28.04.2008, 19:02
Anjani

Ciekawie będzie poczytać coś innego autorstwa tej pani,ciekawa jestem,jak wypadną inne książki na tle z Harrym. Tezaurus też jest ciekawą pozycję,wszystko w jednym miejscy,bez szukania i kartkowania wszystkich tomów:)

20.04.2008, 18:41
Kula

warto poczytac tego tezaurusa

16.04.2008, 17:08
łełka

lubka to ty

11.04.2008, 18:15
Podekscytowany

Super!!! Może napisze Prolog [ popatrzcie jak to super było by poznać życie rodziców Harrego,albo torturowanie Longbotomów !]Może będzie co GD wyprawiało w Hogwarcie w 7 części !

11.03.2008, 21:19
shmer

Dziewietnastke mam 28 lutego... ^^

21.02.2008, 18:19
h e r u b i

Kurna! Wiedziałam, że Rowling będzie pisała dalej, ale nigdy nie spodziewałabym się, by weszła w trans tak szybko! Jednakowoż, dla nas, jej fanów to tym lepiej. Czekam z niecierpliwością.

18.02.2008, 08:42