Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Dzień premiery - radość i smutek

Co wiedzieć trzeba przed lekturą HPiDH

Państwo Dursleyowie spod numeru czwartego przy Privet Drive mogli z dumą twierdzić, że są całkowicie normalni, chwała Bogu. Nic więc dziwnego, że pana Vernona Dursleya wprawiła w zakłopotonie całą aura owego wieczoru. Ludzie w pelerynach, płaszczach (przeciwdeszczowych), tiarach, szalach, z miotłami. I te szepty... Tajemnicze słowa-szyfry: horkrusy, quidditch, mugole, Hogwart. Te wzdychania: Snape! Ach! Snape! I wreszcie to nazwisko: Potter, Harry Potter. Pan Vernon Dursley zdecydowanie nie miał ochoty mieć z tym nic wspólnego. Zresztą, nie dajmy się zwariować - mógł się przesłyszeć, mogło mu się przywidzieć. Te wszystkie zbiorowiska cudacznych ludzi. Lepiej wycofać się do domu i przez koronkowo firankę łypać na nich spode łba w asyście mlaskań Dudleya i długiej szyji Petunii....

Dziesięć lat temu Joanna Kathleen Rowling próbowałą być matką, nauczycielką, pisarką, a nawet płacić rachunki. My zaś próbowaliśmy żyć bez Harry'ego Pottera. I jej i nam różnie to wychodziło.
Liczący siedem tomów cykl Rowling to niezwykłe zjawisko. Jedni dopatrują się w nim próby satanistycznego prania mózgu, inni widzą curkierkową, jarmarczną rozrywkę - parodię literatury. To jednak złuda.

Wykreowane przez Rowling uniwersum nie jest bajkowym rojeniem, idylliczną przestrzenią eskapizmu. Harry Potter musi stawić czoła ogromny problemom. Jest naznaczony tragedią utraty rodziców, a nad jego losem ciąży przepowiednia - musi stoczyć straszliwy bój z Lordem Voldemortem, uosobieniem zła.
Harry ma jednak pewność, że świat czarodziejów to j e g o świat, właściwe mu miejsce, coś czego warto bronić. Pewność, której nam często brakuje.

Jadąć pociągiem, gdzieś w szkockim krajobrazie, Rowling dostrzegła nie baśń, nie opowieść... Na serwetkach zapisywała nie zwykłą historię, ale wieczny mit. Mit, który ziszcza się na naszych oczach. Miliony czytelników wraz z Harrym przełamywały strach swego dzieciństwa, by odkyć, że trzygłowy potwór może być potulnym zwierzaczkiem, że w zwierciadle Ein Eingarp można ujrzeć nie tylko odzwierciedlenie własnych potrzeb. Dziś nierzadko, gdy Harry mierzy się z Voldemortem, oni mierzą się ze swoją dorosłością. Ich zmagania są równie trudne.
Cierpiących na Potterzycę jest wielu, to straszna choroba. Niedopatrta chęć czytania, bezsenność, niezdrowe pobudzenie na widok papieru. Jeżeli jeszcze na nią nie zapadłeś, nie martw się. Zapoznaj się z naszą listą pytań, które musisz postawić sobie przed lekturą 7 tomu, a na pewno uświadomisz sobie, że chcesz by "Deathly Hallows" natychmiast wpadł w twoje ręce. (Próby przehibernowania się do polskiej premeiry, mogą być szkodliwe dla zdrowia, ale może warto spróbować?)
Przy okazji premiery "Księcia Półkrwi" pisaliśmy, że tom 6 to wielkie rozstawianie figur na szachownicy przed finałową rozgrywką. Czytając ostatnią część serii (kiedykolwiek zamierzacie to uczynić) zobaczycie, czy Rowling udało się spleść porywającą fabułę i jednocześńie przekonująco odpowiedzieć na setki pytań jakie nagromadziły się na kartach poprzednich tomów... Spośród tych pytań publikujemy najważniejsze/najciekawsze.


 • Horkruksy. Gdzie są? Jak je znaleźć i zniszczyć? Czy Dumbledore miał rację w swoich hipotezach? Jeśli nie, czym są nieodkryte horkruksy. Czy Voldemort wszedł w posiadanie jakiego artefaktu-pamiątki po Godryku Gryffindorze, o którym dyrektor nie wiedział?

 • Czy Nagini jest horkruksem? Jak wyjaśnić więź łączącą właśnie tego węża z Lordem Voldemortem?

 • Czy Voldemort był owej nocy w Dolinie Godryka sam? Jeśli tak, jak magiczna społeczność poznała szczegóły tego tragicznego zdarzenia? Skąd wiedza Dumbledora o niezwykłej barierze ochronnej otaczającej Harry'ego. W jaki sposób dowiedział się, że Lily miała możliwość wyboru i nie musiała umrzeć? KTO był świadkiem tych wydarzeń?

 • Co oznaczał "błysk triumfu" w oczach Dumbledora na końcu czwartego tomu? Czy Voldemort popełnił jakiś błąd w swym makabrycznym akcie odrodzenia? Dotyk Pottera nie szkodzi już Czarnemu Panu, ale być może Voldemort przeoczył jakąś inną przeszkodę w zabiciu Harry'ego?

 • Wiemy, że matka i ojciec Harry'ego zginęli w obronie syna. Ofiara Lily byłą specjalna, ponieważ byłą rezultatem wyboru. Dlaczego lubujący się w zabijaniu Voldemort chciał ją ocalić? Jaką rolę miała odegrać Lily w planach Sami-Wiecie-Kogo?

 • Czy Hogwart będzie kontynuował kształcenie czarodziejskiej młodzi? Jeśli tak - kto będzie nauczycielem Obrony Przed Czarną Magią? Kto będzie nauczał Transmutacji, gdy McGonagall zostanie dyrektorką? Czy zostanie? Czy profesor Slughorn powróci na miękkie poduchy emerytalnego żywotu, czy też pozostanei w Hogwarcie by nauczać subtelnej sztuki warzenia eliksirów. I wreszcie - czy Hary, Ron i Hermiona będą pobierać nauki na 7 roku?

 • W jaki sposób Dumbledore wszedł w posiadanie peleryny niewidki Jamesa? Wbrew pozorom to ważne pytanie. Na swej stronie internetowej Rowling pisze, iż odpowiedź na nie może być nawet kluczowa.

 • Kim jest R.A.B?

 • Czy Snape jest dobry czy zły? Na pewno nie jest nijaki. Komu jednak jest lojalny? Wspomoże Voldemorta, uratuje Harry'ego, a może będzie lawirować między obiema stronami działająć na własny rachunek i dążąc do własnych celów? Która z magicznych sztuk jest potężniejsza: Legilimencja czy Oklumencja?

 • Czego dotyczyła kłótnia pomiędzy Severusem i dyrektorem na skraju Zakazanego Lasu, której fragment Harry podsłuchał w "Księciu Półkrwi"?

 • Gdzie udają się Snape i Draco na końcu 6 tomu?

 • Snape mówi matce Draco, że jest wtajemniczony w zamierzenia Czarnego Pana, czym szokuje pannę Black. Mówi prawdę, czy blefuje? Czy podczas tych niecodziennych odwiedzin Snape stosuje wobec swych gości szutkę legilimencji? Jakie znaczenie ma fakt złożenia przysięgi?

 • Kolejne postaci w HP powtarzały aż do znudzenia, że Harry ma oczy swojej matki. Jakie znacznie ma ten szczegół? Rowling w jednym z wywyiadów ujawniła, ze spore.

 • Czy Ford Anglia znów wyłoni się z Zakazanego Lasu czy już na zawsze pozostanie w głębinach magicznego matecznika? I co działo się z motorem Syriusza, gdy ten balował w Azkabanie. A tak w ogóle - gdzie jest ów motor?

 • Czy Rowling nie potrafi liczyć czy też istnieje jakis powód dla którego czarodzieje zamiast osiemnastek obchodzą siedemnastki?


 • Co sprawiło, że Dumbledore tak bardzo ufał Snapeowi? Jaki to niepodważalny dowód wierności złożył Mistrz Eliksirów, by przekonać dyrektora, że działa po właściwej stronie?

 • Syriusz "umarł" - tak zapewniano Harry'ego na ostatnich kartach "Zakonu Feniksa". Co skrywa się za tajemniczą zasłona w Departamencie Tajemnic? Dlaczego niesie śmierć tym, którzy przekroczą ową granicę? Czy jest ona "tą" granicą?

 • W jaki sposób Peter Pettigrew odpłaci Potterowi za uratowanie życia? Jak silna jest więź, którą zostali połączeni w owym akcie łaski?

 • Czy lusterko ofiarowane Harremu przez Syriusza pojawi się ponownie? Jaką rolę odegra?

 • Dlaczego Voldemort tak bardzo pragnął posady nauczyciela Obrony przed Czarną Magią? Chciał werbować zwolenników? Czemu nie był w stanie przewidzieć, że Dumbledore z miejsca odrzuci jego kandydaturę? Jakie ukryte znaczenie ma to pragnienie pracy w Szkole Magii i Czarodziejstwa? Czy Voldemort traktował Hogwart jako swój jedyny, prawdziwy dom i rozpaczliwie chciał powrócić w jego mury?

 • Czego doświadczył Dudley, gdy został zaatakowany przez dementorów w "Zakonie"? Jakie jest jego najstraszniejsze wspomnienie, największa trauma? Pusta lodówka? A może za zwałami tłuszczu kryje się coś, czego dotychczas niedostrzegliśmy?

 • Czy - i w jaki sposób - wypełnią się słowa przepowiedni hogwarckiej wieszczki? Umrze Harry czy Voldemort? Obaj?

 • Co stało się z Ollivanderem? Po jakiej stronie działa wielki twórca różdżek? Co z innymi zaginionymi?

 • Dumbledore czyni jasnym, iż by wydobyć ukryty w jaskinii medalion, potrzebne są dwie osoby. Kto pomogał tajemniczemu R.A.B?

 • Kto będzie kierować Zakonem, gdy jego twórca odszedł?

 • W jednym z wywiadów Rowling napomyka, że w 7 tomie komuś zupełnie niemagicznegmu uda się rzucić czar, ale to rzecz bardzo rzadka. Filch? A może Petunia nie jest 100% mugolem?

 • Gdzie zawędrowały ukradzione przed Mundungusa dobra rodowe Blacków? Czy ten złodziejaszek i jego machlojki odegrają jakąś rolę w 7 tomie. Jeśli nie - po co tej postaci poświęcono tyle uwagi w piątym tomie?

 • Czy fantazje czytelników znajdą swoje urzeczywistniienie i związek Rona i Hemriony zaistnieje? Jeżeli nie, co im w tym przeszkodzi. Jak te miłosne zawirowania wpłyną na relacje całego trio w trudnych czasach walki z Voldemortem?

 • Wraz z Harrym w "Księciiu Półkrwi" poznaliśmy jedno ze wspomnień Severusa Snape'a, ukazujące przeszłość w zupełnie nowym świetle. Jakie inne wspomnienia ukrywał Snape przed Potterem w czeluściach myślodsiewni?.

 • Jeżeli Dumbledore kontaktował się z Petunią jeszcze nim Harry trafił na Privet Drive - w jakich sprawach do siebie pisali? Czy dowiemy się więcej o relacjach między dwoma siostramii - Lily i Petunią? Jak zazdrość o miłość rodziców do siostry i poczucie odrzucenia wpłynęło na postępowanie Petunii wobec Harry'ego?

 • Czy dowiemy się czegoś o rodzinie Dumbledore lub o jego młodości? W jaki sposób doszedł do takiej potęgi, jak zdobył tak ogromną wiedzę magiczną? Jakie znaczenie mają jego badania nad smoczą krwią i walka ze słynnym czarnoksiężnikiem Grindewaldem? Czy poznamy choć niektóre z 12 użyć smoczej krwii? Co z bratem Abertrothem i jego słynną kozą? I wreszcie - Co dyrektor ujrzał w zwierciadle Ein Eingarp w pierwszym tomie?

 • Jaką przyszłość ma przed sobą związek Harry'ego i Ginny? Czy zdołąją być razem?

 • Czy Dolina Godryka jest po prostu Doliną Godryka, czy też ma jakieś związki z jednym z założycieli Hogwartu. Jakie?

 • Co uczynii Percy teraz, gdy ministerstwo ukorzyło się i uznało prawdę o powrocie Sami-Wiecie-Kogo? Czy powróci na łono rodziny jako marnotrawny syn?

 • Gdzie udał się Fawkes pod koniec "Księcia Półkrwi"?

 • Tuż przed śmiercią Dumbledore zdjął starożytne klątwy chroniace Hogwart? Czy zostaną one przywrócone? Kto to uczyni?

 • Co stanie się z rzeczami dyrektora po jego śmierci? Czy pozostawił po sobie jakąkolwiek formę testamentu? Czy planował/ przewidywał swoją śmierć?

 • W jaki sposób dokładnie Potterowie i Longbottomowie trzykrotnie przeciwstawili się Voldemortowi?

 • Czy Bill Weasley jest w pełni wilkołakiem?

 • Jakie losy czekają Grawpa? Czy będzie mówić po angielsku równie biegle, jak polscy emigranci?

 • W jaki sposób Voldemort odzyskał swoją różdżkę, jeśli po zdarzeniach w Dolnie Godryka utracił ciało? Dlaczego nikt jej nie zniszczył?

 • Dumbledore wyraźnie mówi, że stanowisko nauczyciela Obrony przed Czarną Magią jest przeklęte. Dlaczego więc mianuje na nie Snape'a?

 • Czym zajmowali się Lily i James? Dlaczego Rowling tak długo milczy na ten tak oczywisty temat? Czy ich zawody są bez znaczenia? Dlaczego Harry jeszcze o to nie zapytał? Czy nie powinien zastanawiać ogromny majątek Potterów spoczywający w podziemiach Gringotta? Czy James był nie tylko cudownie przystojny, ale i obrzydliwie bogaty, czy też stosy galeonów to efekt przedsiębiorczości małżeństwa Potterów?

 • Dlaczego dokładnie Regulus Black opuścił Śmierciożerców? Co stanowiło granicę zła i okrucieństwa, której nie ważył się przekroczyć?

 • Harry ma 7 tomie wyprawić się w podróż sentymentalną do Doliny Godryka. W jaki sposób odnajdzie dom rodziców lub jego ruiny, jeśli strażnikiem tajemnicy jest Glizdogon? Czy czar została zniesiony/stracił moc? W jaki sposób Hagrid odnalazł dom Potterów, by zabrać stamtąd Harry'ego?

 • Panna Luna. Jaka przyszłość ją czeka. Czy scena rozmowy z Harrym z końca 5 tomu to zapowiedź przyjaźni czy też emocjonalne urozmaicenie, by Potter mógł porzucić egotystyczne rozmyślania o swej życiowej tragedii.

 • Czy portret Dumbledore będzie w jakiś sposób użyteczny dla Harry'ego? W jakim stopniu portrety dyrektorów są tylko projekcją ich osobowości, a w jakim myślą samodzielnie?

 • Dlaczego Voldemort decyduje się zabić właśńie Harry'ego, a nie Nevilla? Jakie znaczenie ma obecność dwóch potencjalnych przeciwników Voldemorta w przepowiedni? Jaką rolę odegra Nevilli w 7 tomie? Czy przeżyje?

 • W "Komnacie Tajemnic" Lockhart przechwala się wielkim wyczynem, jakoby zmienił wilkołaka na powrót w człowieka używając zaklęcia Homorphus. Czy to rojenia Lockharta, czy prawdziwe dokonanie innego czarodzieja, którego pamięć uległa różdżce Gildroya. Czy jest nadzieja dla Billa Weasleya i Remusa Lupina?

 • Jak zachowają się Malfoyowie? Czy Draco nadal będzie szedł drogą wytyczoną przez ojca? Czy pozostanie wierny Czarnemu Panu? Po której stronie opowiedzą się olbrzymy? Czy gobliny porzucą swe kosztowności i zainteresują się przyziemnymi sprawami? Czy dostrzęgą więcej potencjalnych korzyści w walcę przeciwko Voldemortowi czy u jego boku?

 • Co z WSZĄ? Czy szkrzaty chcą pzoostać zniewolone czy też ruszą na barykady by głosić Wolność, Równość i Braterstwo?

 • Jakie sekrety skrywają zamknięte drzwi w Departamencie Tajemnic?

 • Draco Dormiens Nunquam Titillandus - Czy można bezkarnie łaskotać śpiącego smoka?

 • W "Księciu Półkrwi gdy Severus Snape celuje w niego różdźką, Dumbledore prosi... O co?

W wywiadzie udzielonym na kilka dni przed premierą 7 tomu, przy herbacie i włąsnoręcznie upieczonym biszkopcie Rowling wyznała z ogromną ostrożnością:

Świat Harry'ego Pottera jest tak duży, że zmieściłoby się tam jeszcze wiele rzeczy. Nie planuję tego, ale nie mogę powiedzieć, że nigdy tego nie zrobię.

Może to wcale nie jest pożegnanie?

Lucian Lacigam
21.07.2007, 00:39

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

HarryAndFleur

A Dumblendore umrze ?

12.11.2009, 10:51
mardi33

Draco Dormiens Nunquam Titillandus - Czy można bezkarnie łaskotać śpiącego smoka? to jest tekst z przedmowy Dumbledora w książce 'Fantastyczne zwierzęta i jak je znalezć''

16.10.2008, 17:49
potteromaniak - sloniu190

Voldemort pokonany harry zwycięzcą. ,,Śmierc będzie ostatnim wrogiem ktory zostanie pokonany"- nagrobek Lily i James'a Potter'ów ,,Dla większego dobra" - P. Dumbeldor'e Tęsknie za harrym !!!!!!!!!!!!!

30.08.2008, 22:18
madz

e jaki smok?

6.02.2008, 15:37
Ellune

Ciekwe o jakiego smoka chodzi..?

12.01.2008, 17:18
syla:))

a ja kocham wszystkich:P

22.12.2007, 19:30
Majka

Kocham Harrego;]

18.12.2007, 12:25
Krwawy Ślusarz

Najbardziej lubię Lune Lovegood;]

18.12.2007, 12:25
Luna

Ja już lepiej tego nie czytam bo jeszcze bardziej będe sie niecierpliwiź

24.11.2007, 13:19
hcfgckjghjghjnhg7547

ja nie mam nic do powiedzenia

22.11.2007, 12:41