Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Książka 'Harry Potter – dobry czy zły?'

Potterowski okultyzm już zdemaskowany!10 argumentów przeciwko "Harry'emu Potterowi":

1. "Harry Potter" jest globalnym, długofalowym projektem, którego cel stanowi zmiana kultury. Próg obronny przed magią jest w młodym pokoleniu systematycznie niszczony. W ten sposób do społeczeństwa wdzierają się siły, które chrześcijaństwo kiedyś pokonało.
2. Hogwart, szkoła magii i czarodziejstwa, jest zamkniętym światem przemocy i grozy, przekleństw i ofiar krwi, obrzydliwości i opętania.
3. Harry Potter nie walczy ze złem. W każdym kolejnym tomie coraz bardziej staje się widoczne jego podobieństwo do Voldemorta, który jest uosobieniem zła. W tomie piątym Harry zostaje opętany przez Voldemorta, co prowadzi do zniszczenia jego osobowości.
4. Świat ludzi jest poniżany, świat czarodziejów i czarownic gloryfikowany.
5. Nie ma żadnego pozytywnego transcendentnego wymiaru. To, co nadnaturalne, jest wyłącznie demoniczne. Boskie symbole są wynaturzone.
6. "Harry Potter" nie jest nowoczesną baśnią. W baśni czarnoksiężnicy i czarownice są jednoznacznie złymi postaciami. Bohater uwalnia się z ich mocy przez doskonalenie się w cnotach. W "Harrym Potterze" nie ma nikogo, kto pragnie dobra.
7. Czytelnik jest konsekwentnie pozbawiany umiejętności odróżniania dobra od zła. Dokonuje się to przez emocjonalną manipulację i intelektualny zamęt.
8. Wykroczenie wobec młodego pokolenia stanowi to, że zwodzi się je z taką łatwością magiąi wypełnia się jego wyobraźnię obrazami świata, a którym rządzi zło. Świata, który nie tylko jest bez wyjścia, ale w którym warto pozostać.
9. Każdy, komu zależy a różnorodności poglądów, powinien bronić się przed masowym zaślepieniem i dyktaturą opinii narzucanych przez gigantyczną akcję multimedialną.
10. Wiara w kochającego Boga jest wypierana przez natłok magcznych obrazów, dlatego szkolna indoktrynacja "Harrym Potterem" stanowi atak na wolność religijną. Powinno się odmawiać udziału w szkolnych imprezach potterowskich z powodów religijnych i ze względu na sumienie.

Ten zestaw argumentów rozsyła Paweł Kopycki z wydawnictwa Polwen, zapowiadając książkę napisaną przez Gabriele Kuby, która ma ostatecznie zdemaskować pisarstwo Rowling. Kopycki podkreśla, że książka jest rekomendowana przez Benedykta XVI.
Powyższy tekst zamieszczony został w rubryce "Czytelnicy do Gazety" Gazety Wyborczej z dnia 3 stycznia 2006 r.
Wyjaśniam słownictwo, które może być niezrozumiałe dla młodszych (i nie tylko) czytelników:

gloryfikować - wychwalać, pochwalać, wywyższać;
transcendentny - mam wrażenie, że autor miał na myśli raczej transcendentalny, to jest wykraczający poza rozumienie ludzkie ("nadprzyrodzony");
indoktrynacja - wpajanie komuś jakichś przekonań.

Powodowany ciekawością, sprawdziłem w Internecie ofertę wydawnictwa Polwen. Oto, co znalazłem:

„Harry Potter - dobry czy zły?”
książka rekomendowana przez Benedykta XVI


autor: Gabriele Kuby
format: 125x195
oprawa: miękka
stron: 144
cena: 14.90zł

„Dobrze, że wyjaśnia pani sprawę Harry’ego Pottera, ponieważ jest to subtelne uwiedzenie, które oddziałuje niepostrzeżenie, a przez to głęboko, i rozkłada chrześcijaństwo w duszy człowieka, zanim mogło o­no w ogóle wyrosnąć”.

list kardynała iJosepha Ratzingera do Gabriele Kuby z 7 marca 2003 roku

Gabriele Kuby pokazuje, że w książkach o Harrym Potterze zło jest stale obecne- z narastającą z tomu na tom intensywnością - a jego obraz bardzo starannie fałszowany. Lektura tych książek powoduje, że znika w świadomości naturalna bariera chroniąca przed magią i innymi praktykami okultystycznymi, zarówno u poszczególnych czytelników, jak i w całym społeczeństwie. "Harry Potter - dobry czy zły?" jest precyzyjną analizą metod, za pomocą których ten proces się odbywa.

Książka Gabriele Kuby może pomóc tym wszystkim, którzy nie chcą się poddać tej szeroko zakrojonej manipulacji, oraz tym, którzy czują się odpowiedzialni za młodych ludzi - rodzicom, nauczycielom, wychowawcom.
Książka pojawi się w księgarniach już za dwa dni (5 stycznia).

Kupię, obiecuję. Poczytam. Nawet, jeśli mi czasu wystarczy, zrecenzuję dla was.

Valaraukar
4.01.2006, 16:08

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Szyximus

ZAMKNIĘTE Z POWODU URLOPU

30.10.2007, 19:40
Pomylunka

Bez sensu i kupy się nie trzyma. Sporo błędów merytorycznych a poza tym oczywiście ogólne niezrozumienie. Jak niby magia może być niebezpieczna, skoro nie istnieje? Każdy inteligentny czytelnik zdaje sobie sprawę, Ze to fikcja literacka, świat przedstawiony, którego po prostu nie ma. A HP to zdecydowanie książka dla inteligentnych ludzi o poziomie empatii nieco powyżej średniej krajowej. Tu od zaklęć ważniejsze są uczucia i emocje, które są jak najbardziej realne i w ostatecznym rozrachunku to one się liczą a nie to, kto jak machnął różdżką. Wiadomo, że w każdym jest dobro i zło a jeśli pani G.Kuby nie może się z tym pogodzić, to niech poświęci życie grze w szachy, tam będzie miała wszystko tak, jak lubi: z jednej strony czarne, z drugiej białe a pola wszystkie kwadratowe...

27.08.2007, 02:35
Olcia

Dobija ich to że J.K.Rowling potrafi pisać? Że my- dzieci wreszcie czytamy. Wiecie co? 7. Czytelnik jest konsekwentnie pozbawiany umiejętności odróżniania dobra od zła. Czyli co VOLD to chodzące dobro. A Harry to ZłO? Niech się czytać nauczą. A nie piszą co wiedzą. Zamiast pomyśleć jak my to odbieramy.

19.08.2007, 22:06
Lily Evans

przeczytałam pierwsze trzy punkty i wszystkie mnie dobiły. nie chciałam już dłużej tego czytać. powiem tyle. ludzie któży to piszą są chorzy na umyśle i ograniczeni. okorpnie ograniczeni!!!!!!!!!

9.07.2006, 18:33
Ginny

Jeśli ten gość myśli że potteromaniacy przestaną czytać Harrego to według mnie się myli!!! Np. ja niemam zamiaru przestać tych książek czytać!!!

31.05.2006, 16:33
karla02

To jest zalosne!!! Nie rozumiem tych zarzutow ktore sa tu przedstawione. Czy osoby ktore przeczytaly Harr'ego, jakos zmienily sie? Zaczely interesowa sie czarna magia, przestaly wierzyc w Boga itp? Raczej nie, zreszta widac to nawet po mnie. Jestem taka sama dziewczyna jak przed czytaniem pierwszego tomu tej ksiazki. Te argumentty sa bezpodstawne, moze ta baba nie czytal nawet Harr'ego bo bala sie ze przez niego zmini sie na gorsze. Mysle ze i tak ten artykul napisany przez ta Gabriele nic nia zmieni i Harry nadal bedzie ksiazka nr1 na calym swiecie.

17.04.2006, 11:10
asienka

nawet nie skończyłam tego czytać bo wiem co będzie dalej... nie wiem ale ja umiem zrozumieć czemu się tak wszyscy tego czepiają czy to nie jest dobrze że młodzież wreszcie zaczęła czytać? jak mam być szczera to kiedyś nienawidziłam czytać i były tylko lektury szkolne a teraz czytam i to dużo... głównie fantasy czyli również Narnie, Eragona itp... ale przecież Potter jest zły nie? a jak... cudownie... badźmy głupi i ślepi i w to wierzmy (sorcia ale działa mi to już na nerwy wszystko) pozdro

27.03.2006, 23:13
Hermione

To śmieszne !!! A ja i tak czytam Pottera i mam to wszystko w D**** i tyle . Harry jest super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

27.03.2006, 15:29
Ulka

nie rozumiem. Zamiast sie cieszyc z tego ze miliony dzieciaków młodziezy i dorosłych z taka checią pasją i zapałem czyta ksiązki to sie jakas baba musiała przyczepic. Niektórzy dorosli naprawde nie moga zrozumiec ze my nie bierzemy tego wszystkiego na powaznie. Poprosu czytamy, zatapiamy sie w ten swiat, chcemy wziąc z niego jak najwiecej. Swiat HP jest inny, tak bardzo rózni sie od naszego. My poprostu szukamy odmiennosci czegos co ubarwi nasze zycie, wniesie cos nowego. A autorka ksiazki Hp dobry czy zły pewnie zapragneła takiej samej sławy jak pani Rowling i mysli ze jesli na okładce jej ksiazki pojawi sie napis Harry Potter pół swiata rzuci sie do ksiegarni zeby ja kupic. eeeh pomarzyc zawsze mozna droga pani Gabriele :P]

8.02.2006, 16:54
Aragog

Haaaaaa no pobecze sie. Co jeszcze??

5.02.2006, 21:15