Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

„Barry Trotter” kontra „Harry Potter” oraz „Kroniki Blarni”

kolejne parodie książek Rowling i Lewisa

Podczas poszukiwań prezentu gwiazdkowego dla brata, buszując beztrosko wśród półek z książkami w jednym z nowootwartych kaliskich hipermarketów, przypadkiem znalazłam w „Atlantydzie” Davida Gibbinsa (Kod Leonarda da Vinci nowej generacji jak głosi napis na okładce) tajemniczą ulotkę. Na papierze formatu bliżej nieokreślonego widniały reklamy „najzabawniejszych książek 2006 roku” – „Barry’ego Trottera i bezczelnej parodii” (tytuł oryginalny: Barry Trotter i Unofficial Parody) oraz „Kronik Blarni” (tytuł oryginalny: The Chronicles of Blarnia) autorstwa Michaela Gerbera. Pozwolę sobie w całościpo przytoczyć treść owej ulotki.
JUŻ 6 STYCZNIA!!!
NAJZABAWNIEJSZE KSIĄŻKI 2006 ROKU!!!

NIEZWYKŁA PARODIA PRZYGÓD HARRY’EGO POTTERA.

BARRY TROTTER POJAWI SIĘ NA 22 DNI PRZED POLSKĄ PREMIERĄ HA… INNEJ, NAJBARDZIEJ OCZEKIWANEJ KSIĄŻKI ROKU.


Barry Trotter i bezczelna parodia to satyryczne, przezabawne spojrzenie na fenomen Harry’ego Pottera. Można w nim znaleźć sporo prztyczków pod adresem książek, lecz Gerber kieruje ostrze humoru głownie przeciw potworowi marketingowemu, jakim stał się Harry. Jednocześnie Barry Trotter kipi twórczą energią, a prześmieszne podejście autora do magii mogłoby zaskoczyć nawet J.K. Rowling.

Barry Trotter to naprawdę dobra parodia literacka, rzucająca nowe światło na książki Rowling i wychwytująca ich niuanse i irytujące szczegóły. Nie trafia do was Harry? – Barry was zachwyci! - Dave Hanson, scenarzysta The Tonight Show

Barry Trotter ma 22 lata i wciąż studiuje w Szkole Magii Hogwash. Nie musi się spieszyć, bo dzięki opowiadającym o nim książkom G.K. Rollin został milionerem, z radością zatem oddaje się rozkoszom pijackiego studenckiego życia. Owszem, stada Gumoli, którzy stale gromadzą się wokół Hogwashu, marząc o tym, by go zobaczyć, czy wręcz dotknąć, trochę wkurzają wiecznego studenta, ale Barry się nie łamie. Do chwili, gdy dociera do niego wieść, że Hollywood zamierza zekranizować pierwszą powieść Rollin. Wszyscy wiedzą, co to oznacza: utratę kontroli nad dziełem, tanie pamiątki i gadżety, kolejne miliony Gumoli wokół Hogwashu. Wraz z Bumblemorem opracowują plan: trzeba powstrzymać realizację filmu.JUŻ 6 STYCZNIA!!!
NAJZABAWNIEJSZE KSIĄŻKI 2006 ROKU!!!

NIEZWYKŁA PARODIA KRONIK NARNI

KRONIKI BLARNI POJAWIĄ SIĘ JEDNOCZEŚNIE Z POLSKĄ PREMIERĄ FILMU DISNEY’A – KRONIKI NARNI


Disney chce zrobić z Narni następnego Władcę Pierścieni. My natomiast chcemy zarobić na Blarni mnóstwo pieniędzy. To w sumie proste. - Wydawca

Ukochany klasyk fantasy, dzieło małomównego, palącego fajkę naukowca w cuchnącej tytoniem tweedowej marynarce - przerobione na przebój kinowy, święcący tryumfy na całym świecie. Skąd my to znamy? Władca Pierścieni poddany hollywoodzkiej obróbce stał się gigantycznym hitem. Narnia z pewnością mu dorówna. My natomiast sprzedaliśmy ponad 200 tysięcy egzemplarzy Nudy Pierścieni, a po niej 160 tysięcy dwóch innych parodii Tolkiena. Teraz Mike Gerber, świeżo po sukcesie (pół miliona nakładu!) Barry’ego Trottera bierze na cel kolejny fenomen medialny.

Michael Gerber żartuje bez przerwy od czasów, gdy zatrudnił się w The Yale Rekord, najstarszym amerykańskim studenckim piśmie satyrycznym. Od tego czasu jego teksty pojawiały się w najróżniejszych miejscach, choćby w The New Yorkerze, Playboyu, The Wall Strett Journall, NPR, i słynnym programie telewizyjnym Saturday Night Live.


Cóż, po „Tani Grotter” i zapewne wielu innych książkach znów mamy do czynienia z kolejnymi parodiami Harry’ego Pottera oraz Narnii. Nic dziwnego, w końcu każdy sposób jest dobry, żeby zarobić (brawa za szczerość dla wydawcy, któremu pozostaje życzyć dużych zysków). W Stanach Zjednoczonych ukazały się już cztery tomy przygód Barry’ego Trottera, który, podobnie jak jego pierwowzór, cieszy się doskonałą sprzedażą. W Polsce obie książki ukażą się nakładem wydawnictwa Mag (wydawcą m.in. Eragona i Najstarszego). Osobiście nie skuszę się na ich zakup – jeśli ktoś miałby jednak nieodpartą ochotę odchudzić swoją świnkę skarbonkę i przeczytać którąś z „najzabawniejszych książek 2006 roku” to zachęcam do napisania jej recenzji.

Aibhill Dreamstoher
26.12.2005, 19:00

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Lulu Tuturek

No cóż. Ja chcę to przeczytać! Nie no uwielbiam Narnię ale Kroniki Blarni nie zepsułyby mi poglądu na nią. Chcę się pośmiać z tego zjechanego, powalonego i walniętego poczucia humoru eeee...Gerbera? Ja Gerbery jadłam jako boooobas ^^ A Barry Trotter? To samo! Przecież można czytać parodie i nie zmienić poglądu na książkę. Oglądałam parodię The Ring "Straszny Film 3" (RULEZ)a na Ringu bałam sie tak czy siak. Narnia jest dla mnie fajną lecz czasem smutną, wzruszającą i zbyt szybko kończącą się książką. No to zobaczymy czy jej parodia rozśmieszy mnie w takim samym stopniu w jakim poruszyła mnie Narnia. Po co za przeproszeniem pie****cie że nienawidzicie tego faceta! Nie znacie powiedzenia "Nie pi**z bo rodzine powiększysz"? Facet ma odjechane poczucie humoru i chce doprowadzić lubi do łez jak mnie doprowadziła Narnia. Z tą różnicą że to będą łzy śmiechu! Wyluzujcie trochę! Jak wy byście się czuli gdyby o was tak mówili "Nienawidzę ****!" "Precz z ****!"? Luuuuuuuuuuuzik no nie? ^^

5.08.2008, 23:06
Luna

Uważam że barry trotter to idiotyczna książka. Ten Gerber chciał pewnie tylko na tym zarobić bo nieprzypuszczam aby komukolwiek podobało się w jaki sposób jest pisana książka. Gerber chciał albo kasy albo jest chorym człowiekiem że takie bebi...stwa wymyśla

7.07.2007, 15:03
Klaudusia

te książki są przykre!!!!Obrażają prawdziwego Harry'ego Potter'a. Zboczone i w ogóle!!1

22.06.2007, 20:09
Feniks

Zgadzam sie z sirius black

25.05.2007, 14:44
sirius black

Zabije tego Michaela Gerbera!!! Przysięgam!!!

7.05.2007, 14:00
nika

Te książki z barrym są ohydne, zboczone i śmirdzące.

6.05.2007, 20:33
Feniks

Obraza dla książek J.K.Rowling!!!!

6.05.2007, 17:11
Barry RLZ

Barry jest THE BEST!!!!!!

9.12.2006, 17:14
yahoo

Osobiście nie uznaję wielu parodii filmów bądź książek, które lubię, ponieważ wydają mi się nietrafione i najzwyczajniej głupie. Nie mogłabym kupic, a tym bardziej przeczytac takiej książki, bo z pewnością zepsułaby mi wyobrażenie na temat Harry'ego i jego przyjaciół. "Barry Trotter" osiągnął duży sukces ze względu na zmałpowanie tak wielkiego dzieła jak "Harry Potter". Artykuł dobry, ale nie zachęcił mnie do lektury ;))

14.11.2006, 20:27
ALEX

Totter jest do bani.

14.11.2006, 14:58