Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Zaczarowane dni w Lublinie – Polcon 2006

Tegoroczny ogólnopolski konwent dobiegł końca! Wszystkie prelekcje zostały wygłoszone, Zajdle rozdane, a uczestnicy już dawno powracali do swoich domów i szarego życia... Dzisiaj, specjalnie dla Was relacja z minionej imprezy i trochę własnych refleksji niżej podpisanej.

„Pan Poniedziałek” otwiera „Klucze do Królestwa”. Najnowsza seria fantasy dla młodzieży i nie tylko.

Los nie oszczędzał Arturowi Penhaligonowi bolesnych doświadczeń. Miał zaledwie tydzień, kiedy został sierotą. Jego rodzice – lekarze – zmarli podczas ostatniej poważnej epidemii grypy. On sam przeżył i został adoptowany przez ekscentrycznych przyjaciół rodziców – Emily i Boba Penhaligon. Wydawać by się mogło, że nareszcie rozpocznie ustabilizowane życie, pozbawione równie tragicznych zdarzeń. Nie sposób jednak uchronić się przed tym, co nieuniknione…

POLCON 2006

Już po raz 21 odbędzie się ogólnopolski zlot fanów fantastyki. Tym razem to doniosłe wydarzenie będzie miało miejsce w Lublinie, w dniach 24-27 sierpnia. Organizatorem jest klub fantastyki „Cytadela Syriusza”. Akredytacja młodzieżowa wynosi tylko 30 zł, a noclegów w sali zbiorowej starczy dla wszystkich! Zapoznajcie się z programem i przyjeżdżajcie!

Mistyczna wyspa, świat Celtów, Rzymian i Chrystusa oczami kobiety: M. Z. Bradley, 'Kapłanka Avalonu'

Spośród wielu dzieł zmarłej w 1999 r. Marion Zimmer Bradley za klasykę fantasy przyjęło się uznawać 'Mgły Avalonu': historię króla Artura zaskakująco opowiedzianą przez Morganę – według kanonicznej wersji legendy jego złą siostrę-czarownicę. Tymczasem w moim przekonaniu to nie słynne 'Mgły...' zasługują na uwagę. Albowiem pomysł, że święta Helena była kapłanką Avalonu, uważam za dużo bardziej udany – i w dodatku doskonale (momentami wręcz porywająco) opowiedziany.

Attyka, czyli otworzyły się drzwi strychu...

Trójka głównych bohaterów – Jordy, Alex i Chloe – wspina się na strych w poszukiwaniu zegarka pozostawionego tam przez starszego pana przed wieloma laty. Na strychu stają twarzą w twarz z nowym, ciekawym i zgoła odmiennym światem, któremu nadają nazwę Attyka. Podczas swojej podróży dzieci odkrywają przeróżne przedmioty, które — powleczone pajęczyną i przysypane kurzem – wiodą tam swoje życie...

Jego Mroczne Fantazje – Pullmana recenzja w siedmiu akapitach napisana

Wyobraźcie sobie, że wasza dusza ma cztery nogi, skrzydła lub ogon, a do tego własną osobowość i czasami odmienne zdanie. Jak to zwykle z duszami bywa, pojawiła się, gdy się urodziliście, nigdy się z nią nie rozstaniecie i umrzecie w tym samym momencie, ale możecie ją wziąć na kolana i podrapać po łuskach. Co powiecie na taką opcję?

Świat w szafie czyli z powrotem w Narnii

Ach jak dobrze czasem się cakowicie oderwać od problemów świata realnego-niemagicznego. Macie czasem wszystkiego dość? Problemy w szkole, pracy? Najchętniej schowali byście się przed tym do szafy? Nic prostrzego!

Biografia oraz inne informacje dotyczące Doroty Terakowskiej

Terakowska przez wielu była nazywana „autorką niepokorną”, poruszającą w swojej twórczości tematy niechciane, często zepchnięte na margines zainteresowania tak mediów, jak i nas wszystkich. Choć jak ognia unikała „bycia autorytetem”, otrzymywała setki listów, głównie elektronicznych, na które cierpliwie odpisywała. Twierdziła, że jedyne czego jej w życiu brakuje to czas.

Dookoła Pottera: Mennymsowie

Są całkiem normalną, wielopokoleniową rodziną. Mieszkają w niewyróżniającym się domu na zwykłej ulicy Brocklehurst Grove. Uczą się, robią zakupy, chodzą do pracy, płacą rachunki, żyją tak jak wszystkie brytyjskie rodzincy. Jedyne co ich wyróżnia to to, że jedzą wspólnie posiłki i... są lalkami.

Świat Czarownic

Od czasu kiedy wielki Pratchett zapowiedział swój przyjazd do naszego uroczego kraju, zadziwiająca ilość ludzi na poziomie zaczęła zadawać pytania w stylu: "A czytałeś coś-tam-coś Pratcheta??". Próbowałam przeczytać któreś z jego dzieł, ale cóż jak się jest gnomem to się jest! Podczas poszukiwań Pratcheta w Bibliotece wpadłam na Andre Nortona "Świat Czarownic". Nie żałuję przypadku i polecam...

Raport agentki dołu nr.8 z krawędzi snu w sprawie Antybaśni.

Marcina Wolskiego śmiało możemy nazwać Polskim Pratchett’em. Wprawdzie akcje jego powieści zazwyczaj toczą się na naszej ziemi powszedniej, jednakowoż pod jego piórem przemienia się ona w ziemię, jakby to określić... Najzupełniej niepowszednią. Nie potrzebujemy Świata Dysku (proszę mnie nie linczować, tak mi się tylko napisało), przecież nasz rodzima planeta, jest tak samo paradoksalna, a czasem nawet bije na głowę Ankh-Morporok...

Traxas Mag

"Życie jest brutalne. Zwłaszcza wtedy kiedy jesteś kompletnie spłukanym, zadłużonym u Gildii Morderców, magiem po czterdziestce, którego kilka lat temu rzuciła żona dla jakiegoś małolata, a poza tym jesteś na ostatnim szczeblu społecznym, bo zostałeś (również kilka lat temu) usunięty z stanowiska Starszego Inspektora Śledczego w Ochronie Pałacowej za picie i jakieś tam nieistotne rzeczy...."