Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Kij w mrowisko - "Tezaurus I - VII"
Jak pewnie niektórym wiadomo, na rynku ukazał się już opracowany ostatecznie i wspaniale "Tezaurus I - VII" Andrzeja Polkowskiego i Joanny Lipińskiej.
Pan Andrzej od dawna już ogłaszał wszem i wobec, że po przetłumaczeniu wszystkich części będzie na nas w księgarniach (a w szczególności, jak zwykle przy takich okazjach wymieniany, w Empiku) czekał wspaniały słownik pojęć, terminów, zaklęć, miejsc i zwierząt związanych z osobą Harry'ego Pottera. Już po 3 pierwszych tomach Szanowny Pan Tłumacz był skory wydać swój przewodnik po jakże bliskim nam świecie.
Wspaniały gest, można by powiedzieć, pełen poświęcenia, empatii i wynikający z czysto pasjonackiej chęci uporządkowania trochę tego świata magicznego galimatiasu, który wyczarowała dla nas Rowling. Coś niespotykanego, wręcz unikat na skalę światową, to poczciwe serce pana Andrzeja.
Niewątpliwie książka ta jest efektem dogłębnej, katorżniczej i benedyktyńskiej pracy. Nie jest to kolejne okołopotterowe wydawnictwo czekające tylko na drżące ręce pogubionych fanów. Słowniczek pojęć zza każdego epilogu został to podniesiony do potęgi 54 i okraszony wybitnymi rysunkami Aleksandra Zawady.
Oczywistością jest jednak to, że nie zakupiłam tej książki. Odstraszyła mnie cena. Pięćdziesiąt złotych nie chodzi sobie po ulicy i nie wymachuje zachęcająco papierkiem.
Przypuszczalnie, to ani Pan Polkowski, ani Pani Joanna nie ustalili tej kosmicznej ceny. To więc nie ich wina. Jaki jest więc problem związany z niebywałymi cenami polskich książek?

Ano, wychodzi na wierzch pazerność polskich wydawców. Czy zdarzyło się, aby inne książki wydane przez Panią Rowling, na przykład „Scottish Book” (odpowiednik naszego Tezaurusa), kosztowały tyle, co nasze polskie zamienniki, choćby niewiadomo jak doskonałej jakości? Czy wydawcy nie myślą jak typowi zachłanni tragarze, którym zależy tylko na jak największym zysku zbitym na uległych fanach Pottera? Wiedzą, że „Tezaurus” Pana Polkowskiego jest pożądanym przez rzesze nastolatków towarem, którzy mają oczywiście rodziców. Mają w nosie to, że Rowling cały dochód ze swojej „Scottish Book” przekazała na sierocińce.
Najsmutniejsze, w tym całym cyrku z zawrotnymi cenami potterowskich książek, jest jednak to, kto jest wydawcą „Tezaurusa” Polkowskiego. To Wojciech Cejrowski, podróżnik i anarchista. Wielokrotnie powtarzał, że najgorszą z możliwych rzeczy w dzisiejszych czasach jest właśnie pnący się po trupach do celu kapitalizm. Niejednokrotnie nazywał po imieniu to, co, zakamuflowane w naszych czasach, mieni się nazwą ‘planu powiększania budżetu’. Jak zwykle więc, w takich wypadkach, okazuje się, że proza życia i materialistyczne podejście do sprawy, może wygrać z nawet najbardziej zapalonymi idealistami.
Hipokryzja.
Może potrzebny jest nam zryw, coś w rodzaju dawnej Szmaragdowej Rewolucji? W tamtym wypadku powód podjęcia buntu był inny. Była to jednak w dalszym ciągu bitwa toczona z wydawcami. Wtedy przegraliśmy.
Chociaż właściwie, co może zrobić garść osób (w większości wypadków – nastolatków) niezadowolonych z cen narzucanych przez wielkie korporacje? Chyba nic.
Trzeba się przerzucić na bibliotekę.
Jak, przypuszczalnie, widać - okładka najnowszego "Tezaurusa"


cytrynowydrops
8.04.2008, 16:06

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Potterolog

Książka jest bardzo interesująca i fajna i wcale nie droga. Kupiłem w Empiku w Nowym Sączu za 58 zł.

7.06.2008, 16:30
Zielona

kupilam. goraco polecam! warta swojej ceny.

1.06.2008, 20:39
mim

droga ale dobra

28.05.2008, 17:47
Feniks

TA Książka Jest za droga no kto ją kupi , chyba że używaną na ALLEGRO :-(

27.05.2008, 21:37
cytrynowydrops

A propo', to nie jest śmieszne. Proponuję więc, aby kontynuować w tej myślodsiewni zapoczątkowany już nastrój. Koniec tej myślodsiewni!

21.05.2008, 18:36
paula :P

ale sobie temat znaleźliście, no ja nie mogę.

21.05.2008, 15:42
Agrypine Sirrah

[*]

8.05.2008, 12:59
snowdog

:(

7.05.2008, 22:22
Kelebi

Brat cioteczny. Jak on mógł?! Przepraszam, koniec tematu...

7.05.2008, 18:17
Agrypine Sirrah

Mi się w ogóle ten cały Wasz sik nie podoba. A kto się zabił?

7.05.2008, 17:43