Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Poradnik pisania opowiadań

Czyli co w Strefie piszczy...

Przepraszam wszystkich, którzy czują się zaniedbani przeze mnie, ale przeczytanie kilkunastu opowiadań — nie zasnąwszy nad nimi słodko — nie zawsze jest łatwe. A nie mogę przez nie po prostu przelecieć, muszę przecież wydać werdykt, uzasadniającgo jakoś. Niemniej w przyrodzie nic nie ginie i — po kolei — odpowiadam autorom. Choć, przyznam się, czasem zastanawiam się: czy ktoś sobie robi ze mnie żarty, kpi, czy też może uważa się za faktycznego opowiadaniopisarza?

Otrzymuję czasem maile z opowiadaniem zajmującym słownie kilka linijek — rekord to piętnaście. Pod tym dopisek: "Ciąg dalszy na stronie www.alejazasluzonychdlakrajuauotorytetow.pl. Proszę umieścić to opowiadanie prędko, jest naprawdę ciekawe!". Oceńcie sami: kpina czy bezczelna reklama? Niestety, moim obowiązkiem jest dbanie o poziom opowiadań ukazujących się w mym dziale, więc zanim zasądzę publikację — muszę je przeczytać. A żeby je przeczytać, muszę je dostać — naturalna kolej rzeczy.
Mam taką swoją wielką wadę, że nienawidzę niechlujnego pisania. Jeśli dostaję opowiadanie bez polskich liter, ponadto błąd na błędzie — to odechciewa mi się je choćby czytać. Odsyłam z niezbyt miłym komentarzem... A już rozbrajające są stwierdzenia: "Zawiera kilka blendów ale myślę rze je sobie poprawicie". Po pierwsze, jakie "poprawicie" — nie mam pomocników, po drugie: a figa. Rozumiem osoby z dysleksją, ale jednak mamy obecnie programy same mogące sprawdzać pisownię, gdzież więc problem? Moduł sprawdzania pisowni ma nawet darmowy Outlook Express, więc brak odpowiedniego narzędzia to wymówka co najmniej bezzasadna.

Niestety, praktycznie wszystkie opowiadania, jakie dostaję, to cykle. Umieścić pierwszą część, nie przeczytawszy uprzednio kolejnych, mogę tylko w przypadku, gdy jest ona nadzwyczaj interesująca. Jak w przypadku "Nowomagii" lub "La Malfoyi", które same w sobie są pojedynczym opowiadaniem, które będzie miało — mam nadzieję — kontynuację.

Bardzo uniżenie prosiłbym, żeby przysyłane do mnie opowiadania były napisane w notatniku i aby temat maila był "Strefa Fikcji". To ułatwia mi wielce pracę: listy takie automatycznie Outlook przesuwa mi do foldera z opowiadaniami, natomiast notatniki są zwykle pozbawione wirusów (bardzo dla mnie wygodne). Jak na razie na komputerze mam około trzech wirusów i nie mam pojęcia, jak je wytępić — chwilowo pokojowo współistniejemy. Ja osobiście żyję nadzieją, że nie zaczną broić — nie mam bynajmniej ochoty na więcej tego towarzystwa...

A co do opowiadań... Cóż więc tak bardzo się liczy w opowiadaniu?

Odpowiedź niestety jest bardzo zagmatwana. Trudno określić ramy, w których mieści się "dobra fantasy", trudno więc powiedzieć, jakiego są one koloru. A jednak, jest to coś, co je rozróżnia. Zacznę od tego, co mam wątpliwą przyjemność poprawiać w Waszych (po)tworach bez przerwy.

1. Czyli Rzecz O Bohaterach — ludziach.

Gdy piszemy cokolwiek, rzeczą jasną jest fakt, że będą wystepowali bohaterowie — postacie. Miałem ochotę napisać "będący ludźmi", ale wszak fantasy kocha rozmaite zwierzątka ("...czyli krewni i znajomi Królika...") i to one mogą reprezentować cechy ludzkie. Pozwolę sobie przytoczyć ładny przykład ilustrujący najczęstszy błąd.

Idzie sobie X-Xyuar na przyjęcie do swoich najlepszych przyjaciół, umówmy się, Q-qmarów. Ale, przybywszy na miejsce, stwierdza, że ich dom nawiedził seryjny szaleniec-morderca mszczący się siekierą za jakieś dawne porachunki. X-Xyuar niczego nieświadomy, wchodzi i słyszy ciche zawodzenie. Idzie za tym odgłosem i znajduje panią Q-qmarowoą płaczącą nad zwłokami brata, męża, ojca, matki, bratanka, bratowej, teściowej, córki, baru nieślubnych bękartów i pierworodnego syna. X-xyuar mówi "Chodź, wezmę cię do siebie", ona pochlipując sobie idzie i następnego dnia (nocy) lądują ze sobą w łóżku.

Tak można opisać opowiadanie, które ja dostaję.

Co ciekawe, to faktycznie tak wygląda — a przynajmniej epika i narratorstwo nie odbiega zbytnio od poziomu zaprezentowanego powyżej. Opowiadanie nie najgłupsze, fabuła może nie przednia, lecz wystarczająca, ale... można odnieść wrażenie, że zanim jeszcze rozpoczęła się akcja, jej autorowi jakiś szaleniec-morderca-kapłan-Voodoo wypruł serce, zostawiając resztę i życie.

Idzie sobie szczęśliwy X-xyuar na przyjęcie do swoich najlepszych przyjaciół, państwa Q-qmarów. Ale, przybywszy na miejsce stwierdza z rozpaczą, że ich dom nawiedził seryjny szaleniec-morderca mszczący się siekierą za jakieś dawne porachunki. X-xyuar zamiera w bezruchu, gdyż ulatują z niego wszelkie ludzkie myśli. "Cóż pocznę?" — myśli sobie. Nie może jednak myśleć długo, bo słyszy zawodzenie na piętrze. Idzie tam sztywnym krokiem, nieświadom tego, że już płacze, a tam znajduje panią Q-qmarową szlochającą nad zwłokami całej swojej licznej rodzinki. Jest tak głęboko pogrążona w rozpaczy, że nie zauważa wchodzącego. On staje osłupiały, widząc tak wielkie spustoszenie śmierć jego przyjaciół. Ona podnosi wzrok.
— Czego tutaj szukasz, w domu śmierci?
X-xyuar nie odpowiada, gdyż ogarnięty pustką chwieje się na nogach.
— Idź stąd, zostaw mnie śmierci! — wykrzykuje ona, postradawszy zmysły i zanosząc się histerycznym śmiechem.
On jednak, odzyskawszy zdolność działania, bierze ją na ręce i zawozi do swojego domu. Rok później stają się małżeństwem.


Historia może niezbyt górnolotna, ale chyba oddaje fakt.
Czytając Wasze opowiadania, mam wrażenie, że postacie nie są ludźmi, albo też są czymś na wzór dementorów, wypranym z uczuć. Nie tylko opowieść trzeba ubarwić, ale trzeba WCZUĆ SIĘ W ROLĘ BOHATERÓW. Bez tego ani rusz — no bo co dalej? Przemyślenia poszczególnych osób zajmują w opowieści zawsze znaczące miejsce. Czytając choćby Harry'ego Pottera, nie ma problemu z dostrzeżeniem ilości jego myśli — niektóre rozdziały wręcz opierają się na jego odczuciach. Nie można suchotekstowo relacjonować akcji.
Spójrzcie na swoje opowiadania. Czy można, czytając, domyślić się, że bohaterowie mają własne przemyślenia i odczucia?

2. Fabuła czyli W Życiu Nic Nie Jest Proste.

Wymyślenie interesującej historii nie jest rzeczą prostą. Ale jest wykonalna.
Jednak jeśli cała treść wygląda tak:

"Jedzie sobie rodzinka na wakacje, ale gdy przybywa na miejsce, na miejsce okazuje się, że hotel to stary zamek. Kwaterują się, ale w nocy jedna z córek znika."

to mam ochotę kogoś wyśmiać. Moi drodzy, świat jest brutalny i wiadomo o tym nie od wczoraj, ponadto nic nie jest proste. Opowieść, spiski, zwrot akcji, szpieg, bohater, zła postać okazuje się dobra, ginie najlepszy przyjaciel bohatera, miłość i romans — jest tak wiele rzeczy, które mogą wzmocnić fabułę...

3. Dialogi, czyli wszystko jest oczywiste.

Komplikowanie w rzeczywistym świecie nie jest trudne. Gorzej przy pisaniu opowieści. Nie będę przytaczał jakiś framentów ani przykładów, ograniczę się do kilku dobrych rad dla pisarzy.
Każdy z nas mówi innym językiem. Nadużywamy różnorakich słów, jedni kolokwializmów, inni archaizmów albo jeszcze innych głupot. A jednak, często po samym stylu można rozpoznać autora.
Zwykle w Waszych opowiadaniach każda postać mówi w identyczny sposób. Dlaczego tak piszecie? Przecie nie jest trudne zrobienie z jednego człowieka jąkały, albo z drugiego jakiegoś nadmiernie butnego... Niby szczegół, a jednak bardzo urozmaica opowieść.
Wszyscy nie mogą się ze sobą zgadzać. Ktoś musi mówić spokojnie, a ktoś nerwowo, Ktoś musi mówić pięknie, ktoś kulawo. Jeden niech gada głupoty, a drugi będzie go naprowadzał na drogę mądrości. Spróbujcie.

Tyle dziś mogę powiedzieć.
Dziękuję raz jeszcze wszystkim, którzy już mi przysłali swoje prace, zachęcam też wszystkich innych do przysyłania, przypominam swój adres: valaraukar@dolamroth.z.pl, w temacie "Strefa Fikcji". Jakoś tak jest, że dobre opowiadania zwykle przysyłają osoby piszące "Przepraszam, że Ci zawracam głowę, ale chciałbym, żeby ktoś rzucił okiem na moje opowiadanie i powiedział, czy jest ono cokolwiek warte"... Stąd proszę się nie wahać! Najwyżej powiem coś niemiłego :)

Pozdrawiam wszystkich czytelników!

Valaraukar
26.03.2004, 17:44

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

origioste

This site is very cool throughout the Internet by a hot girl <a href=http://king-xxx.blogspot.com/><font color=red><b>Clik</b></font></a>

17.04.2009, 13:59
dave chappelle antwone fisher

<a href = "http://members.lycos.nl/bzplz/dave-chappelle.html"> dave chappelle antwone fisher </a> [url=http://members.lycos.nl/bzplz/dave-chappelle.html] dave chappelle antwone fisher [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/qzvyr/drums.html"> 12 bar chainsaws for carving </a> [url=http://members.lycos.nl/qzvyr/drums.html] 12 bar chainsaws for carving [/url] <a href = "http://jkpfw.vwebhosting.com/cheap-air-tickets.html"> air jamaica airfares promotions cheap tickets airfares aden </a> [url=http://jkpfw.vwebhosting.com/cheap-air-tickets.html] air jamaica airfares promotions cheap tickets airfares aden [/url] <a href = "http://aquqr.vwebhosting.com/frank-sinatra.html"> only the lonely frank sinatra mp3 </a> [url=http://aquqr.vwebhosting.com/frank-sinatra.html] only the lonely frank sinatra mp3 [/url] <a href = "http://volny.cz/ronnhomj/sleeping.html"> sleeping 15 </a> [url=http://volny.cz/ronnhomj/sleeping.html] sleeping 15 [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/iaslx/norco.html"> norco intermediate school </a> [url=http://usuarios.lycos.es/iaslx/norco.html] norco intermediate school [/url] <a href = "http://dpyid.fr33webhost.com/iron-maiden.html"> iron maiden bass tab </a> [url=http://dpyid.fr33webhost.com/iron-maiden.html] iron maiden bass tab [/url] <a href = "http://gnjls.fr33webhost.com/horse-for-sale.html"> gaited trail horses for sale </a> [url=http://gnjls.fr33webhost.com/horse-for-sale.html] gaited trail horses for sale [/url] <a href = "http://rbfwi.fr33webhost.com/home-business.html"> business free free home </a> [url=http://rbfwi.fr33webhost.com/home-business.html] business free free home [/url] <a href = "http://xjekg.vwebhosting.com/foxwoods.html"> foxwood lake estates lakeland florida </a> [url=http://xjekg.vwebhosting.com/foxwoods.html] foxwood lake estates lakeland florida [/url] <a href = "http://gutuq.fr33webhost.com/lynx.html"> lynx the cat </a> [url=http://gutuq.fr33webhost.com/lynx.html] lynx the cat [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/qgbjr/criminal-records.html"> washington state free criminal records </a> [url=http://members.lycos.nl/qgbjr/criminal-records.html] washington state free criminal records [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/eoqus/advantage.html"> discount advantage flea </a> [url=http://usuarios.lycos.es/eoqus/advantage.html] discount advantage flea [/url] <a href = "http://uygxd.fr33webhost.com/michelle-branch.html"> michelle branch til i get over you </a> [url=http://uygxd.fr33webhost.com/michelle-branch.html] michelle branch til i get over you [/url] <a href = "http://zfmvi.fr33webhost.com/brains.html"> spine and brain surgery florida </a> [url=http://zfmvi.fr33webhost.com/brains.html] spine and brain surgery florida [/url] <a href = "http://bbtpz.vwebhosting.com/duplication.html"> company store linens </a> [url=http://bbtpz.vwebhosting.com/duplication.html] company store linens [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/gembx/burp.html"> homemade burp rags </a> [url=http://members.lycos.nl/gembx/burp.html] homemade burp rags [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/newny/costa-rica.html"> costa rica flower shop </a> [url=http://members.lycos.nl/newny/costa-rica.html] costa rica flower shop [/url] <a href = "http://uawwv.vwebhosting.com/famous-poets.html"> beach poems by famous poets </a> [url=http://uawwv.vwebhosting.com/famous-poets.html] beach poems by famous poets [/url] <a href = "http://iexif.vwebhosting.com/alloys.html"> calculating casting alloys </a> [url=http://iexif.vwebhosting.com/alloys.html] calculating casting alloys [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/yilpa/house-floor-plans.html"> saltbox house floor plans </a> [url=http://members.lycos.nl/yilpa/house-floor-plans.html] saltbox house floor plans [/url] <a href = "http://gnjls.fr33webhost.com/va.html"> townhouses for sale in fairfax, va </a> [url=http://gnjls.fr33webhost.com/va.html] townhouses for sale in fairfax, va [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/accwc/javascript.html"> download javascript </a> [url=http://members.lycos.nl/accwc/javascript.html] download javascript [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/fxdql/jpeg.html"> 2642x2001 image jpeg jpg maiamalikate </a> [url=http://usuarios.lycos.es/fxdql/jpeg.html] 2642x2001 image jpeg jpg maiamalikate [/url] <a href = "http://yctxs.vwebhosting.com/old-navy.html"> old navy discount code </a> [url=http://yctxs.vwebhosting.com/old-navy.html] old navy discount code [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/rbsbi/samsonite.html"> samsonite patio furniture information </a> [url=http://members.lycos.nl/rbsbi/samsonite.html] samsonite patio furniture information [/url] <a href = "http://egfle.fr33webhost.com/linsey.html"> dawn linsey tit </a> [url=http://egfle.fr33webhost.com/linsey.html] dawn linsey tit [/url] <a href = "http://yddez.vwebhosting.com/harry-potter-movie.html"> harry potter and the order of phoenix movie </a> [url=http://yddez.vwebhosting.com/harry-potter-movie.html] harry potter and the order of phoenix movie [/url] <a href = "http://eaqwc.vwebhosting.com/needlepoint.html"> 25 bargello charted design needlepoint </a> [url=http://eaqwc.vwebhosting.com/needlepoint.html] 25 bargello charted design needlepoint [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/sekkw/camilla.html"> camilla sojoberg </a> [url=http://members.lycos.nl/sekkw/camilla.html] camilla sojoberg [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/zuumt/parasites.html"> herbal remedies fo r intestinal parasites </a> [url=http://usuarios.lycos.es/zuumt/parasites.html] herbal remedies fo r intestinal parasites [/url] <a href = "http://volny.cz/uyyzbgkg/march-madness.html"> what teams are in the march madness </a> [url=http://volny.cz/uyyzbgkg/march-madness.html] what teams are in the march madness [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/pbnpo/alcohol.html"> prohibition of alcohol </a> [url=http://members.lycos.nl/pbnpo/alcohol.html] prohibition of alcohol [/url] <a href = "http://tdiqm.fr33webhost.com/behind.html"> meaning behind queen bohemian rhapsody </a> [url=http://tdiqm.fr33webhost.com/behind.html] meaning behind queen bohemian rhapsody [/url] <a href = "http://hzlgp.fr33webhost.com/king-kong.html"> king kong kung fu movie </a> [url=http://hzlgp.fr33webhost.com/king-kong.html] king kong kung fu movie [/url] <a href = "http://ttquq.fr33webhost.com/walgreens.html"> walgreens puerto rico </a> [url=http://ttquq.fr33webhost.com/walgreens.html] walgreens puerto rico [/url] <a href = "http://volny.cz/jyojwddr/chained.html"> women chained </a> [url=http://volny.cz/jyojwddr/chained.html] women chained [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/qkwcr/rio.html"> diamond rio trucks </a> [url=http://members.lycos.nl/qkwcr/rio.html] diamond rio trucks [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/qzvyr/chinese-symbols.html"> chinese zodiac symbol dragon </a> [url=http://members.lycos.nl/qzvyr/chinese-symbols.html] chinese zodiac symbol dragon [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/lxpjd/car-stereos.html"> buy car stereos </a> [url=http://usuarios.lycos.es/lxpjd/car-stereos.html] buy car stereos [/url] <a href = "http://mrzci.fr33webhost.com/dictonary.html"> english/german dictonary </a> [url=http://mrzci.fr33webhost.com/dictonary.html] english/german dictonary [/url] <a href = "http://nxjdb.vwebhosting.com/iowa.html"> iowa state flag </a> [url=http://nxjdb.vwebhosting.com/iowa.html] iowa state flag [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/vjiga/ice-machines.html"> residential ice machines makers </a> [url=http://members.lycos.nl/vjiga/ice-machines.html] residential ice machines makers [/url] <a href = "http://yqvcu.fr33webhost.com/teeth-whitening.html"> flagstaff teeth whitening </a> [url=http://yqvcu.fr33webhost.com/teeth-whitening.html] flagstaff teeth whitening [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/accwc/glass-patterns.html"> stained glass quilt pattern </a> [url=http://members.lycos.nl/accwc/glass-patterns.html] stained glass quilt pattern [/url] <a href = "http://dcneo.fr33webhost.com/wales.html"> dressing services wales tv </a> [url=http://dcneo.fr33webhost.com/wales.html] dressing services wales tv [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/xztlq/cheap-cars.html"> cheap rental cars cabot </a> [url=http://members.lycos.nl/xztlq/cheap-cars.html] cheap rental cars cabot [/url] <a href = "http://yndjb.vwebhosting.com/plus-size.html"> clothing junior plus size store </a> [url=http://yndjb.vwebhosting.com/plus-size.html] clothing junior plus size store [/url] <a href = "http://bpvgw.fr33webhost.com/gastritis.html"> what is gastrites </a> [url=http://bpvgw.fr33webhost.com/gastritis.html] what is gastrites [/url] <a href = "http://phmcc.fr33webhost.com/poodles.html"> poodle dye pink photo </a> [url=http://phmcc.fr33webhost.com/poodles.html] poodle dye pink photo [/url] <a href = "http://dytsd.vwebhosting.com/amelia-island.html"> amelia island rental </a> [url=http://dytsd.vwebhosting.com/amelia-island.html] amelia island rental [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/mibiy/chinese-women.html"> chinese woman foot </a> [url=http://members.lycos.nl/mibiy/chinese-women.html] chinese woman foot [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/sekkw/motorcross.html"> motorcross in kansas city, mo </a> [url=http://members.lycos.nl/sekkw/motorcross.html] motorcross in kansas city, mo [/url] <a href = "http://volny.cz/fugrjnes/police-brutality.html"> effects of police brutality </a> [url=http://volny.cz/fugrjnes/police-brutality.html] effects of police brutality [/url] <a href = "http://mkrxn.fr33webhost.com/home-insurance.html"> uk home equity loan insurance </a> [url=http://mkrxn.fr33webhost.com/home-insurance.html] uk home equity loan insurance [/url] <a href = "http://volny.cz/rgucfsft/broadband.html"> broadband service tv </a> [url=http://volny.cz/rgucfsft/broadband.html] broadband service tv [/url] <a href = "http://pobkc.fr33webhost.com/nikita.html"> nikita denise video </a> [url=http://pobkc.fr33webhost.com/nikita.html] nikita denise video [/url] <a href = "http://yhhew.fr33webhost.com/calenders.html"> palm explorer synchronize microsoft calender </a> [url=http://yhhew.fr33webhost.com/calenders.html] palm explorer synchronize microsoft calender [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/zdubh/street-maps.html"> england london map street </a> [url=http://members.lycos.nl/zdubh/street-maps.html] england london map street [/url] <a href = "http://volny.cz/qemlcpcn/exploited.html"> exploited moms nicole moore </a> [url=http://volny.cz/qemlcpcn/exploited.html] exploited moms nicole moore [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/tkxwh/fleetwood.html"> fleetwood camper </a> [url=http://usuarios.lycos.es/tkxwh/fleetwood.html] fleetwood camper [/url] <a href = "http://tbuya.fr33webhost.com/racquets.html"> racquets edge </a> [url=http://tbuya.fr33webhost.com/racquets.html] racquets edge [/url] <a href = "http://hiugf.vwebhosting.com/visio.html"> microsoft visio serial key </a> [url=http://hiugf.vwebhosting.com/visio.html] microsoft visio serial key [/url] <a href = "http://volny.cz/rbofxxxd/wedding-invitation.html"> wordings for christian wedding invitations </a> [url=http://volny.cz/rbofxxxd/wedding-invitation.html] wordings for christian wedding invitations [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/sekkw/camilla.html"> camilla holder </a> [url=http://members.lycos.nl/sekkw/camilla.html] camilla holder [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/ojymy/sewing-machines.html"> consumer reports sewing machines </a> [url=http://members.lycos.nl/ojymy/sewing-machines.html] consumer reports sewing machines [/url] <a href = "http://bavtb.vwebhosting.com/individual-health-insurance.html"> free florida individual health insurance </a> [url=http://bavtb.vwebhosting.com/individual-health-insurance.html] free florida individual health insurance [/url] <a href = "http://mkrxn.fr33webhost.com/enterprise.html"> crystal reports enterprise edition </a> [url=http://mkrxn.fr33webhost.com/enterprise.html] crystal reports enterprise edition [/url] <a href = "http://ylgqg.fr33webhost.com/studs.html"> black and decker stud finder </a> [url=http://ylgqg.fr33webhost.com/studs.html] black and decker stud finder [/url] <a href = "http://tontb.vwebhosting.com/foreskin.html"> longest foreskin in world </a> [url=http://tontb.vwebhosting.com/foreskin.html] longest foreskin in world [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/jddjo/bloodhound.html"> red and tan bloodhound </a> [url=http://usuarios.lycos.es/jddjo/bloodhound.html] red and tan bloodhound [/url] <a href = "http://wpflf.fr33webhost.com/single-women.html"> where are all the single women </a> [url=http://wpflf.fr33webhost.com/single-women.html] where are all the single women [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/pzkug/fibonacci.html"> mips fibonacci </a> [url=http://usuarios.lycos.es/pzkug/fibonacci.html] mips fibonacci [/url] <a href = "http://usuarios.lycos.es/cuurl/dog-names.html"> male dog names </a> [url=http://usuarios.lycos.es/cuurl/dog-names.html] male dog names [/url] <a href = "http://trtuq.fr33webhost.com/underwear.html"> fireboy underwear </a> [url=http://trtuq.fr33webhost.com/underwear.html] fireboy underwear [/url] <a href = "http://trtuq.fr33webhost.com/texas-tech.html"> texas tech red raider basketball </a> [url=http://trtuq.fr33webhost.com/texas-tech.html] texas tech red raider basketball [/url] <a href = "http://volny.cz/ggzeagpi/john.html"> john resort st villa westin </a> [url=http://volny.cz/ggzeagpi/john.html] john resort st villa westin [/url] <a href = "http://qviun.fr33webhost.com/eeyore.html"> eeyore cake </a> [url=http://qviun.fr33webhost.com/eeyore.html] eeyore cake [/url] <a href = "http://egfle.fr33webhost.com/funny-people.html"> funny chinese people </a> [url=http://egfle.fr33webhost.com/funny-people.html] funny chinese people [/url] <a href = "http://bpvgw.fr33webhost.com/smoker.html"> freidrich smoker </a> [url=http://bpvgw.fr33webhost.com/smoker.html] freidrich smoker [/url] <a href = "http://pkaih.vwebhosting.com/discount-jewelry.html"> basket basket discount gift gift gps jewelry jewelry toy </a> [url=http://pkaih.vwebhosting.com/discount-jewelry.html] basket basket discount gift gift gps jewelry jewelry toy [/url] <a href = "http://volny.cz/tmnopueq/pilgrims.html"> harvard pilgrim providers </a> [url=http://volny.cz/tmnopueq/pilgrims.html] harvard pilgrim providers [/url] <a href = "http://ufdnk.fr33webhost.com/rwanda.html"> relationship hutu tutsi rwanda </a> [url=http://ufdnk.fr33webhost.com/rwanda.html] relationship hutu tutsi rwanda [/url] <a href = "http://ipwaw.fr33webhost.com/gynecomastia.html"> picture of man with gynecomastia </a> [url=http://ipwaw.fr33webhost.com/gynecomastia.html] picture of man with gynecomastia [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/wyevp/limo.html"> dc driver limousine washington </a> [url=http://members.lycos.nl/wyevp/limo.html] dc driver limousine washington [/url] <a href = "http://zasvw.fr33webhost.com/mp4.html"> codec media mp4 player window </a> [url=http://zasvw.fr33webhost.com/mp4.html] codec media mp4 player window [/url] <a href = "http://cwiqw.vwebhosting.com/washington-post.html"> washington post jobs.com </a> [url=http://cwiqw.vwebhosting.com/washington-post.html] washington post jobs.com [/url] <a href = "http://zasvw.fr33webhost.com/fresh-prince.html"> fresh prince of bel air poster </a> [url=http://zasvw.fr33webhost.com/fresh-prince.html] fresh prince of bel air poster [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/qkwcr/rio.html"> rio grande valley events </a> [url=http://members.lycos.nl/qkwcr/rio.html] rio grande valley events [/url] <a href = "http://members.lycos.nl/npsfi/learn-spanish.html"> learn spanish cds </a> [url=http://members.lycos.nl/npsfi/learn-spanish.html] learn spanish cds [/url]

22.05.2008, 14:16
ToMaSz /P.A.H.F./

Błagam o pomoc! Chcę skontaktować się z Prorokiem. prez e-mail, lub inne żródła informacji. moje gadu-gadu to: 7253128 ja napisalem ksiazke ktora chcialbym, aby prorok przeczytał, a także chciałbym być reporterem w proroku, albo przynajmniej udzielić wywiadu. moje gg: 7253128,a nr tel:608091054 Bardzo prosze o kontakt, jaknajszybszy!!!

5.04.2008, 00:09
buddha face

<a href = "http://jrgvj.harisen.jp/face.html"> buddha face </a> [url=http://jrgvj.harisen.jp/face.html] buddha face [/url] <a href = "http://grwgv.harisen.jp/pulley.html"> metric t20 pulleys </a> [url=http://grwgv.harisen.jp/pulley.html] metric t20 pulleys [/url] <a href = "http://sybij.harisen.jp/phone-service.html"> sprint cell phone customer service </a> [url=http://sybij.harisen.jp/phone-service.html] sprint cell phone customer service [/url] <a href = "http://oekhs.harisen.jp/coliseum.html"> energy usqage nassau coliseum </a> [url=http://oekhs.harisen.jp/coliseum.html] energy usqage nassau coliseum [/url] <a href = "http://suouj.harisen.jp/massive.html"> massive tone cruisen mp3 </a> [url=http://suouj.harisen.jp/massive.html] massive tone cruisen mp3 [/url] <a href = "http://szmwv.harisen.jp/aol-search.html"> address aol here keyword search terms type web </a> [url=http://szmwv.harisen.jp/aol-search.html] address aol here keyword search terms type web [/url] <a href = "http://hrknf.harisen.jp/chewing-tobacco.html"> chewing tobacco test </a> [url=http://hrknf.harisen.jp/chewing-tobacco.html] chewing tobacco test [/url] <a href = "http://lhhmf.harisen.jp/gina.html"> gina tomosina </a> [url=http://lhhmf.harisen.jp/gina.html] gina tomosina [/url] <a href = "http://tjegk.harisen.jp/cheap-airline-tickets.html"> airfare cheap deal student </a> [url=http://tjegk.harisen.jp/cheap-airline-tickets.html] airfare cheap deal student [/url] <a href = "http://cmfos.harisen.jp/pit-bull.html"> free pit bulls arkansas </a> [url=http://cmfos.harisen.jp/pit-bull.html] free pit bulls arkansas [/url] <a href = "http://nxhwj.harisen.jp/weed.html"> weed spraying </a> [url=http://nxhwj.harisen.jp/weed.html] weed spraying [/url] <a href = "http://vpzid.harisen.jp/sloth.html"> sloth bear facts </a> [url=http://vpzid.harisen.jp/sloth.html] sloth bear facts [/url] <a href = "http://liypv.harisen.jp/golf-carts.html"> harley davidson golf carts </a> [url=http://liypv.harisen.jp/golf-carts.html] harley davidson golf carts [/url] <a href = "http://vnitk.harisen.jp/black-art.html"> art black love painting work </a> [url=http://vnitk.harisen.jp/black-art.html] art black love painting work [/url] <a href = "http://ewabu.harisen.jp/gretchen.html"> thammy gretchen </a> [url=http://ewabu.harisen.jp/gretchen.html] thammy gretchen [/url] <a href = "http://skkdg.harisen.jp/mary-j-blige.html"> one - mary j blige </a> [url=http://skkdg.harisen.jp/mary-j-blige.html] one - mary j blige [/url] <a href = "http://dchsr.harisen.jp/scaffolding.html"> guardrails on scaffolding </a> [url=http://dchsr.harisen.jp/scaffolding.html] guardrails on scaffolding [/url] <a href = "http://jdvmv.harisen.jp/video-editing-software.html"> bam margera's video editing software </a> [url=http://jdvmv.harisen.jp/video-editing-software.html] bam margera's video editing software [/url] <a href = "http://vjyfp.harisen.jp/dvd-rental.html"> dvd joliet,joliet rental video </a> [url=http://vjyfp.harisen.jp/dvd-rental.html] dvd joliet,joliet rental video [/url] <a href = "http://dtser.harisen.jp/grab.html"> install grab bar shower cement board </a> [url=http://dtser.harisen.jp/grab.html] install grab bar shower cement board [/url] <a href = "http://wpbyo.harisen.jp/sheena.html"> sheena lee </a> [url=http://wpbyo.harisen.jp/sheena.html] sheena lee [/url] <a href = "http://symvf.harisen.jp/terriers.html"> miniature bull terrier kennel </a> [url=http://symvf.harisen.jp/terriers.html] miniature bull terrier kennel [/url] <a href = "http://xxewr.harisen.jp/avatars.html"> avatar rpg </a> [url=http://xxewr.harisen.jp/avatars.html] avatar rpg [/url] <a href = "http://blesc.harisen.jp/movers.html"> movers houston </a> [url=http://blesc.harisen.jp/movers.html] movers houston [/url] <a href = "http://zdgvw.harisen.jp/silvia.html"> tim silvia randy coutoure video </a> [url=http://zdgvw.harisen.jp/silvia.html] tim silvia randy coutoure video [/url] <a href = "http://hwdwq.harisen.jp/toothbrushes.html"> ww2 toothbrushes </a> [url=http://hwdwq.harisen.jp/toothbrushes.html] ww2 toothbrushes [/url] <a href = "http://kdskw.harisen.jp/honeywell.html"> honeywell central vacuum </a> [url=http://kdskw.harisen.jp/honeywell.html] honeywell central vacuum [/url] <a href = "http://yrcml.harisen.jp/usda.html"> usda gap </a> [url=http://yrcml.harisen.jp/usda.html] usda gap [/url] <a href = "http://uwhkt.harisen.jp/marshalls.html"> jeweler marshalls </a> [url=http://uwhkt.harisen.jp/marshalls.html] jeweler marshalls [/url] <a href = "http://gmseu.harisen.jp/animals.html"> animals and oil spills </a> [url=http://gmseu.harisen.jp/animals.html] animals and oil spills [/url] <a href = "http://ewvao.harisen.jp/shooter.html"> pocketpc freeware first person shooter </a> [url=http://ewvao.harisen.jp/shooter.html] pocketpc freeware first person shooter [/url] <a href = "http://cvfab.harisen.jp/syria.html"> syria lebanon </a> [url=http://cvfab.harisen.jp/syria.html] syria lebanon [/url] <a href = "http://qnehw.harisen.jp/first-time-home-buyer.html"> first time home buyer in maryland </a> [url=http://qnehw.harisen.jp/first-time-home-buyer.html] first time home buyer in maryland [/url] <a href = "http://hqljg.harisen.jp/pooh-bear.html"> winne the pooh bear </a> [url=http://hqljg.harisen.jp/pooh-bear.html] winne the pooh bear [/url] <a href = "http://lchap.harisen.jp/atomic-bomb.html"> james frank and atomic bomb </a> [url=http://lchap.harisen.jp/atomic-bomb.html] james frank and atomic bomb [/url] <a href = "http://jjhdz.harisen.jp/arthur.html"> king arthur merlin </a> [url=http://jjhdz.harisen.jp/arthur.html] king arthur merlin [/url] <a href = "http://wtbhg.harisen.jp/mount-rushmore.html"> mount rushmore campground </a> [url=http://wtbhg.harisen.jp/mount-rushmore.html] mount rushmore campground [/url] <a href = "http://zueyh.harisen.jp/kanye-west.html"> foxx jamie kanye west </a> [url=http://zueyh.harisen.jp/kanye-west.html] foxx jamie kanye west [/url] <a href = "http://comsu.harisen.jp/puppies.html"> french bulldog puppies </a> [url=http://comsu.harisen.jp/puppies.html] french bulldog puppies [/url] <a href = "http://hpwad.harisen.jp/white-tiger.html"> figurine tiger white </a> [url=http://hpwad.harisen.jp/white-tiger.html] figurine tiger white [/url] <a href = "http://xvybw.harisen.jp/subliminal.html"> message picture subliminal </a> [url=http://xvybw.harisen.jp/subliminal.html] message picture subliminal [/url] <a href = "http://mjsso.harisen.jp/costa-rica.html"> homes in costa rica </a> [url=http://mjsso.harisen.jp/costa-rica.html] homes in costa rica [/url] <a href = "http://gykmv.harisen.jp/tracfone.html"> hack tracfones for free minute </a> [url=http://gykmv.harisen.jp/tracfone.html] hack tracfones for free minute [/url] <a href = "http://qiabn.harisen.jp/prince-albert.html"> the prince albert daily herald </a> [url=http://qiabn.harisen.jp/prince-albert.html] the prince albert daily herald [/url] <a href = "http://rgnxg.harisen.jp/paige.html"> tiffany paige </a> [url=http://rgnxg.harisen.jp/paige.html] tiffany paige [/url] <a href = "http://rhssc.harisen.jp/architects.html"> vivian manasc architect </a> [url=http://rhssc.harisen.jp/architects.html] vivian manasc architect [/url] <a href = "http://bpfzt.harisen.jp/world-map.html"> printable blank world map </a> [url=http://bpfzt.harisen.jp/world-map.html] printable blank world map [/url] <a href = "http://icotw.harisen.jp/divorce.html"> chris rock divorce </a> [url=http://icotw.harisen.jp/divorce.html] chris rock divorce [/url] <a href = "http://duvpy.harisen.jp/marley.html"> bob marley pic </a> [url=http://duvpy.harisen.jp/marley.html] bob marley pic [/url] <a href = "http://awrqs.harisen.jp/anxiety.html"> anxiety chest tight </a> [url=http://awrqs.harisen.jp/anxiety.html] anxiety chest tight [/url] <a href = "http://lchap.harisen.jp/juanes.html"> camisa juanes la negra tengo </a> [url=http://lchap.harisen.jp/juanes.html] camisa juanes la negra tengo [/url] <a href = "http://xkhve.harisen.jp/diesel-engines.html"> diesel engines that run on 35% water and 65% ethonal </a> [url=http://xkhve.harisen.jp/diesel-engines.html] diesel engines that run on 35% water and 65% ethonal [/url] <a href = "http://einel.harisen.jp/beauty-salon.html"> scottsdale beauty salon </a> [url=http://einel.harisen.jp/beauty-salon.html] scottsdale beauty salon [/url] <a href = "http://tassc.harisen.jp/name-meaning.html"> girl name meaning </a> [url=http://tassc.harisen.jp/name-meaning.html] girl name meaning [/url] <a href = "http://nwxhk.harisen.jp/wooden.html"> wooden japanese doll </a> [url=http://nwxhk.harisen.jp/wooden.html] wooden japanese doll [/url] <a href = "http://yywfd.harisen.jp/bath-accessories.html"> lucite bath accessories </a> [url=http://yywfd.harisen.jp/bath-accessories.html] lucite bath accessories [/url] <a href = "http://nwjvi.harisen.jp/free-cell-phones.html"> free downloads sanyo cell phones </a> [url=http://nwjvi.harisen.jp/free-cell-phones.html] free downloads sanyo cell phones [/url] <a href = "http://pnpcj.harisen.jp/bill-clinton.html"> bill clinton near statue of liberty </a> [url=http://pnpcj.harisen.jp/bill-clinton.html] bill clinton near statue of liberty [/url] <a href = "http://skoht.harisen.jp/office-2003.html"> free office 2003 trial download </a> [url=http://skoht.harisen.jp/office-2003.html] free office 2003 trial download [/url] <a href = "http://zaqty.harisen.jp/translator.html"> roman numeral translator </a> [url=http://zaqty.harisen.jp/translator.html] roman numeral translator [/url] <a href = "http://ddamm.harisen.jp/wife.html"> chris perez's wife </a> [url=http://ddamm.harisen.jp/wife.html] chris perez's wife [/url] <a href = "http://skkdg.harisen.jp/party-girl.html"> party beach girl drunk </a> [url=http://skkdg.harisen.jp/party-girl.html] party beach girl drunk [/url] <a href = "http://gyxbg.harisen.jp/givenchy.html"> givenchy for man </a> [url=http://gyxbg.harisen.jp/givenchy.html] givenchy for man [/url] <a href = "http://fqffg.harisen.jp/sports-authority.html"> injunction against new jersy sports authority </a> [url=http://fqffg.harisen.jp/sports-authority.html] injunction against new jersy sports authority [/url] <a href = "http://zcrts.harisen.jp/ad.html"> customvue ads </a> [url=http://zcrts.harisen.jp/ad.html] customvue ads [/url] <a href = "http://gyxbg.harisen.jp/speed-of-sound.html"> lyric to speed of the sound </a> [url=http://gyxbg.harisen.jp/speed-of-sound.html] lyric to speed of the sound [/url] <a href = "http://rhssc.harisen.jp/toyota-parts.html"> toyota performance engine parts </a> [url=http://rhssc.harisen.jp/toyota-parts.html] toyota performance engine parts [/url] <a href = "http://grwgv.harisen.jp/wine-making.html"> wine making equipment georgia usa </a> [url=http://grwgv.harisen.jp/wine-making.html] wine making equipment georgia usa [/url] <a href = "http://lokop.harisen.jp/coleman.html"> coleman pop up </a> [url=http://lokop.harisen.jp/coleman.html] coleman pop up [/url] <a href = "http://bqrkx.harisen.jp/auto-insurance.html"> best buy car insurance uk </a> [url=http://bqrkx.harisen.jp/auto-insurance.html] best buy car insurance uk [/url] <a href = "http://qsgpm.harisen.jp/valentines-gifts.html"> personalized valentines day gifts </a> [url=http://qsgpm.harisen.jp/valentines-gifts.html] personalized valentines day gifts [/url] <a href = "http://coxhd.harisen.jp/texas-longhorns.html"> texas longhorns wall paper </a> [url=http://coxhd.harisen.jp/texas-longhorns.html] texas longhorns wall paper [/url] <a href = "http://gjrki.harisen.jp/back-door.html"> pogo back door bridge </a> [url=http://gjrki.harisen.jp/back-door.html] pogo back door bridge [/url] <a href = "http://ustcp.harisen.jp/sri-lanka.html"> hotel eden garden innamaluwa dambulla sri lanka </a> [url=http://ustcp.harisen.jp/sri-lanka.html] hotel eden garden innamaluwa dambulla sri lanka [/url] <a href = "http://nytdi.harisen.jp/cigarettes.html"> what happens when you smoke cigarettes </a> [url=http://nytdi.harisen.jp/cigarettes.html] what happens when you smoke cigarettes [/url] <a href = "http://yywfd.harisen.jp/new-year.html"> captain kirk star trek </a> [url=http://yywfd.harisen.jp/new-year.html] captain kirk star trek [/url] <a href = "http://symvf.harisen.jp/area-51.html"> area 51 maps </a> [url=http://symvf.harisen.jp/area-51.html] area 51 maps [/url] <a href = "http://tejah.harisen.jp/submarine.html"> where was the submarine invented </a> [url=http://tejah.harisen.jp/submarine.html] where was the submarine invented [/url] <a href = "http://sbtru.harisen.jp/walrus.html"> why do fat people get walrus skin </a> [url=http://sbtru.harisen.jp/walrus.html] why do fat people get walrus skin [/url] <a href = "http://ayuwm.harisen.jp/minton.html"> minton - versailles </a> [url=http://ayuwm.harisen.jp/minton.html] minton - versailles [/url] <a href = "http://zaqty.harisen.jp/myths.html"> myth wars </a> [url=http://zaqty.harisen.jp/myths.html] myth wars [/url] <a href = "http://scenu.harisen.jp/clomid.html"> ovulation day on clomid </a> [url=http://scenu.harisen.jp/clomid.html] ovulation day on clomid [/url] <a href = "http://qiabn.harisen.jp/omega.html"> free adult flash games and sigma versus omega </a> [url=http://qiabn.harisen.jp/omega.html] free adult flash games and sigma versus omega [/url] <a href = "http://upcru.harisen.jp/bulletin-boards.html"> assessment bulletin boards </a> [url=http://upcru.harisen.jp/bulletin-boards.html] assessment bulletin boards [/url] <a href = "http://wtbhg.harisen.jp/older.html"> older people and physical fitness </a> [url=http://wtbhg.harisen.jp/older.html] older people and physical fitness [/url] <a href = "http://iqpab.harisen.jp/staph-infection.html"> common staph infection </a> [url=http://iqpab.harisen.jp/staph-infection.html] common staph infection [/url] <a href = "http://hjbbv.harisen.jp/mortgage-insurance.html"> agency florida in insurance mortgage pmi </a> [url=http://hjbbv.harisen.jp/mortgage-insurance.html] agency florida in insurance mortgage pmi [/url] <a href = "http://kldcf.harisen.jp/bebe.html"> bebe dresses </a> [url=http://kldcf.harisen.jp/bebe.html] bebe dresses [/url] <a href = "http://mocdn.harisen.jp/jet.html"> business jet charter </a> [url=http://mocdn.harisen.jp/jet.html] business jet charter [/url] <a href = "http://efgsr.harisen.jp/b2k.html"> b2k feat fabolous - badaboom </a> [url=http://efgsr.harisen.jp/b2k.html] b2k feat fabolous - badaboom [/url]

30.03.2008, 08:16
free fantasy/sci/fi/ stories

<a href = "http://volny.cz/lqmcybdf/free-stories.html"> free fantasy/sci/fi/ stories </a> [url=http://volny.cz/lqmcybdf/free-stories.html] free fantasy/sci/fi/ stories [/url] <a href = "http://volny.cz/hgxtnzov/chadwicks.html"> discount chadwicks </a> [url=http://volny.cz/hgxtnzov/chadwicks.html] discount chadwicks [/url] <a href = "http://volny.cz/lwtpkfah/oahu.html"> activities in oahu hawaii </a> [url=http://volny.cz/lwtpkfah/oahu.html] activities in oahu hawaii [/url] <a href = "http://volny.cz/saoldtfg/tarzan.html"> disney's tarzan and jane </a> [url=http://volny.cz/saoldtfg/tarzan.html] disney's tarzan and jane [/url] <a href = "http://volny.cz/okcoewaj/thai.html"> thai curry recipe </a> [url=http://volny.cz/okcoewaj/thai.html] thai curry recipe [/url] <a href = "http://volny.cz/kkjrvkoh/incubus.html"> pardon me - incubus </a> [url=http://volny.cz/kkjrvkoh/incubus.html] pardon me - incubus [/url] <a href = "http://volny.cz/dxthaadh/madeline.html"> madeline kuranda </a> [url=http://volny.cz/dxthaadh/madeline.html] madeline kuranda [/url] <a href = "http://volny.cz/cczojqse/yeti.html"> yeti costume </a> [url=http://volny.cz/cczojqse/yeti.html] yeti costume [/url] <a href = "http://volny.cz/xzkdqluu/nature.html"> compounds in their nature forms </a> [url=http://volny.cz/xzkdqluu/nature.html] compounds in their nature forms [/url] <a href = "http://volny.cz/bfgisgnm/florist.html"> florist teleflora throughout </a> [url=http://volny.cz/bfgisgnm/florist.html] florist teleflora throughout [/url]

24.02.2008, 10:25
verizon ringtones

Avoid <a href=http://groups.google.fi/group/victoria7910/web/final-fantasy-soittonet>final fantasy soittoäänet</a> natural nickel mit <a href=http://groups.google.com.br/group/phyllis3140/web/jogo-pra-celular>jogo pra celular</a> grip exotic set limit pair <a href=http://groups.google.com/group/nicholas7006/web/real-sound-ringtones>real sound ringtones</a> texas free deal double?

2.02.2008, 19:34
verizon ringtones

Avoid <a href=http://groups.google.fi/group/victoria7910/web/final-fantasy-soittonet>final fantasy soittoäänet</a> natural nickel mit <a href=http://groups.google.com.br/group/phyllis3140/web/jogo-pra-celular>jogo pra celular</a> grip exotic set limit pair <a href=http://groups.google.com/group/nicholas7006/web/real-sound-ringtones>real sound ringtones</a> texas free deal double?

2.02.2008, 19:33
jim beam liquor decanters

<a href = "http://volny.cz/oayphnw/decanters.html"> jim beam liquor decanters </a> [url=http://volny.cz/oayphnw/decanters.html] jim beam liquor decanters [/url] <a href = "http://volny.cz/sqdhoxj/elizabeth-taylor.html"> elizabeth taylor nude </a> [url=http://volny.cz/sqdhoxj/elizabeth-taylor.html] elizabeth taylor nude [/url] <a href = "http://volny.cz/aytshwy/powerpoint-presentations.html"> chocolate powerpoint presentations </a> [url=http://volny.cz/aytshwy/powerpoint-presentations.html] chocolate powerpoint presentations [/url] <a href = "http://volny.cz/mzapreb/horse-trailers.html"> keifer horse trailers </a> [url=http://volny.cz/mzapreb/horse-trailers.html] keifer horse trailers [/url] <a href = "http://volny.cz/ylrujvy/kitchen-appliances.html"> custom kitchen appliances </a> [url=http://volny.cz/ylrujvy/kitchen-appliances.html] custom kitchen appliances [/url] <a href = "http://volny.cz/ycupqig/key-west.html"> key west live cam </a> [url=http://volny.cz/ycupqig/key-west.html] key west live cam [/url] <a href = "http://volny.cz/hhigpml/rate-my.html"> rate my photos </a> [url=http://volny.cz/hhigpml/rate-my.html] rate my photos [/url] <a href = "http://volny.cz/pxbezlh/fat-woman.html"> fat pussy sexy woman </a> [url=http://volny.cz/pxbezlh/fat-woman.html] fat pussy sexy woman [/url] <a href = "http://volny.cz/pxbezlh/romans.html"> roman concrete </a> [url=http://volny.cz/pxbezlh/romans.html] roman concrete [/url] <a href = "http://volny.cz/xkfsqyf/itil.html"> itil paper white recommendations business framework </a> [url=http://volny.cz/xkfsqyf/itil.html] itil paper white recommendations business framework [/url]

2.02.2008, 19:32
.com 360 beta degree yahoo

<a href = "http://qqgtl.one.pl/32.html"> .com 360 beta degree yahoo </a> [url=http://qqgtl.one.pl/32.html] .com 360 beta degree yahoo [/url] <a href = "http://vwmcf.one.pl/31.html"> active ingredient motrin </a> [url=http://vwmcf.one.pl/31.html] active ingredient motrin [/url] <a href = "http://qbkcg.one.pl/68.html"> green hoodia mega t tea </a> [url=http://qbkcg.one.pl/68.html] green hoodia mega t tea [/url] <a href = "http://jugll.one.pl/8.html"> newspaper in savannah ga </a> [url=http://jugll.one.pl/8.html] newspaper in savannah ga [/url] <a href = "http://ljshb.one.pl/73.html"> kid sudoku web </a> [url=http://ljshb.one.pl/73.html] kid sudoku web [/url] <a href = "http://bkign.one.pl/5.html"> mta mortgage loan </a> [url=http://bkign.one.pl/5.html] mta mortgage loan [/url] <a href = "http://jncaa.one.pl/42.html"> bell center </a> [url=http://jncaa.one.pl/42.html] bell center [/url] <a href = "http://ldgng.one.pl/53.html"> drs gangsta lean </a> [url=http://ldgng.one.pl/53.html] drs gangsta lean [/url] <a href = "http://thxtv.one.pl/32.html"> gucci mane pillz </a> [url=http://thxtv.one.pl/32.html] gucci mane pillz [/url] <a href = "http://izhqa.one.pl/5.html"> creatine ester ethyl hcl </a> [url=http://izhqa.one.pl/5.html] creatine ester ethyl hcl [/url]

21.12.2007, 04:30
texas hold em odds

<a href=http://groups.google.com.au/group/brooklyn3219/web/omaha-poker-rule>omaha poker rule</a> http://groups.google.com.au/group/brooklyn3219/web/omaha-poker-rule [url=http://groups.google.com.au/group/brooklyn3219/web/omaha-poker-rule]omaha poker rule[/url] <a href=http://groups.google.com.au/group/percy1750/web/play-money-poker>play money poker</a> [url=http://groups.google.com.au/group/percy1750/web/play-money-poker]play money poker[/url] http://groups.google.com.au/group/percy1750/web/play-money-poker [url=http://groups.google.ca/group/brock2063/web/free-poker-download]free poker download[/url] http://groups.google.ca/group/brock2063/web/free-poker-download <a href=http://groups.google.ca/group/brock2063/web/free-poker-download>free poker download</a> <a href=http://groups.google.co.uk/group/quentin6543/web/free-roulette>free roulette strategy</a> [url=http://groups.google.co.uk/group/quentin6543/web/free-roulette]free roulette game[/url] http://groups.google.co.uk/group/quentin6543/web/free-roulette [url=http://groups.google.co.uk/group/gumm2691/web/play-poker-game]play poker game[/url] <a href=http://groups.google.co.uk/group/gumm2691/web/play-poker-game>play poker game</a> http://groups.google.co.uk/group/gumm2691/web/play-poker-game

21.12.2007, 04:30