Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

W dziale

Bazyliszek

Bazyliszek mógł być jadowitym wężem, złowrogim jaszczurem, ogromnym smokiem albo chimerą o głowie i skrzydłach koguta osadzonych na ciele węża. Skąd aż takie różnice? Wizerunek bazyliszka zmieniał się na przestrzeni dziejów. Mógł mieć nie tylko postać węża, jaszczura czy smoka, ale także koguta lub indyka, z ogonem węża i oczami żaby lub jaszczurki. Wykluwał się z jaja złożonego przez siedmioletniego koguta lub z jaja przechowywanego w kurzu...

Harry Potter i Król Demonów

Samotność dawała Harry'emu prawdziwe poczucie wolności. -Potter co ty tutaj robisz!?- to zimny głos Severusa Snape’a przerwał bolesne rozmyślania Harry’ego - i co ty masz... Potter skąd Ty... - dodał Snape po chwili i utkwił wzrok w prawym ramieniu Harrego z którego obsunęła się szata. Harry spojrzał w to samo miejsce. Już nie było odwrotu. Musiał ujrzeć to coś. Kiedy wreszcie to zrobił poczuł jak krew zamarza mu w żyłach a serce przestaje bić. Na jego prawym ramieniu widniał...

Mag wszech czasów – Merlin

Wieść niesie, że czarodziej Merlin istniał naprawdę! Był to walijski bard (nadworny, celtycki poeta i pieśniarz) żyjący w szóstym wieku naszej ery. Naprawdę nazywał się Myrddyn (Myrddin). O Merlinie świat usłyszał dopiero za sprawą walijskiego biskupa, historyka Geoffreya z Monmouth. Pierwotnie Myrddyn alias Merlin miał jakoby postradać zmysły podczas bitwy z wrogim plemieniem Piktów (przodków dzisiejszych Szkotów) i schronić się w szkockich lasach. Wyżej wymieniony Geoffrey stwierdził, że szaleniec ze szkockiej puszczy może być bardzo ciekawym tematem legend i podań ludowych.

Niech żyje Ivanka!!!

Ivanko najwspanialsza ze wszelkiego Ivaniastego stworzenia boskiego i nie tylko! W dniu imienin Twych my oto, państwo redaktorstwo prorocze skądinąd, pragniemy wyrazić ogrom naszej radości z okazji Twego święta!

W POGONI ZA PRAWDĄ - część czwarta

„Jedno miejsce dla rodziny szlachetnej; Jedno dla rodziny męskiej i odważnej ostatnie zaś, dla rodu uczonego i cnotliwego. Pod opieką trzech wybrańców światło Wiecznego Królestwa Gandella zawsze świecić będzie ciepłym i radosnym światłem; Pod opieką wybranych kraj ten nigdy nie zginie; Jego mieszkańcy nigdy nie zostaną skrzywdzeni pod opieką wybrańców i wiecznej cesarzowej.”

Z otchłani J E G O wspomnień...

Pokój rozpływał się. Czułem się tak jakbym spoglądał na wszystko zza mgły. Niebieskie oczy, nienawiść, wężowe oczy i szczęście... nie, to nie tak, jest tylko to, spotkanie i nadzieja, która nie umiera i nawet ten śmiech albo wilkołak, oni tez potrafili... nie, nie potrafili... quidditch, śmiech, upadek, najgorsze oceny, minus dwadzieścia punktów, Dumbledore, błonia, ona, zegar, czas... Powoli ogarniał mnie niespokojny sen. Aż w końcu była tylko niewiadomość i błogi spokój. Oby trwał wiecznie - to była moja ostatnia myśl zanim przekroczyłem bramy czasu.

Wielkie przesłuchanie Ivanki, czyli co się może zrobić z wywiadu...

Wszystkim chyba czytelnikom Proroka znana jest niejaka Ivanka Niegrozińska, której prace są publikowane w "Czarownicy", okazyjnie "Strefie Fikcji" oraz "Tolkienie". Prace żadnego innego redaktora nie zebrały jeszcze tak wielu pozytywnych (i zachwyconych) komentarzy czytelników. Dziś więc czynione jest przesłuchanie, mające nieco przybliżyć nam osobę tejże Ivanki.

Harry Potter i Król Demonów

Bardzo się cieszę, że dziś w „Czarownicy” mogę Wam zaprezentować pierwsze trzy rozdziały „Harry’ego Pottera i Króla Demonów” – fenomenalnego opowiadania napisanego przez Arwenę i Judy. Harry rozpoczyna kolejny rok nauki w Hogwarcie, jednak nie czuje się bezpiecznie. Kogo spotyka w snach? Kim jest nowy nauczyciel Obrony przed Czarną Magią? Jaką tajemnicę skrywa Krukonka o zielonych oczach? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w tekście – zapraszam do czytania! Dodam jeszcze, że ta historia mogłaby z powodzeniem stać się szóstą częścią przygód o młodym czarodzieju...

Sen

Kiedy postanowiłam napisać ten artykuł nawet nie sądziłam, że sen to pojęcie tak rozległe, a momentami nawet na pozór abstrakcyjne. Dotychczas traktowałam sen jako część doby, która ma służyć regeneracji sił i odpoczynkowi. Przeczytałam jednak wiele informacji na ten temat i ze wszystkich wynika rzecz następująca: sen może być przygodą, innym życiem, czymś, na co się czeka... Jest to zagadnienie bardziej interesujące, niż kiedykolwiek myślałam...

Urodziny Luciana Lacigama!!!

W dniu święta Twego, ach Lacigamie! W uznaniu wszystkich Twych chlubnych zasług na polu Lacigamowatości niech gwiazdy przyświecają wszelakim afirmacjom jakie kiedykolwiek będą miały zaszczyt paść lub być wzniesionymi z ust Twych. Niech unoszą się ku przestworzom, sklepieniu niebieskiemu aż do wielkiej Siły Stwórczej!

Amanda

"Dłoń przez chwilę drżała nad fiolką, jednak po jakiejś minucie najwidoczniej umysł połączony z tąże częścią ciała niezwykle skomplikowaną siecią neuronów, pokonał szarpiące go dylematy. Parę kropel ostatniego składnika powoli spłynęło po ściance naczynia, które natychmiast zostało zatkane korkiem i ukryte głęboko w fałdach szaty."

Polska Magiczna Akademia

Zapewne niewiele osób to ucieszy, ale postanowiłam ostatnio wypromować naszą rodzimą Polską literaturę fantazy, science-fiction, oraz fick-com. Uważam, że jako jedna z najlepszych na świecie zasługuje na chociaż jeden mizerniutki cykl zachęcający do Jej upowszechniania wśród Rodaków-Polaków, którzy (paradoksalnie) znają ją najmniej. A oto pierwszy odcinek cyklu w którym poznamy: Polską Magiczną Akademię!