Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Chiromancja

Podstawy czytania z dłoni

Aibhill Dreamstoher: Dziś mam wielką przyjemność zaprezentować Wam artykuł naszej czytelniczki dotyczący jednego z najstarszych sposób przepowiadania przyszłości, czyli chiromancji. Ta sztuka wróżenia została prawdopodobnie zapoczątkowana w Indiach i ma przynajmniej pięć tysięcy lat. Korzystano z niej w Chinach, Tybecie, Persji, Egipcie, Mezopotamii i Grecji. Na podstawie charakterystycznych i niepowtarzalnych linii i wypukłości dłoni oceniał ludzi ze swego otoczenia sam Juliusz Cezar…
Zaraz obok kontrowersyjnych fusów, które każdy mógł poznać po wizycie w dusznej sali profesor Sybilli Trelawney pojawia się chirologia (z greckiego nauka o dłoni) – sztuka znana od niepamiętnych czasów...

Od „zawsze” ludzie starają się poznać swoją przyszłość. Istnieją najróżniejsze metody przepowiadania przyszłych losów. Każdy zakątek świata ma swoje wypróbowane metody i tylko w nie święcie wierzy. Sięgając do bardzo dawnych czasów, do czasów starożytnych krajów Asyrii, Babilonii, czy też Egiptu możemy śmiało powiedzieć, że wiele nauk ezoterycznych właśnie tam miało swój początek.

W 1913 roku na kongresie psychologii eksperymentalnej w Paryżu chirologia uznana została za naukę, a w 1920 roku ukazał się pierwszy podręcznik autorstwa Ernesta Isseberner - Haldane, który stał się twórcą chirologii nowoczesnej.
Od tego czasu chirologię zaczęto traktować jako naukę opartą na doświadczeniu - empirii i zebrano wiedzę pochodzącą od Chaldejczyków, Babilończyków, ludów Chin, Mongolii, Indii, Egiptu, Grecji, Rzymu, i Arabów.

Na samym wstępie przygody z tą nauką warto zapoznać się z chirologia, która dzieli się na trzy podstawowe działy:
1. Chironomię - (z greckiego cheir - ręka, gnome - poznanie), której zadaniem jest szczegółowa analiza osobowości człowieka, na podstawie typu dłoni, palców, wzgórz, wklęsłości na śródręczu.
2. Chorografia - (cheir - ręka, grapo - piszę) - w tym wypadku przeprowadza się szczegółową analizę linii, a także znaków na dłoni.
3. Chiromancja - (cheir - ręka, manteia - wróżenie) jest to połączenie wszystkiego, a więc wyglądu ręki, palców, linii, znaków wraz z predyspozycją medialną osoby odczytującej zapis na dłoni.

Przydałoby się również podkreślić, że odczyty z dłoni są ściśle związane również z wiedzą astrologiczną, a na dłoni znajduje się specyficzna mapa "nieba" z uwzględnieniem planet w znaczeniu astrologii. Można więc odważnie powiedzieć, że chiromancja jest najbardziej rozwiniętą nauką, która objaśnia cechy charakteru człowieka opierając się na odczycie znaków zewnętrznych. Charakter człowieka znajduje wierne odbicie na dłoni, cała zaś dłoń stanowi część badanej całości. Jest wielkim błędem objaśniać znaczenie poszczególnych linii i wzgórków na dłoni, nie uwzględniając ich układu całościowego. Linie, wzgórza, pagórki, znaki i figury, ich kształt i wyrazistość, należy oceniać w relacji wzajemnej i tylko w relacji wzajemnej, gdyż tworzą one całość obrazu. Dlaczego jednak czyta się z ręki? W ręce znajdują się zakończenia tysięcy nerwów mający bezpośredni kontakt z mózgiem, trwa zatem nieustanny, dwustronny ruch bodźców przekazywanych za pomocą tych nerwów. Ze względu na ten ruch linie i znaki na dłoni mają odzwierciedlać osobowość, warunki psychiczne i fizyczne. Chiromanci wyczuwali to intuicyjnie. Dzisiejsza nauka znajduje poparcie dla tej teorii, a niektórzy genetycy i psychiatrzy stosują analizę dłoni jako badanie pomocnicze w diagnozowaniu rozmaitych schorzeń fizycznych i umysłowych. Więc chcąc czy nie chcąc chiromancja jest powiązana z astrologią, genetyką i psychologią...

Dla ciekawych podaję kilka najważniejszych cech naszej dłoni:
Kształt dłoni:
1. Dłoń graniasta, przypominająca kształt kwadratu oznacza potrzebę porządkowania, kształtowania otoczenia, taki człowiek lubi ład, jest systematyczny, czasem pedantyczny, praktyk.
2. Dłoń stożkowa - wąska, smukła, oznacza oderwanie od świata, materii, czasami życie we własnym świecie, człowiek o dużym poczuciu życia duchowego.
3. Dłoń owalna - lekki łuk, wygięcie, taki człowiek nie znosi konfliktów zewnętrznych, wypiera je, co może powodować częste napięcia wewnętrzne, nie lubi samotności, działa z innymi.

Chiromancja jak wcześniej wspomniałam ma powiązania również z Astrologią. Tu wyróżnia się wiele dłoni ;)
1. Dłoń Marsa - palce i śródręcze tworzą jakby dwa kwadraty, tkanka podskórna dość znaczna, dłoń czerwona, co oznacza silna pobudliwość, wybuchowość, emocjonalność, nawet agresję, taki człowiek często żyje swoimi pasjami, jest bardzo wrażliwy na swoim punkcie, lubi przewodzić.
2. Dłoń Jowisza - palec wskazujący tzw. palec Jowisza jest dłuższy od palca serdecznego tzw. palca Apolla, dobrze rozwinięte jest wzgórze Apolla (pod palcem), duży kciuk, dobrze odchylający się od palca wskazującego. Dłoń sprawia wrażenie ciepła, zaufania, bezpieczeństwa. Jest to dłoń optymisty, który chce wszystko zrozumieć, pomóc wszystkim. Jest dobrym odtwórcą, grzeczny, miły, towarzyski.
3. Dłoń Merkurego bardzo charakterystyczna, palce tworzą trójkąt równoramienny, palec środkowy najdłuższy, a palce wskazujący i serdeczny tej samej długości, oznacza człowieka bardzo przedsiębiorczego, pewnego siebie, lubiącego ruch, zmiany, bardzo towarzyskiego.
4. Dłoń Urana - nieregularna, bardzo giętka, uzależniona od żywiołu do jakiego należy dany człowiek i tak:

  • dla żywiołu ognia (Baran, Lew, Strzelec) - lubi teatr, muzykę, architekturę,
  • dla żywiołu powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik) - umieją pokonywać trudności,
  • dla żywiołu wody (Rak, Skorpion, Ryby) - łatwa adaptacja,
  • dla żywiołu ziemi (Byk, Panna, Koziorożec) wielka chęć niezależności, z jednej strony, a z drugiej chęć stabilizacji powoduje ciągłe konflikty wewnętrzne.

5. Dłoń Słońca - palec serdeczny dłuższy od wskazującego, palec środkowy równy długości śródręcza, dobrze rozwinięte wzgórze Słońca (Apolla), ręka ogólnie smukła, harmonijna, taki człowiek przyciąga do siebie ludzi, trochę idealista,, uczuciowy, artysta, o dużej fantazji, czasami wielki perfekcjonista, może mieć szczęście w grach, loteriach, czasami dusza wielkiego ryzykanta.
6. Dłoń Księżyca - bardzo dobrze rozwinięte wzgórze Księżyca (pole przy kciuku) ,paznokcie z białymi wykwitami, palce lekko podkurczone, taki człowiek ma bogatą fantazję, jest romantykiem, o zdolnościach literackich, ale może żyć w świecie iluzji, bardzo lubi muzykę.
7. Dłoń Saturna- kształt trapezu wydłużonego, silny uścisk dłoni, palce długie, grube, występuje u ludzi praktycznych, realistów, dążących do celu, gospodarnych, sumiennych, czasami pedantycznych do przesady.
8. Dłoń Ziemi - krzepka, mocna, masywna, duża, kwadratowe paznokcie, taki człowiek to urodzony realista, praktyk, powolny w myśleniu, ale wyciągający właściwe wnioski, brak mu inicjatywy, ale pomysłowy na swój sposób, nie lubi gwałtownych zmian.
9. Dłoń Wenus - zgrabna, mała, miękka, palce bez węzłów, raczej krótki kciuk; taki człowiek jest pełen radości życia, o dużym poczuciu piękna, fantazji, zmysłowości.

Można jeszcze wnikać coraz bardziej w cechy dłoni, które będą jeszcze bardziej wgłębiać w tajemnice cech człowieka:

Budowa dłoni:
1. Dłoń płaska - trwałe przekonania, rozwaga, brak umiejętności dyplomatycznego załatwiania spraw
2. Dłoń wklęsła - brak pewności siebie, skrytość, walka ze światem
3. Dłoń duża - precyzyjne prace, można na takiej osobie polegać
4. Dłoń mała - człowiek zaangażowany w "wielkie sprawy", wielkie ambicje, wysoko mierzy
5. Dłoń szeroka - człowiek pracowity, praca jest dla niego bardzo ważna
6. Dłoń smukła - taki człowiek robi tylko to, co lubi lub musi, nie lubi robić nic za kogoś innego
7. Dłoń umięśniona - dużo energii, przy braku taktu
8. Dłoń pulchna - wrażliwy, delikatny, może szukać pomocy u innych
9. Dłoń koścista - oschły, podejrzliwy

Skóra na dłoni:
1. Gładka - wrażliwość
2. Wilgotna - nerwowość
3. Pomarszczona - oschłość
4. Sucha - opryskliwość

Kolor dłoni:
1. Różowy - zrównoważony, pogodny, zdrowy
2. Czerwony - emocje
3. Żółty - zazdrość, kłopoty z wątrobą
4. Złoty - energia, samodzielność
5. Blady - bezradność
6. Biały - wyrozumiały
7. Ziemisty - uparty
8. Siny – mściwy

Główne linie na dłoni: (numery na obrazku odpowiadają numerom punktów)
1. Linia życia - od podnóża Jowisza, łukowato obejmuje wzgórze Wenus - oznacza siły witalne człowieka, długość życia
Linia życia prosta -
Posiadasz dokładnie sprecyzowany cel - możesz liczyć na pełnię, harmonię i radość życia. Wyraźna i równa bez przerw i wysepek - Masz dobre zdrowie, zrównoważony charakter i dopisywać Ci będzie powodzenie w życiu.

Linia łukowata -
Wykazujesz się dużą odpowiedzialnością w swoich decyzjach i działaniach. Twoje zdolności - to talent pedagogiczny.
Linia falista -
Niestety w życiu towarzyszyć Ci może niezdecydowanie życiowe, a czasami nawet brak odwagi w podejmowaniu decyzji. Rada: naucz się podejmować decyzje niezależnie od późniejszych efektów. Pamiętaj, że każde doświadczenie uczy. Tym samym pozwalasz sobie, aby cokolwiek zadziało się w Twoim życiu.

2. Linia głowy - od podnóża Jowisza w kierunku wzgórza Marsa dużego na polu księżycowym - możliwości intelektualne, nauka
Linia głowy przebiega blisko linii życia:
Masz tendencje do kłótliwości. Dysponujesz gwałtownym charakterem. Rada: znajdź sobie takie hobby, gdzie całą duszą będziesz mógł się wyżyć. Możesz też zaangażować się w jakiś wyższy cel, o który z trudem będziesz musiał walczyć. Musisz zaakceptować to. że nie wszystko może Ci się układać podług Twojej woli.

3. Linia serca pokazuje o duchowym , a przede wszystkim uczuciowym rozwoju osobowości . O potrzebie okazywania i otrzymywania miłości. Informuje o temperamencie , zdrowiu ,a głównie o chorobach serca.
Linia serca łukowata -
Potrafisz stworzyć harmonijne współżycie w relacjach. Rozumiesz siebie rozumiejąc jednocześnie innych.

4. Linia przeznaczenia, linia losu, linia Saturna - od bransolety do wz.Saturna - cel życia, sens działań, powodzenie lub jego brak
Linia długa i okazała -
Masz powodzenie w życiu. Im linia dłuższa , tym lepiej.
Prosta linia losu -
Jesteś osobą pracowitą i wytrwałą w dążeniu do celu. Posiadasz refleksyjne podejście do problemu.
Linia losu łukowata -
Lubisz załatwiać sprawy nie wprost , tylko okrężnymi ścieżkami.


Linie mogą być bardzo wyraźne lub słabe, delikatne, pojedyncze lub podwójne, z rozwidleniami lub bez, proste lub faliste.To wszystko należy uwzględnić przy interpretacji, czytaniu dłoni. Więcej ciekawostek zapalonym wróżbitom na: Czwartym wymiarze.

Dobry chiromanta ma dużą wiedzę merytoryczną, sporą praktykę, w myśl zasady "praktyka czyni mistrza", taka osoba powinna posiadać dobrą intuicję, zdolności paranormalne, a także wiedzę z zakresu psychologii. Uważa się również, że pewnego rodzaju "smykałka badawcza", "nutka detektywistyczna" jest potrzebna, aby nie zrażać się i starać się wyjaśniać tajemnicze linie i znaki.

Ciekawym faktem jest również to, że linie nie są niezmienne. Ulegają one zmianom i dlatego warto je obserwować, aby wiedzieć, w którą stronę zmierzamy, pojawiają się tez znaki ostrzegające, które powinno się wziąć pod uwagę np. przed podróżą.

Na dłoniach znajdują się również znaki mówiące o zdolnościach do wróżenia.
1. Zaznaczone jest "oko Boga", tzw. "szczęśliwy trójkąt".
2. Trójkąt na końcu linii głowy.
3. Linia intuicji na Wzgórzu Księżyca.
4. Rozbudowane Wzgórze Księżyca.
5. Krzyżyki o równych ramionach między linią głowy i linią serca.
6. Pas Saturna - linia pod palcem środkowym.
7. Oko Salomona - trójkąt na linii serca pod Jowiszem.
8. Magiczny kwadrat na środku dłoni.
9. Linia życia rozdwojona na końcu.

Każdy odczyt jak każda istota ludzka, składa się z elementów dobrych i złych. W przedmiocie tak szerokim i złożonym jak chiromancja jest zbyt wiele czynników. Nie można ich interpretować nie mając dostatecznej wiedzy w tym temacie. Trzeba przestudiować wiele rąk zanim można będzie zaufać swojej umiejętności rozpoznania szczegółów. Powinno się pamiętać o ułożeniu wszystkich szczegółów w kompletny, spójny obraz, zanim przedstawi się interpretację. Mamy wakacje i mamy czas na dogłębną naukę tej sztuki (to co tutaj przedstawiłam jest tylko kroplą w morzu) aby na andrzejkach popisać się prawdziwie magiczną umiejętnością...Artykuł powstał na podstawie m.in.:
1. "Chirologia - dłoń bez tajemnic" - Anna Chałubińska
2. "Tajemnice dłoni " - Christiane Eisler-Mertz
3. "Czytanie dłoni" - Batia Shorek
4. "Sekrety dłoni" - Christiane Eisler-Mertz
5. "Chiromancja" - Beata Marcinkowska
6. "Język ciała, gestów, zachowań " - Andy Collins
7. "Wielka Księga Wróżb" - Philip Wilson
8. „Księga wiedzy czarodziejskiej. Przewodnik po zaczarowanym świecie Harry’ego Pottera” – Allan Zola Kronzek, Elizabeth Kronzek

Eithne
12.07.2005, 11:32

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

z(a)myślona

Z dłoni nie powinno wyczytywać się przyszłości - tylko możliwości jakie mamy. W każdym razie moje dłonie nie dają mi spokoju - prawa i lewa są całkowicie różne. Gdyby tak ktoś zechciał je odczytać...

22.11.2011, 14:37
kryteczne myślenie

Mam 100 lat. Jak miałem 10 wróżyli mi z ręki. Nic się nie sprawdziło.

23.03.2010, 15:26
lewa i prawa dlon

mialam 6 lat,rodzice zlecili stolarzowi renowacje mebli,ten czlowiek czytal z dloni, otczytal moja dlon,mama to wszystko zapisala,dzisiaj mam 61,trzymam te zapiski do dzisiaj,85% sprawdzilo sie.

22.12.2009, 01:40
młodybóg

przyszłość należy do nas.. .

28.09.2009, 16:50
ta

lewa dłoń symbolizuje tak jakby nasz potencjał, to z czym się rodzimy, a na prawej mamy fakty, wydarzenia w życiu. więc czyta się najczęściej z prawej.

6.08.2009, 20:48
a

czyta się z dłoni PRZECIWNEJ do tej, którą się pisze. Jesteś praworęczny/a - z lewej; leworęczny/a - z prawej.

5.04.2009, 18:34
kalka

czyta sie z tej dloni ktora piszecie.=)

13.03.2009, 18:42
lol

jebać policję

4.03.2009, 17:31
kim

A mi wyszło że mam dłoń słońca ciekawe czy to dobrze , a jeszcze z innego opisu ze mam dłoń samotnika i linie izydy czli mam zdolnośći telepatyczne. Matko aż się sama siebie boje haha

22.02.2009, 18:07
tom

kolego lub koleżanko gość a mógłbyś podać jakiś dokładniejszy adres w tych nowosiółkach z góry dzięki

4.11.2008, 22:20