Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Magiczne zwierciadła

Artykuł Syriusza

                                                         
Dziś w Czarownicy macie okazję przeczytać najnowszy artykuł Syriusza o magicznych zwierciadłach. A już za tydzień dowiecie się czegoś więcej o Halloween...Zarówno w Harrym Potterze jak i Władcy Pierścieni występują czarodziejskie zwierciadła. Ale czy na pewno można im ufać? Czy należy otwierać przed nimi swoje dusze?


Od tysięcy lat lustra są kojarzone z magią. Chociaż trudno sobie to teraz wyobrazić, kiedyś zwierciadła były bardzo drogocenne, dlatego że było ich bardzo mało. Niewiele osób potrafiło wyrabiać zwierciadła. Większość ludzi przez całe swoje życie nigdy nie ujrzała swojego lustrzanego odbicia. Niektórzy wierzyli, że lustro kradnie człowiekowi dusze i tworzyli różne zmyślone przesądy, aby inni nie spoglądali w zwierciadła. Te właśnie plotki pociągały do zwierciadeł czarodziejów, którzy spoglądali w nie do zmroku pragnąc zobaczyć przyszłość. Niestety nic takiego się nie wydarzyło i zaprzestali prób, a zwierciadła po kilkudziesięciu latach stały się coraz bardziej popularne.
Te oto legendy i przesądy doprowadziły do powstania kilku sławnych luster w literaturze, takich jak „Zwierciadło Ain Eingarp” w Harrym Potterze czy „Zwierciadło Galadrieli” – pani elfów we Władcy Pierścieni. Znane jest także lustro Średniowiecznego Czarodzieja Merlina. Istnieje nawet wiersz o zwierciadle Czarodzieja Merlina:
„Mag Wielki, Merlin, wiedzą swą tajemną,
Czarami, różdżką i mocą podziemną
Zwierciadło stworzył natury przedziwnej,
Ukazujące jasno i niechybnie
Wszystko, co w świecie tym istnieje,
A co patrzący ujrzeć ma nadzieje.
Każdy czyn wroga, druha lub samego diabła.
Ujrzeć można na gładzi owego zwierciadła.”
W lustrach można nie tylko zobaczyć przyszłość. Mogą one służyć także jako tajemne przejścia do innych światów lub wymiarów. Często w różnych książkach czy nawet filmach fantastycznych w głębi luster istnieje inny świat. Najsławniejszym magicznym zwierciadłem jest w pewnością lustro złej królowej w „Królewnie Śnieżce”. Zła królowa, która pragnęła tylko jednego – być najpiękniejszą na całym świecie, ciągle pytała swojego zwierciadła kto jest najpiękniejszy na świecie.
 Należy pamiętać, że zwierciadła ujawniają prawdę o tym, kto w nie patrzy. Dlatego mogą być bardzo niebezpieczne.


Zwierciadło Ain EingarpZwierciadło Ain Eingarp w Harrym Potterze i Kamieniu Filozoficznym jest lustrem niebezpiecznym i ujawniającym przeszłość, teraźniejszość, przyszłości i ... zwykłe marzenia.
U góry zwierciadła widniał napis: AIN EINGARP ACRESO GEWTEL AZ RAWTĄ WTE IN MAJ IBDO. Informacja ta w lustrzanym odbiciu znaczyła: ODBIJAM NIE TWĄ TWARZ ALE TWEGO SERCA PRAGNIENIA. Czy istnieje coś lepszego niż człowiek mógłby ujrzeć? Powodem do spoglądania w zwierciadło jest próżność i samolubstwo, czyli bardzo złe cechy. Człowiek, który spojrzy w zwierciadło i zobaczy tylko swoje odbicie i nic innego jest bardzo szczęśliwy i nic mu nie potrzeba. Ale czy istnieje taka osoba? Czy jest ktoś komu nic nie potrzeba? Ktoś kto za kimś nie tęskni? Odpowiedz jest oczywiście znana...


Zwierciadło GaladrieliZwierciadło Galadrieli można nazwać wyrocznią. W starożytności np.: Egipcjaninie przed wojną zawsze radzili się wyroczni. W Starożytnej Grecji istniało aż dwieście pięćdziesiąt wyroczni. Najsłynniejsza wyrocznia w historii znajduje się w greckich Delfach. We Władcy Pierścieni Galadriela jest osobą mogącą przewidywać przyszłość. Pani elfów ostrzega, że na jej zwierciadle nie można polegać, gdyż jeszcze nikt nie wie dokładnie co ono pokazuje. Bez względu na to jak bardzo chcemy poznać przyszłość zawsze pociąga to za sobą przeróżne komplikacje. Galadriela słusznie ostrzegała Froda o podjęciu decyzji, gdyż widziała w myślach co ujrzał powiernik pierścienia.


Zwierciadło Złej KrólowejW wielkim pałacu, wraz z ojcem i macochą, mieszkała królewna Śnieżka. Dla królowej najważniejsza była jej uroda i nie obchodziła ją Śnieżka. Zwierciadło królowej zawsze odpowiadało, że Królowa jest najpiękniejsza, lecz pewnego dnia powiedziało, że Śnieżka jest piękniejsza. Pełna nienawiści królowa kazała uśmiercić swoją przyszywaną córkę. Leśniczy jednak, któremu powierzyła to zadanie okazał dobre serce i nie zabił Śnieżki. Przerażona Śnieżka uciekała ile sił w nogach, aż padła na ziemię z wyczerpania. Leśne ptaki i zwierzęta ulitowały się nad nią i wskazały drogę do chatki siedmiu krasnoludków, które pracowały w pobliskiej kopalni diamentów...
Śnieżka była przekonana, że malutką chatkę zamieszkują dzieci. Posprzątała więc, ugotowała obiad i zmęczona zasnęła. Śpiącą znalazły ją wracające z pracy krasnoludki...Dalszą część historii chyba każdy zna...


Terapia zwierciadlanaTerapia zwierciadła uczy nas, jak nawiązać łączność z tą nieskończoną bazą danych, jaką jest podświadomość. Dzięki transowi oraz wizualizacji duszy, jako zwierciadła, możliwe jest usunięcie bloków - fizycznych i psychicznych - oraz udrożnienie przepływu energii. Terapia zwierciadła uczy, że należy żyć chwilą, przeżywać każdy moment, kochać siebie i dzięki temu być dla siebie własnym, najlepiej zorientowanym uzdrowicielem.


Mitologia


A teraz przenieśmy się do czasów, kiedy wierzono w greckich i rzymskich bogów. Tutaj zwierciadło odegrało dużą rolę. Otóż w starożytnej Grecji wielkim postrachem były córki Forkosa i Keto nazywane Gorgonami. Miały skrzydła, szpony i węże zamiast włosów. Zabijały każdego kto się do nich zbliżył nic nie robiąc ponieważ... zabijały wyglądem. Każdy kto na nie spojrzał w jednej chwili zamieniał się w kamień. Właściwie przed jaskinią Gorgon powstał wielki cmentarz kamiennych posagów. Ludzie owe demony nazwali meduzami. Lecz pewnego dnia potwory poniosły klęskę, gdyż znalazł się bardzo inteligentny człowiek. Ów człowiek wymyślił, że w chwili kiedy demony wyjdą ze swojej piekielnej jaskini pokaże on im swoje lustrzane odbicia. Niczego nie podejrzewające Gorgony wyszły z jaskini i ujrzały coś strasznego, tak brzydkiego i okropnego, że same zamieniły się w kamień. Młodzieniec, który uśmiercił Meduzy przeszedł do legendy a zwierciadło stało się popularne i wysławiane dzięki pokonaniu Meduzy.      

Syriusz
24.10.2003, 16:44

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Xaxaxa

Dlaczego pierwszy akapit jest przepisany z książki? Na żywca, nie zmieniając nawet słow .... To ma być powazna strona?

18.05.2010, 19:55
Ariell

Ostatni akapit "Mitologia" bardzo przypoina mi legende o Bazyliszku, który zobaczył na zbroi rycerza swoje odbicie ( zbroja była z luster) ;)

8.04.2008, 13:17
Ariell

Ostatni akapit "Mitologia" bardzo przypoina mi legende o Bazyliszku, który zobaczył na zbroi rycerza swoje odbicie ( zbroja była z luster) ;)

8.04.2008, 13:17
Marina

tzn lustro alicji

27.11.2006, 17:38
Marina

Alicji z Krainy Czarów...

27.11.2006, 17:37
Meropa

zgadzam się,lustra to generalnie bardzo fajna i magiczna rzecz :)a i co do tej mitologii to osobą która zabiła Meduzę (bo to była tylko jedna, najmłodsza z 3 sióstr i zabijała wzrokiem a nie wyglądem) był Perseusz kótry miał ofiarować jej głowę pewnemu "miłemu" królowi o wdziecznym imieniu Polidektes. Ponadto bohater nie zabił jej lustrem a złotym sierpem podczas snu, miedzianą tarcze użył rzeczywiście jako lustra-zabezpieczenia. Może się czepiam o takie szczegół ale cóż taka jestem ;).Reszty sióstr nie zabił a uciekł. Później był zamieszany w mit o Andromedzie i Kasjopei... he mitologia to urocza sprawa.. taka fajna bajka, polecam ;)

9.07.2006, 14:16
Alannada

Po przeczytaniu "Zwierciadła Piekieł" Mastertona nie mogłam spać w pokojach zawierających ów przedmiot. Do każdego musiałam się od nowa przyzwyczajać. Lustra są fascynujące, zdaje się, że patrzą na nas i widzą więcej niż my. To nieuczciwe. Można spędzić godziny siłując się na spojrzenie z własnym odbieciem; nie ma sensu marnować czasu na pochlebstwa dla własnej osoby czy stroju. Oczy są zwierciadłem, i to niekiedy o wiele głębszym i bardziej tajemniczym, bo zwierciadłem duszy.

20.05.2006, 14:33
Rachela

Przydało by się jeszce trochę o magii luster według tradycji wicca ... było by znacznie bardziej ciekawsze a materiałów w sieci sporo a tak właściwie tylko poteromana

10.05.2006, 18:19
Marina

Jeszcze lusterko od warszawskiego Bazyliszka... I to Królowej Śniegu... Ale przecież trudno napisać o wszystkim... A tak nawiasem to lusterko o którym wspomina Rita_Skeeter to jest jadno i to samo co z Królewny Śnieżki...

25.04.2006, 16:12
MattKaro

a gdzie znalezc magiczne zwierciadlo? piszcie na maila, prosze

31.10.2005, 22:12