Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Czterolistna koniczynka

- swastyka (!) a koniczynka

Wielu pyta czym jest szczęście? Niektórzy potrzebują matematycznego wzoru, inni kulinarnego przepisu lub rzeczowej instrukcji obsługi, aby je znaleźć. Jeszcze inni przy każdej okazji przeszukują trawniki, by odnaleźć szczęście w postaci czterolistnej koniczynki.

Ale skąd wzięły się takie przekonania?

Szukając odpowiedzi spotkałam się z insynuacją na temat podobieństwa czterolistnej koniczynki do swastyki...

SWARZYCASwastyka, zwana przez Słowian swarzycą (inne określenia: Swarożyca, Krzyż Thora, Svastika, dysk Słońca), przez wielu kojarzona jest tylko i wyłącznie z nazizmem, złem i potęgą III Rzeszy. Tylko prawdziwi sympatycy starożytności oraz wczesnego średniowiecza wiedzą, iż symbol ten jest znacznie starszy od rządów Hitlera, a co więcej jest nacechowany
pozytywnie. Encyklopedia Onetu podaje taką definicję swastyki: „symboliczny i ornamentalny znak w postaci równoramiennego krzyża o ramionach zagiętych pod kątem prostym w tym samym kierunku. Jako symbol pomyślności i szczęścia szeroko rozpowszechniona w starożytnym i we współczesnym świecie”. Jedno z najstarszych malowideł przedstawiających swastykę pochodzi z okresu paleolitu, co sugeruje, iż powstało co najmniej 10 000 lat temu. Jest symbolem wielokulturowym, występowała na wszystkich pięciu kontynentach. Za każdym razem oznaczała przychylność bogów, dążenie do sukcesu, zwycięstwo w walce i dobre plony.

CZTEROLISTNA KONICZYNKA

Miała jakoby być jedyną pamiątką, jaką Ewa wzięła z Raju. Jednak dopiero celtyccy druidzi wierzyli, że przynosi ona szczęście. Należy też koniecznie dodać, że liczba jej listków, czwórka, oznacza w symbolice liczb pełnię i trwałość.

SWASTYKA A KONICZYNKA

Dlaczego wg wierzeń Ewa wzięła z raju koniczynkę? Dlaczego jest ona szczęśliwa? Musiała ona niechybnie przypominać starożytnym oraz celtyckim druidom swarzycę - oczywisty dla nich symbol szczęścia. Cztery ramiona wyciągnięte w każdą stronę świata... Koniczynka jest także symbolem wiosny, odrodzenia, mądrości, wiedzy, nadziei oraz oczywiście wiary w siebie.

FENOMEN KONICZYNKI

Skąd w ogóle bierze się taka anomalia jak koniczyna o czterech liściach? Jest to zapewne pewien błąd genetyczny. To tak, jakby wśród nas urodził się człowiek o dwóch głowach...

Jednakże tu należy zadać sobie pytanie - czy uznalibyśmy go za symbol szczęścia, czcilibyśmy go i otaczali dobrami, czy też wykpilibyśmy jego inność i zostawili samotnie? My, ludzie jesteśmy strasznymi hipokrytami. Dopóki „inność” nie dotyczy nas samych, gotowiśmy ja popierać i z niej się radować, lecz gdy dotknie nas osobiście...

I to na tyle, jeśli chodzi o historię czterolistnej koniczynki. Nie jest ona bogata, ale mi dała wiele do myślenia... może i wam da?

Zobacz plan aktualizacji Czarownicy na najbliższe tygodnie.

Krasnola
6.01.2006, 16:26

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Arcanus

Artykulik rzeczywiście ciekawy i odkrywczy (szkoda tylko że nie trochędłuższy). A co do koniczynek, to przed moim domem rośnie właśnie taki jakiś dziwny gatunek koniczyn - same czterolistne, ale jakos nie zauważyłem żebym miałwięcej szczęścia od innych ludzi. ;P

8.01.2006, 14:34
Ligia

Celtom NIE przypominała swarzycy, gdyż swarzyca jest znakiem German i Słoian. Poza tym jej naza wywodzi się od Swarorzyca!!!Ale to kolejny błąd średniowieczny na tej stronie.

7.01.2006, 17:41
Cortis

Ja kiedys miałam takie oryginalne zdarzenie. Byłam na wycieczce kslasowej w Rymanowie Zdroju i w pewnej chwili ktoś krzyczy: "O kurcze, czterolista koniczyna!", no i oczywiście wszsycy się rzucają na tę Bogu ducha winną koniczynę. A tu szok :) Cała kępa koniczyn, zwykłych, rosnących przy chodniku była pełna czterolistych koniczyn :) Nie wiem do tej pory czy to taki gatunek, czy co, ale wyglądała całkiem normalnie.

7.01.2006, 15:53
Vanessa Samento

Czterolistne koniczynki... Powiem wam, że najłatwiej je znaleść na raz skoszonym polu z koniczyną:). Dwa lata temu znalazłam ich z czternaście i do tej pory mam zasuszone. Zgadzam się z kfjatuszkiem, artykuł jest oryginalny - mnie też nigdy nie przyszłoby do głowy łączyć koniczynkę z swastyką...

7.01.2006, 12:18
Hmmm...

Czeterolistne konczynki? luzacka sprawa:P mi nie przeszkadzaja...pzdr

6.01.2006, 18:40
Maawi

Koniczynka podobna do swastyki? Jeżeli moja sąsiadka-fanatyczka trafi na tę teorię, zacznie przeprowadzać masowe wyrywanie niewinnych roślinek... Ale może jednak nie trafi... Elfiątko -> W naszej szkole też są pozostałości po dinozaurach... Z dyrektorką na czele :)

6.01.2006, 18:38
Elfiątko

To ja też pozwolę sobie na luźna uwagę - tereny Starej Szkoły w ogóle były ciekawe - jak miałam osiem lat byłam na stówę pewna, że znalazłam wśród traw ząb tyranozaura i kawałek dinozaurzej tkanki. W okresie wczesnopodstawówkowym byłam zafascynowana paleontologią i filmami Jurassic Park. ;)

6.01.2006, 17:20
Elfiątko alias Lati

Czterolistne koniczynki są suuuper... ^^ Na podwórku, należącym do terenów mojej Starej Szkoły czterolistne koniczynki zajmowały połowę koniczynkowych "upraw". To było ciekawe.

6.01.2006, 17:16
kfjatuszek

A-a, z tymi ludźmi o dwóch głowach... Widziałam kiedyś zmutowanego cielaczka. Stał sobie wypchany postumencie na Akademii Rolniczej i kurzyły mu się cztery oczka. To taka luźna uwaga, nie wiem a propos czego :)

6.01.2006, 16:50
kfjatuszek

Ach, a tak kusi, żeby wrzasnąć: 'Pierwsza!'. Ale nie wrzasnę, kultura musi być. W życiu nie skojarzyłabym swastyki z czterolistną koniczynką, więc dla mnie artykuł zionie oryginalnością. Brawo, Krasnola!

6.01.2006, 16:46