Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Czterolistna koniczynka

- swastyka (!) a koniczynka

Wielu pyta czym jest szczęście? Niektórzy potrzebują matematycznego wzoru, inni kulinarnego przepisu lub rzeczowej instrukcji obsługi, aby je znaleźć. Jeszcze inni przy każdej okazji przeszukują trawniki, by odnaleźć szczęście w postaci czterolistnej koniczynki.

Ale skąd wzięły się takie przekonania?

Szukając odpowiedzi spotkałam się z insynuacją na temat podobieństwa czterolistnej koniczynki do swastyki...

SWARZYCASwastyka, zwana przez Słowian swarzycą (inne określenia: Swarożyca, Krzyż Thora, Svastika, dysk Słońca), przez wielu kojarzona jest tylko i wyłącznie z nazizmem, złem i potęgą III Rzeszy. Tylko prawdziwi sympatycy starożytności oraz wczesnego średniowiecza wiedzą, iż symbol ten jest znacznie starszy od rządów Hitlera, a co więcej jest nacechowany
pozytywnie. Encyklopedia Onetu podaje taką definicję swastyki: „symboliczny i ornamentalny znak w postaci równoramiennego krzyża o ramionach zagiętych pod kątem prostym w tym samym kierunku. Jako symbol pomyślności i szczęścia szeroko rozpowszechniona w starożytnym i we współczesnym świecie”. Jedno z najstarszych malowideł przedstawiających swastykę pochodzi z okresu paleolitu, co sugeruje, iż powstało co najmniej 10 000 lat temu. Jest symbolem wielokulturowym, występowała na wszystkich pięciu kontynentach. Za każdym razem oznaczała przychylność bogów, dążenie do sukcesu, zwycięstwo w walce i dobre plony.

CZTEROLISTNA KONICZYNKA

Miała jakoby być jedyną pamiątką, jaką Ewa wzięła z Raju. Jednak dopiero celtyccy druidzi wierzyli, że przynosi ona szczęście. Należy też koniecznie dodać, że liczba jej listków, czwórka, oznacza w symbolice liczb pełnię i trwałość.

SWASTYKA A KONICZYNKA

Dlaczego wg wierzeń Ewa wzięła z raju koniczynkę? Dlaczego jest ona szczęśliwa? Musiała ona niechybnie przypominać starożytnym oraz celtyckim druidom swarzycę - oczywisty dla nich symbol szczęścia. Cztery ramiona wyciągnięte w każdą stronę świata... Koniczynka jest także symbolem wiosny, odrodzenia, mądrości, wiedzy, nadziei oraz oczywiście wiary w siebie.

FENOMEN KONICZYNKI

Skąd w ogóle bierze się taka anomalia jak koniczyna o czterech liściach? Jest to zapewne pewien błąd genetyczny. To tak, jakby wśród nas urodził się człowiek o dwóch głowach...

Jednakże tu należy zadać sobie pytanie - czy uznalibyśmy go za symbol szczęścia, czcilibyśmy go i otaczali dobrami, czy też wykpilibyśmy jego inność i zostawili samotnie? My, ludzie jesteśmy strasznymi hipokrytami. Dopóki „inność” nie dotyczy nas samych, gotowiśmy ja popierać i z niej się radować, lecz gdy dotknie nas osobiście...

I to na tyle, jeśli chodzi o historię czterolistnej koniczynki. Nie jest ona bogata, ale mi dała wiele do myślenia... może i wam da?

Zobacz plan aktualizacji Czarownicy na najbliższe tygodnie.

Krasnola
6.01.2006, 16:26

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Larsefuria

Mnie się artykuł podobał. Wam ludu to chyba się dogodzić nie da. Pod wywodami Luciana jęczycie, że za długie, a pod zwięzłą informacją od Krasnoli harczycie, że krótko. Skoro wszyscy tacy obeznani, to dlaczego nikt artykułu nie napisał?

14.01.2006, 20:53
Ligia

Amiriah, powiedz swojej nauczycielce, że swastyka w Rzymie była znakiem słońca,u German błyskawicy a u Słowian ognia- także"ognia niebieskiego"- czyli słonka:)

13.01.2006, 13:51
TT

Jo, polecam napisanie do redakcji albo do Krasnoli mejla z artykułem tudzież dopiskiem do artykułu: na pewno zostanie rozpatrzony pod względem umieszczenia go na Proroku (tak myślę).

12.01.2006, 21:53
TT

Brudzie, krótki artykuł ale to dobrze bo przynajmniej przeczytałem cały. Polecam linka: www.manwoman.net/swastika - są śmieszne zdjęcia, np. to z Coca Colą.

12.01.2006, 21:49
Jo

Swastyka oznacza slonce, wsadzona w gwiazde dawida swiatlo o ile pamietam. Poniewaz rasy europejskie wywodza sie z okolic Indii (ta nasza i pare innych), latwo wywnioskowac, ze stamtad ja wytrzasnelismy ^_^. Jedna kreska oznacza nasz odpowiednik Boga, bo w hinduizmie i pokrewnych nie ma Boga, jest "kosmos", "umysl" itp. Druga kreska to czlowiek, istota. Krzyzuja sie, lacza. Ramiona kresek oznaczaja ruch. Swastyka "rusza sie" w prawo, bo w te strone rusza sie energia zyciowa. Te ramiona oznaczaja "zacieranie sie". Chodzi o to, ze Bog i dusza daza do jednosci. Przepraszam, jesli troche pokrecilam ^_^ Hitler uzywal paru swastyk. Na flagach uzywal odwroconej, przechylonej. "X" zamiast "+" bylo czyms a la skreslenie. U siebie w gabinetach mial te wlasciwa (razem z setkami innych symboli). Ogolnie wiekszosc symboli wywodzi sie z Azjii. Stad podobienstwo. Np. Wiele slow z sanskrytu jest podobne do naszych. Dwa i dwa, trzy i tri. No i samo swastyka, tam to jest bodajze suastika (swiete costam, kocham moja skleroze), a Slowianie mieli suenty, jako swiety, czy jakos tak ^_^. Artykul jest troche krotki i malo konkretny. O takiej tematyce nalezaloby zebrac wiecej inforamcji. Ale nie jest zle ;].

12.01.2006, 21:13
Amiriah Lewine

cudownie... czy mogę pokazać ten zartykuł mojej nauczycielce historii? Mój upór przy tym, że swastyka nie oznacza tyle ognia, co Słońce (i jak widać parę jeszcze innych rzeczy) niemal nie obniżył mi oceny na teście.

11.01.2006, 11:30
ŻOŁNIERZYCA

Za dużo informacji to w tym artykule nie ma. Nie ma nawet mowy o tym, że Hitler używał odwróconej swastyki. (Można to łatwo sprawdzić, ten fakt podają niektóre podręczniki do historii). Związek między czterolistną koniczyną a swastyką jest nakreślony też dość koślawie, nie wspominając już o moralizatorskim zakończeniu, które sprawia wrażenie przypadkiem wklejonego.

10.01.2006, 20:39
nixa

czterolistna koniczyna nie przynosi szczęścia. ale pecha też nie. to jest roslina neutrealna jak dębowa gałązka(bo dębowa galazka tez nie przynosi szcescia, ale pecha tez nie)

10.01.2006, 18:04
Ankiel

Ja w jednym roku znalazłam mnóstwo koniczynek - zmarł mój dziadek, w nastepnym roku było to samo - zmarła moja babcia... czy ja wiem czy to taka szczęsliwa roślina :(

8.01.2006, 15:51
Arcanus

* spacji mi zabrakło w jednym miejscu.

8.01.2006, 14:35