Polecamy

Polcon 2008

Ogólnopolskie Spotkania Fanów Fantastyki

Anastazja cz. 2

...czy misja się powiedzie?

Anastazja

...po co wiedźmin przybył do Rembertowa?

Poszukiwany, poszukiwana

kto się pokusi na pisanie do Proroka?

Fantazja horrorem: J. Carroll, "Kraina Chichów"

Co może fantazja? Być horrorem?

Christopher Hampton wyreżyseruje 'Jonathana Strange'a i pana Norrella'

Po sukcesie "Władcy pierścieni" studio New Line Cinema przymierza się do realizacji kolejnego projektu fantasy. Wytwórnia kupiła prawa do ekranizacji głośnej powieści Susanny Clarke zatytułowanej "Jonathan Strange i pan Norrell". Za kamerą stanie Christopher Hampton, autor scenariusza do „Niebezpiecznych związków”.Książka wydana przez wydawnictwo Bloomsbury, wydawcę cyklu o Harrym Potterze, już w 2003 r. została okrzyknięta potencjalnym bestsellerem i określona jest ”Harrym Potterem dla dorosłych. Wróży się jej karierę podobną tej, która przypadła w udziale powieściom Joanne Rowling.
Akcja powieści rozgrywa się w czasach napoleońskich (jej tłem historycznym jest konflikt francusko-angielski) i opowiada o przyjaźni, a potem rywalizacji dwóch magów, Jonathana Strange’a i pana Norrella, których magiczna pomoc pozwala Anglikom pokonać Napoleona. Obok fikcyjnych w powieści pojawiają się postaci historyczne: Napoleon, Duke Wellington, Lord Byron... Daje się zatem określić jako połączenie powieści fantasy z powieścią historyczną. Jest to również świetnie oddająca klimat angielskich salonów i powieść obyczajowa nawiązująca do wzorców pisarstwa Charlesa Dickensa, czy - co istotne z uwagi na czytelniczki - do wiktoriańskich powieści Jane Austin. Wielość odniesień do innych dzieł literackich i tradycji (poza właśnie wymienionymi - także „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena, „Kroniki Narnii” C.S. Lewisa, mity i legendy) nadaje powieści Susanny Clarke charakter postmodernistyczny i gwarantuje wyśmienitą zabawę intelektualną zwolennikom literatury w stylu Umberto Eco. Świetna lektura dla miłośników fantasy, rodziców dzieci czytających Harry’ego Pottera, entuzjastów historii, bonapartystów, miłośniczek powieści Jane Austin oraz amatorów literatury postmodernistycznej.

Opracowali: Martin Clevercat&Aibhill Dreamstoher
13.08.2005, 10:55

Myślodsiewnia

Pseudonim
Twoja myśl

Adria

Książka jest genialna i absolutnie nie zgadzam się, żeby ją ekranizować!!! Toz to świętokradztwo komercjalizowac coś tak świetnego!!!

19.06.2006, 08:25
Miss Byron

dużej dozy seksu po 'Jonathanie' się nie spodziewam, ale chciałabym zobaczyć Lorda Byrona. przekonamy się, jak bardzo tę książkę kino może zniszczyć.

20.01.2006, 15:01
Krasnola

Strange i Norrel na ekranie? Jestem przeciwna :| Telewizja nie będzie w stanie oddać klimatu książki i ... w ogóle, to głupi pomysł :|

10.09.2005, 11:41
Testo Testinco

'Niebezpieczne związki' były świetne; uwielbiam filmy z dużą dozą seksu i z dużą dozą Johna Malkovicha.

13.08.2005, 11:37